معرفی بهترین وکیل اثبات زوجیت در مشهد

وکیل سفته در مشهد

فهرست مطالب

آیا برای شما هم پیش آمده است که به سراغ وکیل اثبات زوجیت در مشهد بروید و یا آنکه به دنبال یک وکیل خوب در مشهد باشد که بتواند در این زمینه به شما کمک کند؟

حقیقت آن است که قانونگذار کشور ما ثبت کردن عقد ازدواج را یک موضوع مهم میداند و صراحتا در ماده 933 قانون مدنی به ان اشاره کرده است. اما متاسفانه در برخی از موارد و در برخی از نقاط کشور دیده میشود که افراد به دلایل مختلفی از ثبت کردن ازدواج سر باز میزنند. ثبت نکردن نکاح علاوه بر آنکه دارای پیامد های قانونی بسیار زیادی می باشد، شامل محکومیت کیفری نیز می گردد. به همین خاطر به افراد توصیه میشود که حتما از همان ابتدا برای ثبت زوجیت و ازدواج خود، اقدامات قانونی لازم را انجام دهند و از آن ممانعت نکنند.

بر اساس ماده 993 قانون مدنی، امور ذیل باید در ظرف مدت و به طریقی که به موجب قوانین یا نظامات مخصوصه مقرر است به دایره سجل احوال اطلاع داده شود:

 1. ولادت هر طفل و همچنین سقط هر جنین که بعد از ماه ششم از تاریخ حمل واقع شود
 2. ازدواج اعم از دائم و منقطع
 3. طلاق اعم از بائن و رجعی و همچنین بذل مدت
 4. وفات هر شخص

وکیل چک در مشهد
دلایل قابل استناد برای اثبات زوجیت

یکی از راهکارهایی که معمولا وکیل اثبات زوجیت در مشهد از ان برای پیشبرد روند دادرسی چنین پرونده هایی از ان استفاده میکند آن است که از ادله ی اثبات قانونی استفاده میکند. این ادله را با استناد به مفاد قانونی میتوان به موارد زیر تقسیم کرد:

 • شهادت شهود: وکیل اثبات زوجیت در مشهد میتواند از شهادت شهود برای ثابت کردن زوجیت استفاده نماید. بر اساس ماده 230 قانون آیین دادرسی مدنی، شهود کسانی می باشند که هنگام وقوع عقد، در مراسم حضور داشته و ناظر عقد نکاح بوده اند. برای اثبات زوجیت می توان آن ها را در دادگاه حاضر نمود تا بر وقوع عقد بین زن و مرد گواهی دهند. تعداد شهود لازم شامل دو مرد یا یک مرد و دو زن باشد .
 • اقرار: یکی از رایج ترین ادله ای که وکیل اثبات زوجیت در مشهد معمولا از آن کمک می گیرد، اقرار است. بر اساس متن ماده 1275 قانون مدنی، اقرار عبارت است از اینکه شخصی از وجود حقی به نفع دیگری و به ضرر خود خبر دهد.

در رابطه زوجیت نیز چنانچه مرد یا زن از وجود رابطه زوجیت بین خود و دیگری خبر دهد آن رابطه به راحتی به اثبات می رسد.

اقرار چه  صریح باشد چه ضمن. شفاهی باشد یا کتبی. گفتاری باشد یا عملی اثبات کننده زوجیت است.

برای مثال پرداخت نفقه توسط مرد به زن یا ادای سایر تکالیف زناشویی می تواند اقرار ضمنی به وجود رابطه زوجیت باشد.

 • هم زیستی زوجین: یکی دیگر از مواردی که در عرف می توان از آن برای اثبات زوجیت کمک گرفت، معاشرت و همزیستی زوجین می باشد. حسن معاشرت زن و مرد باید به نحوی باشد که دلیلی محکم برای اثبات رابطه ی زناشویی میان آنها باشد.
 • اسناد کتبی: یکی از با ارزش ترین و موثق ترین مدارکی که وکیل اثبات زوجیت در مشهد از ان برای اثبات ادعا میتواند استفاده کند، اسناد کتبی میباشد.
 • بر اساس قانون کشور ما در دعوای اثبات زوجیت، سند نکاح آشکار ترین دلیل بر وجود رابطه همسری بین زن و مرد می باشد.

سند نکاح چنانچه رسمی نباشد یعنی در دفتر ثبت احوال تنظیم و به ثبت نرسیده باشد و فقط در حضور زن و شوهر و بستگان تنظیم و امضا شده باشد نیز می تواند در دادگاه به اثبات زوجیت کمک نماید ولی اعتبار سند نکاح رسمی را ندارد.

تخفیف در مجازات
مجازات عدم ثبت ازدواج

همانطور که اشاره کردیم، عدم ثبت زوجیت و عقد نکاح جرم تلقی می گردد و دارای مجازات میباشد. در رابطه با این موضوع در ماده 49 قانون حمایت از خانواده آمده است که چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی به ازدواج دائم، طلاق(وکیل طلاق در مشهد) یا فسخ نکاح اقدام یا پس از رجوع تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی است از ثبت آن امتناع کند، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق استنکاف کند نیز مقرر است.

در چنین مواردی تنها وکیل اثبات زوجیت در مشهد می تواند به افراد کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن و به بهترین نحو برای اثبات زوجیت اقدام نمایند. اما سوالی که اکنون ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کند آن است که چگونه می توان با وکیل اثبات زوجیت در مشهد آشنا شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که گروه یسنا آماده ی خدمت رسانی به عموم مردم در این زمینه می باشد.

وضعیت حقوقی اطفالی که ازدواج والدینشان به ثبت نرسیده است:

 1. بر اساس ماده 1159 قانون مدنی، هر طفلی که بعد از انحلال نکاح متولد شود ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه مادر هنوز شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا‌ روز ولادت طفل بیش از ده ماه نه گذشته باشد مگر آنکه ثابت شود که از تاریخ نزدیکی تا زمان ولادت کمتر از ۶ ماه و یا بیش از ده ماه گذشته باشد.
 2. در صورتی که عقد نکاح پس از نزدیکی منحل شود و زن مجددا شوهر کند و طفلی که از او متولد گردد طفل به شوهری ملحق ‌میشود که مطابق مواد قبل الحاق او به آن شوهر ممکن است در صورتی که مطابق مواد قبل الحاق طفل به هر دو شوهر ممکن باشد طفل ملحق به شوهر دوم است مگر آنکه امارات قطعیه بر خلاف آن دلالت کند.
 3. در موردی که شوهر مطلع از تاریخ حقیقی تولد طفل نبوده و تاریخ تولد را بر او مشتبه نموده باشند به نوعی که موجب الحاق طفل به او باشد و بعدها شوهر از تاریخ حقیقی تولد مطلع شود مدت مرور زمان دعوی نفی دو ماه از تاریخ کشف خدعه خواهد بود.

 

حکم رشد چیست؟ قوانین صدور حکم رشد
مطالعه بیشتر

 

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد