وکیل اختلاس در مشهد | آشنایی با جرم اختلاس

وکیل اختلاس در مشهد

فهرست مطالب

آیا با جرم اختلاس و موارد تحقق آن آشنا هستید؟ آیا مجازات‎های نعیین شده در این گونه جرم‎ها را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی شرایط و موارد قانونی در رابطه با جرم اختلاس و همچنین اهمیت نقش وکیل اختلاس در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل اختلاس در مشهد

اختلاس در لغت به معنی ربودن، و برداشتن است، ولی در علم حقوق اختلاس عبارت است از: تصاحب و برداشتن عمدی اموال و اسناد دولتی یا اشخاص توسط مستخدمین و کارمندان قوای سه گانه و ارگان‌های عمومی که برحسب وظیفه در اختیار فرد قرار گرفته است.

به عبارت دیگر در تعریف جرم اختلاس می‎توان گفت، به عملی گفته می‎‌شود که کارکنان دولت اقسام، مطالبات، چک‎ها، سهام یا اسناد و اوراق بهادار و دیگر اموالی که به هر یک از سازمان‎ها  و موسسات دولتی تعلق دارد را به نفع خود و یا دیگران برداشته و تصاحب ‎کنند.

وکیل اختلاس در مشهد

اختلاس یه نوع کلاهبرداری محسوب می‎شود که در اکثر موارد به شکل برنامه ریزی شده، منظم و همچنین مخفی و بدون رضایت انجام می‎گیرد. همان زور که می‎دانید بسیاری از اموال و سرمایه‎های کشور در اختیار دولت قرار دارد که از همین رو ممکن است خطرات زیادی متوجه آن‎ها نیز باشد. این اموال که براساس وظیفه قانونی در اختیار کارمند قرار می‎‎گیرد، شاید به نوعی مورد استفاده شخصی او و یا دیگران قرار بگیرد. بنابراین برای حفظ منافع دولت و ملت برای محافظت از آن‎ها، قانون گذار برای آن دسته از اموال و سرمایه‌ها مقرراتی را تعیین کرده و برداشت غیر قانونی برنامه ریزی شده آن‎ها، تحت عنوان اختلاس و شامل جزای کیفری می‎باشد. از این رو وکیل اختلاس در مشهد بر اساس تجربه و دانش خویش می‎تواند کلیه پرونده‎ها در حوزه اختلاس را بر عهده گرفته و به سرانجام نیز برساند.

وکیل محجورین
مطالعه بیشتر

شرایط تحقق جرم اختلاس

 • مرتکب باید از کارکنان و کارمندان رسمی، پیمانی یا قراردادی دولت باشد. در نتیجه کارمندان شرکت خصوصی و یا افراد عادی که اموال دولتی را تصاحب کنند، اختلاس کننده نامیده نخواهند شد.
  مأمورین خدمات عمومی و دولتی، بر اساس «قانون راجع به محاکمه مأمورین به خدمات عمومی» اشخاص شاغل به صورت زیر می‎باشند:
 • مؤسسات خیری‌ه‎ای که وقف آن‎ها به عهده مقام رهبری خواهد بود.
 • مؤسسات خیریه، انتفاعی و یا موسسات عام المنفعه که دولت یا شهرداری آن‎ها را اداره کرده و یا تحت نظر دولت اداره خواهد بود.
 • مؤسساتی که به کمک مستمر دولت اداره خواهند شد مثل «سازمان بازنشستگی کشور»‌ و یا «صندوق ذخیره فرهنگیان».
 • شرکت دولتی نیز،‌ شرکتی است که بیش از ۵۰ درصد سرمایه‎‌اش متعلق به دولت باشد.
 • خیانت در امانت باید نسبت به اموال دولت و یا اموال متعلق به اشخاص خصوصی که در نزد دولت است صورت پذیرد.
 • اموال بر حسب وظیفه به اختلاس کننده سپرده شده باشند، هر چند لزومی ندارد وظیفه‌ کارمند نگهداری از مالی باشد، بلکه می‌‎تواند انجام وظیفه‎‌اش به آن مال ارتباط داشته باشد.
 • اختلاس می‌‎تواند در ارتباط با اموال منقول و غیرمنقول باشد.
 • اختلاس کننده باید مال را به هر مقدار، در تصرف خود یا دیگری در آورد.
 • در جرم اختلاس، داشتن سوء نیت عام و عمدی بودن جرم باید تایید شود.
 • ارتکاب جرم اختلاس باید برای خود شخص یا فرد دیگری منفعت داشته باشد.
آشنایی با دادسرا و مقامات قضایی دادسرا (دادستان، بازپرس، دادیار و قاضی اجرای حکم)
مطالعه بیشتر

برای تحقق و پیشبرد اهداف در پرونده اختلاس، پیشنهاد می‎شود حتما با وکیل اختلاس در مشهد مشورت کرده و از تجربه و دانش وی در این زمینه استفاده کنید.

مجازات جرم اختلاس

بر اساس ماده ۵ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، اگر مأمور دولتی که از روی انجام وظیفه، وجوه یا اموالی را به او سپرده بودند، به نفع خود یا دیگری آن‎ها را تصاحب نماید، اختلاس کننده محسوب شده و به مجازات خواهد رسید.
اگر میزان اختلاس تا پنجاه هزار ریال باشد، مرتکب به ۶ ماه تا ۳ سال حبس و ۶ ماه تا ۳ سال محرومیت موقت محکوم خواهد شد، و در صورتی که بیش‎تر از این مقدار باشد به ۲ تا ۱۰ سال و محرومیت دائم از خدمات دولتی نیز محکوم می‎شود. در هر کدام از این موارد علاوه بر رد وجه یا مال مورد اختلاس، به جزای نقدی معادل دو برابر آن محکوم خواهد شد.

وکیل اختلاس در مشهد

مدارک مورد نیاز جهت شکایت از جرم اختلاس

 • دلایل و مدارک برای اثبات تصاحب، رسید دریافت حساب واریزی مبلغ و …
 • دلایل و مدارک برای اثبات مالکیت شاکی از جمله سند مالکیت، مبایعه نامه قبلی، صلح نامه قبلی و …
 • دلایل و مدارک برای اثبات وجود رابطه امانی و سپرده شدن اموال به متهم بر حسب وظیفه از قبیل توافقنامه، امانت نامه، رسید و …
 • دلایل و مدارک برای اثبات وجود رابطه کارمندی با سازمان از جمله قرار داد کار، بیمه تامین اجتماعی، فیش حقوقی و…
 • ارائه اسامی شاهدان به همراه مشخصات کامل و نشانی آن‎ها.
 • ارائه درخواست‎هایی برای استعلامات از ارگان های لازم مانند بانک، اداره ثبت، دفترخانه و…
معرفی شرایط و قوانین دریافت آزادی مشروط
مطالعه بیشتر

بعد از کامل نمودن مدارک خود جهت شکایت از جرم اختلاس، به وکیل اختلاس در مشهد مراجعه نمایید.

اهمیت نقش بهترین وکیل اختلاس در مشهد

وکیل اختلاس در مشهد، به آن دسته از وکلایی می‎‌گویند که باید اشراف کامل به تمامی تخلفات اقتصادی و قوانین و تبصره‎ها قانون اساسی در مورد انواع تخلفات اقتصادی داشته باشد و در صورتی که این امکان وجود  داشته باشد، بتواند از تبصره‎های موجود به نفع موکل خود استفاده کنند.

وکالت اختلاس امری بسیار تخصصی بوده و یک وکیل اختلاس خوب باید دارای تجربه کافی در زمینه جرایم اقتصادی باشد و در زمینه اختلاس پرونده‎های کافی را وکالت کرده  و تجربه زیادی در این زمینه داشته باشد.

یکی از مهم‎ترین موارد در انتخاب بهترین وکیل اختلاس در مشهد این است که ممکن است یک وکیل اختلاس این توانایی را داشته باشد که در عدم اثبات جرم اختلاس به شما کمک بسزایی انجام دهد.

همانطور که پیش‎تر هم گفته شد وکالت اختلاس از جمله تخصصی‎ترین پرونده‎های وکالت در جرایم اقتصادی محسوب می‎شود و حضور وکیل اختلاس مجرب و با سابقه قضایی طولانی در این قبیل پرونده‌‎ها، در تحقق عدالت بسیار کارساز و تاثیر گذار خواهد بود. مهم‎ترین مزیت مشاوره گرفتن از یک وکیل مجرب اختلاس، علم، آگاهی و دانش وی از قوانین مرتبط با موضوع پرونده موکل نیز می‎باشد. وکیل اختلاس در مشهد با جمع آوری دلایل و مستندات در جهت گرفتن تخفیف از قاضی هم نیز تلاش کرده و موثر خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد