با وکالت مقید و شرایط آن آشناشوید

وکیل درخواست اجرای رای

فهرست مطالب

آیا انواع وکالت و تفاوت آن‎ها را می‌دانید؟ آیا با شرایط وکالت مقید آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را به طور مختصر با انواع وکالت و همچنین تمامی موارد در مورد وکالت مقید آشنا خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وکالت مقید

بر اساس ماده ۶۶۰ قانون مدنی: «وکالت ممکن است به طور مطلق و برای تمام امور موکل باشد یا مقید و برای امر یا امور خاصی.» و همچنین مطابق با ماده ۶۶۱ :«در صورتی که وکالت، مطلق باشد فقط امور به اداره کردن اموال موکل خواهد بود.»

وکیل انحصار وراثت در مشهد

وکالت مقید در حالت کلی به دو دسته تقسیم بندی شده است، وکالت عام و وکالت خاص. در مورد وکالت خاص باید موضوع وکالت در ارتباط با یک یا چند مال یا چند نوع حرفه تعیین شده باشد. اما در وکالت عام حق اتمام باره وکالت را در مورد تمام اموال یا همه امور موکل دارا می‎باشد. وکالت از جهت حدود اختیار دارای دو نوع می‎باشد که به آن وکالت نامه مطلق و وکالت نامه مقید نیز می‎گویند.

وکیل موظف است که به اختیاراتی که از سوت موکل به وی داده شده است، به بررسی موضوعات بپردازد و حقی جز اختیارات معین شده را نخواهد داشت. اما در وکالت مطلق نیز وکیل مقید به رعایت صلاح و مصلحت موکل خویش خواهد بود.

ویژگی امین و امانت در قانون
مطالعه بیشتر

تفاوت وکالت مقید و وکالت مطلق

در حال حاطر و در جامعه امروزی معمولا مردم انجام امور حقوقی خود را از طریق وکالت نامه و به وکلای مجرب در این امور خواهند سپرد. دادن وکالت نامه به وکلای پایه یک دادگستری هم باعث این امر خواهد شد که روند انجام کارها تسریع بخشیده شده و هم نتیجه بهتری برای امور حقوقی، اداری و یا مالی خود داشته باشند.

جهت سپردن وکالت به وکلا عموما نیاز است که یک وکالت نامه به صورت رسمی در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی به تنظیم رسیده و نوع وکالت و محدوده اختیارات در آن مشخص شود.

وکالت از جهت حدود اختیارات وکیل به وکالت مطلق و مقید نیز تقسیم خواهد شد. در وکالت مطلق، وکیل بدون هیچ گونه محدودیتی حق دخل و تصرف و اعمال وکالت و نمایندگی در اموال موکل را خود خواهد داشت. اما در وکالت مقید، وکیل محدود بوده و موظف است به اختیارات تفویضی موکل خود عمل کرده و حق عدول و خروج از اختیارات تعیین شده را نخواهد داشت. بنابراین بر طبق موارد مذکور باید پذیرفت که حتی در وکالت مطلق نیز وکیل مقید به رعایت صلاح و مصلحت موکل خود نیز خواهد بود.

در وکالت مقید باید حدود و اختیارات وکیل از جانب موکل معین شود. بنابراین در هر زمان که تردیدی به وجود آید که اختیاری به وکیل داده شده است یا نه، اصل بر عدم اعطای اختیار خواهد بود و از همین روی باید حدود و اختیارات در وکالت نامه به صورت واضح و روشن ذکر شود.

وکیل درخواست تعیین داور
مطالعه بیشتر

اما لازم به ذکر است که وکالت در هر امری مستلزم وکالت در مقدمات آن نیز خواهد بود، به عنوان مثال در صورتی که در وکالت نامه حق فروش مال غیر منقول قید شده باشد، وکیل حق امضاء در زیر اسناد رسمی انتقال را نیز خواهد داشت.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد