وکیل آپارتمان‌های مسکونی در مشهد

وکیل آپارتمان‌های مسکونی در مشهد

فهرست مطالب

آیا موارد و شرایط قوانین آپارتمان‎ها و مجتمع‎‌های مسکونی آشنایی دارید؟ آیا وظایف مدیران آپارتمان‎های مسکونی و وکلای متخصص امور آپارتمان را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، قصد داریم تا به تمامی موارد و شرایط مرتبط با آپارتمان‎‌های مسکونی و مجتمع‎‌ها و همچنین قوانین حاکم بر آن‎ها پرداخته و شما را با اهمیت نقش وکیل آپارتمان‎‌های مسکونی در مشهد، در این خصوص آشنا کنیم.

وکیل آپارتمان های مسکونی

وکیل آپارتمان‌های مسکونی در مشهد

امروزه با توجه به گرایش اکثر مردم و گسترش شهرنشینی و همچنین پیشرفت ساخت و سازها شاهد به وجود آمدن مجتمع‌‎های پر تعداد تجاری، اداری، مسکونی در سطح شهر هستیم، که هر کدام از این مجتمع‎ها از تعداد زیادی آپارتمان، با ساکنان دارای فرهنگ‎ها و رفتارهای مختلف و منحصر به فرد خویش تشکیل شده‎اند. بنابراین با توجه به این امر تعامل میان ساکنین یک مجتمع بالتبع دچار پیچیدگی‎هایی خواهد بود، که برای حل این معضلات و مشکلات، قانون آپارتمان توسط قانون گزاران به تصویب رسیده است.

بر اساس ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی این قانون، وظیفه حفظ و نگهداری آن‎ بر عهده مدیران ساختمان خواهد بود. از این رو از جمله وظایف مدیر این می‎باشد که ساختمان را در مقابل آتش سوزی بیمه کرده و سهم بیمه را با توجه به قدرالسهم هر یک از مالکین از زیر بنا از آن‎ها دریافت کند.

بر اساس آیین دادرسی حاکم بر اداره مجتمع آپارتمانی، می‎بایست بین مجتمع‎‌های آپارتمانی (تا سه نفر مالک) و (بیش از سه نفر مالک) قائل به تفکیک شد.

آشنایی با دادگاه ابطال رای داوری و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

وکیل آپارتمان‌های مسکونی

ساختمان‌های تا سه نفر مالک

جهت تشریح و پرداختن به این امر باید اکثریت‎های قانونی و قراردادی حاکم بر اداره ساختمان‎ها مورد بررسی قرار داد.
تصمیم گیری بعضی از مالکین راجع به یک قسمت، با توجه به ماده 26 آیین نامه اجرایی به این صورت خواهد بود که: «در صورتی که بین شرکا توافق شده باشد که هزینه‎های نگهداری یک قسمت از بنا یا هزینه‎های نگهداری و عملیات یک جزء از تاسیسات فقط به عهده بعضی از شرکا باشد، فقط همین شرکا ملزم به انجام آن بوده و در تصمیمات مربوط به این هزینه‎ها تعیین تکلیف خواهد نمود.» به عنوان مثال یک مجموعه آپارتمانی طوری بنا شده باشد که پشت بام آن به وسیله دیوار یا حائلی بین دو قسمت مجزا تقسیم شده است، یا برای ورود به ساختمان از دو ورودی مجزا امکان پذیر باشد، و یا یک ساختمان دارای تاسیسات و شوفاژخانه جداگانه باشد.

ساختمان‌های بیش از سه نفر مالک

در خصوص این موضوع ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‎‌ها بیان داشته است که: «درصورتی که تعداد مالکین ساختمان از سه نفر تجاوز کند، مجمع عمومی مالکین تشکیل خواهد شد.» از این رو با توجه به تکلیف قانونی وجود مجمع عمومی مالکان، دیگر موضوع امکان اجرای دستورات ماده ۶ قانون تملک آپارتمان‎‌ها در خصوص این نوع مجتمع‎ها قابل اجرا نخواهد بود.

اهمیت نقش وکیل آپارتمان‌های مسکونی در مشهد

در این قبیل موارد این امکان وجود خواهد داشت که اکثریت شرکا و مالکین آن ساختمان به این صورت تصمیم بگیرند که هزینه آسفالت پشت بام هر قسمت بر عهده مالکان آن قسمت باشد، یا نحوه تنظیم ورودی و راه پله، هر کدام از دو ورودی توسط ساکنین همان ورودی تعیین تکلیف شود. همچنین تعمیرات شوفاژخانه مجزا توسط مالکان شوفاژخانه مربوطه انجام داده شود، که در این صورت تعمیر هر یک بر عهده ساکنان مربوط به آن‎ها تامین خواهد شد.

وکیل ربا در مشهد؛آشنایی با وظایف وکیل ربا
مطالعه بیشتر

وکیل آپارتمان‌های مسکونی

در این شرایط هزینه‎‌های نگهداری آن قسمت از بنا یا هزینه‌‎های نگهداری و عملیات یک جزء از تاسیسات تنها بر عهده بعضی از شرکا بوده و مابقی مالکین از تامین هزینه ‎های آن قسمت معاف خواهند شد و حتی در اتخاذ تصمیمات مربوط به آن هزینه‎ ها دخالت و تکلیفی هم نخواهند داشت.

وکیل ملکی یا وکیل آپارتمان‎‌های مسکونی در مشهد،  بر اساس دانش، تخصص و تجربه، به درستی بر این امر واقف خواهد بود که دعوای تصرف عدوانی کیفری (ماده 690 قانون مجازات اسلامی تعزیرات) با دعوای تصرف عدوانی حقوقی (ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی) متفاوت خواهد بود. در دعوای تصرف عدوانی کیفری، لازم است شاکی سند مالکیت خود را به دادسرا تقذیم کند. اما در تصرف عدوانی حقوقی، لزومی به ارائه سند مالکیت نخواهد بود. در دعوای کیفری، در صورتی که متهم ادعای مالکیت کند، مرجع رسیدگی کننده، قرار اناطه صادر خواهد کرد. همچنین در نظر داشته باشید این موضوع که کدام دعوی و چگونه مطرح شدن آن، جزو مزیت‎های داشتن یک وکیل حقوقی در مشهد با تجربه بسیار بالا و یا مشاور کار بلد خواهد بود.

جهت سر و سامان بخشیدن به اداره یک مجتمع، در واقع و به طور اصولی باید با توجه به کثرت واحدهای آپارتمانی، مجمع تشکیل شود. بنابراین همانطور که قبلا ذکر شد بر طبق ماده ۵ آيين نامه اجرايی قانون تملک آپارتمان ‎ها، در صورتی که تعداد مالكين از سه نفر بيشتر باشد می‎بایست مجمع عمومی تشكيل شود و همچنین با توجه به ماده ۷ آيين نامه اجرايي، مجمع عمومي مالكين بايد حداقل يك بار در سال برگزار شود.

وکیل واخواهی در مشهد، بررسی قوانین واخواهی
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است برای رسمیت پیدا کردن جلسه مجمع عمومی و قابلیت اجرا پیدا کردن تصمیمات این مجمع، مطابق با ماده ۸ آيين نامه اجرايي قانون تملك آپارتمان‎‌ها، بايد مالكينی كه بيشتر از نصف مساحت كل قسمت‎های اختصاصي در اختيار آن‎ها قرار گرفته است، و يا نمايندگان آن‎ها، در آن حضور داشته باشند. در نظر داشته باشید که این تصمیمات باید در صورتجلسه قید شده و به امضای بالغ بر نیمی از مالکین مجتمع برسد، و توسط مدیر یا مدیران نگهداری شود.

همچنین از تاریخ به ثبت رسیده شدن و تصویب آن‎ها، این تصمیمات لازم‎الاجرا برای تمامی ساکنین خواهد بود.

از جمله وظایف کلی مجمع، می‎توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تعيين رئيس مجمع عمومی.
  • انتخاب مدير يا مديران و رسيدگی اعمال آن‎ها.
  • اتخاذ تصميم نسبت به اداره امور ساختمان.
  • تصويب گزارش مربوط به درآمد و هزينه‎های سالانه.
  • اتخاذ تصميم در ايجاد اندوخته برای امور مربوط به حفظ و نگهداری و تعمير بنا.
  • تفويض اختيار به مدير يا مديران به منظور انعقاد قراردادهای لازم برای اداره ساختمان.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد