وکیل اخاذی در مشهد، مجازات جرم اخاذی

وکیل اخاذی در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید نحوه رسیدگی به شکایات جرائمی چون تهدید و اخاذی چگونه است؟ آیا وظایف وکیل اخاذی در جرائمی از این قبیل را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی وجوه و قوانین در جرم اخاذی، شما را با اهمیت نقش وکیل اخاذی در مشهد آشنا خواهیم کرد.

وکیل اخاذی در مشهد

جرایمی از قبیل زورگیری یا اخاذی مانند بسیاری از جرم‎های دیگر قابل پیگیری قضایی خواهند بود، که در واقع با جرم تهدید شباهت زیادی دارد. در صورتی که عناصر سه گانه جرم زورگیری از قبیل عنصر قانونی، مادی و روانی معین باشد، قابل مجازات خواهد بود.

وکیل اخاذی در مشهد

با توجه به ماده ۶۱۷ «هرکس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر با قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد، به حبس از شش ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

اخاذی، جرمی عمدی محسوب می‎شود که تنها قابلیت ارتکاب علیه اشخاص حقیقی را دارد. همچنین عنصر روانی جرم اخاذی نیز در بسیاری از موارد اهمیت بسیار زیادی داشته و می‎بایست مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین از این رو اغلب اشخاص ضعیف و دارای توانایی کم برای احقاق خود قربانی اعمال مجرمانه اخاذان خواهند شد.
از نظر قانونی، اشخاصی که مورد اخاذی قرار می‎گیرند به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می‎شوند، که اشخاص حقیقی همان افراد می‎باشند، و منظور از اشخاص حقوقی یعنی شرکت‌ها، که دارای شخصیت مستقل می‎باشند.

مجازات ضرب و جرح چیست؟ در چه شرایط می توان قصاص عضو کرد؟
مطالعه بیشتر

باید به این نکته توجه شود که نمی‌توان علیه اشخاص حقوقی و شرکت‌ها اخاذی کرد؛ ولی بر عکس، علیه اشخاص حقیقی می‌توان اخاذی کرد؛ و اینکه تهدید برای اخاذی فقط مختص به خود شخص نیست و ممکن است بستگان شخص قربانی نیز تهدید شوند.

شرایط تحقق جرم اخاذی

جرم اخاذی در حقیقت از دو رکن اصلی تشکیل شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

1- تهدید
که تهدید هم در نوع خود به سه شکل می‎باشد که عبارتند از:
– تهدید به قتل
– تهدید به ایجاد ضررهای مالی، جانی و حیثیتی
– تهدید به افشای راز، که این نوع باید به شکلی باشد که فرد تهدید شده از نظر مادی یا معنوی تمایلی به بر ملا شدن راز خود نداشته و در نتیجه مجبور به پرداخت حق السکوت خواهد شد.

2-  درخواست وجه، تقاضای انجام فعلی یا ترک آن

علاوه بر تهدید، شخص اخاذی کننده برای تحقق جرم، باید طرف مقابل را مجبور به انجام یا ترک فعلی کرده یا مالی را از او دریافت کرده باشد.

به گفته وکیل کیفری در مشهد، پرونده جرائم مربوط به اخاذی دارای پیچیدگی‌‎های زیادی است که به همین دلیل توصیه می‎‌شود برای سهولت در انجام کار آن را به وکیل اخاذی در مشهد بسپارید‌.

نحوه شکایت تهدید و اخاذی

رسیدگی به جرم اخاذی در صلاحیت دادگاه عمومی خواهد بود و دلایل اثبات آن می‌‎توانند شهادت شاهدان، ایمیل، پیامک یا اقرار خود مرتکب باشد. مجازات این جرم شلاق تا ۷۴ ضربه و یا زندان از دو ماه تا دو سال خواهد بود.

تبدیل حبس به جزای نقدی و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

وکیل اخاذی در مشهد

برای تنظیم شکایت جرم اخاذی، وکیل اخاذی در مشهد یا شاکی می‎بایست دقیق و صریح عنوان کند که از چه کسی شکایت دارد و اگر شخص مشخص نباشد، این موضوع نباید مانع از طرح شکایت و رسیدگی در دادسرا بشود. بنابراین در صورت نامشخص بودن متشاکی، دادسرا تحقیقات لازم را به عمل خواهد آورد.

مجازات جرم اخاذی

در قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات، در دو ماده ۶۶۸ و ۶۶۹ به این جرم تحت عنوان (تهدید و اکراه) پرداخته شده است. بر اساس ماده ۶۶۸ که بیان داشته: «هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته ‌ای که متعلق به او‌ یا سپرده به او می‌‎باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

در این ماده شرط اثبات جرم اخاذی ملزم به وجود اجبار، قهر، اکراه و تهدید می‎باشد. همچنین جهت تحقق این جرم می‎بایست که شخص اخاذی کننده حتما چیزی را از این راه گرفته و به دست آورده باشد. به این معنی که لازمه شرط تحقق جرم اخاذی بر اساس این ماده، به بدست آوردن پول، نوشته، سند و… خواهد بود.

معرفی وکیل دیه تصادف در مشهد
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که برای شکایت اخاذی و رسیدگی به جرم اخاذی باید به دادگاه‌های عمومی مراجعه کنید. در صورتی که اخاذی در فضای مجازی و با انتشار تصاویر غیر اخلاقی همراه باشد، جهت رسیدگی به پرونده باید به دادگاه انقلاب مراجعه نمایید. همچنین اگر تعداد جرایم مجرم زیاد باشد، به اشد مجازات محکوم خواهد شد.

نقش وکیل اخاذی در مشهد

جهت این نوع دعاوی به دلیل ماهیت کیفری خود، بهتر است افراد با بهترین وکلا در این زمینه مشورت کرده و از آن‎ها کمک بگیرند، چرا که وکیل اخاذی در مشهد می‎تواند با استفاده از تجربیات خود در اثبات روش‎های مختلف در جرائم اخاذی، به سرعت این جرم را ثابت کرده و به احقاق حقوق از دست رفته موکل خود بپردازد. همچنین در مواردی که موکل درخواست اعاده حیثیت دارد، می‎تواند با کمک وکیل دادگستری متهم را ملزم به این کار نماید.

مدارک لازم جهت تحویل به وکیل اخاذی در مشهد

شاکی جهت شکایت از جرم اخاذی ملزم است تا مدارک زیر را ارائه نماید:
– مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
– ارائه مدارک، ادله و مستندات برای اثبات جرم
– شهادت شاهدان

جهت شکایت از جرم اخاذی، می‎بایست مدارک مورد نیاز خود را با کمک وکیل برای جرم تهدید و اخاذی ارائه دهید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد