وکیل استرداد لاشه چک در مشهد

وکیل چک در مشهد

فهرست مطالب

آیا از موارد مربوط به استرداد لاشه چک، چک، خیانت در امانت و اقدامات حقوقی آن اطلاعی دارید؟ آیا مرجع قضایی صالح برای دعوای استرداد لاشه چک را می‎شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، قصد داریم تمامی موارد مربوط به به استرداد لاشه چک را مورد بررسی قرار داده و شما را با اهمیت نقش وکیل استرداد لاشه چک در مشهد، در این خصوص آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وکیل استرداد لاشه چک در مشهد

مبادله‌ی چک، می‌تواند بنا به دلایل مختلفی انجام پذیرد. که این دلایل می‎تواند مواردی از قبیل پرداخت ثمن معامله، تضمین انجام کار، ایفای تعهد، تضمین تخلیه و سایر امور دیگر باشد. اگر صادر کننده یا متعهد، درخواست استرداد چک امانی خود را کند و مدعی شود که دارنده، حق دریافت وجه چک را نخواهد داشت، و از این رو وی از استرداد چک استنکاف می‌کند، متعهد می‎تواند دعوای استرداد چک که دعوای مالی شناخته شده است را اقامه کند و یا اینکه می‌تواند با داشتن دلایل و مستندات کافی، شکایت جرم خیانت در امانت را مطرح نماید.

وکیل چک در مشهد

اولین رکن این نوع دعاوی این است که چک ویژگی سند مدیونیت را نداشته باشد. به این معنی که چک از راه ربا یا کلاهبرداری یا سرقت و … به دست آمده باشد، یا این ویژگی را به دلایلی که در ماده ۲۶۴ قانون مدنی بیان د اشته است از دست داده است است.

همه چیز درباره مالیات بر ارث را بدانید
مطالعه بیشتر

با نظر به گفته وکیل استرداد لاشه چک در مشهد، در این ماده به وضوح آمده است: « مبلغ آن قبلا پرداخت شده یا منشأ صدور چک، مبایعه نامه‎ای بوده که با اقاله از بین رفته که در این صورت سند خالی از وجه شده است و باید به صادرکننده مسترد گردد.»

دومین موضوع در طرح دعوای استرداد لاشه چک این می‎باشد که صادرکننده چک، طی اظهارنامه یا پست دو قبضه سفارشی از دارنده، استرداد لاشه چک را خواسته باشد.

مرجع قضایی صالح برای دعوای استرداد لاشه چک

مرجع قضایی مربوطه جهت رسیدگی به دعوای استرداد لاشه چک، مرجع حل اختلاف محل یا دادگاه عمومی محل اقامت خوانده یا همان دارنده سند تجاری خواهد بود. اگر وجه درج شده در چک تا مبلغ بیست میلیون تومان و کمتر باشد، خواهان دعوا می‎بایست به شورای حل اختلاف رجوع کند و در صورتی که بالاتر از مبلغ بیست میلیون تومان باشد، دعوای استرداد لاشه چک را در صلاحیت دادگاه حقوقی عمومی قرار خواهد داد.

در چک اصل بر تعهد پرداخت وجه است، و همچنین امانتی بودن آن باید از سوی صادر کننده که مدعی می‌باشد‌، به اثبات برسد.
مدارک مورد نیاز برای طرح دعوی استرداد چک عبارتند از:
– کارت ملی
– وکالت‌نامه وکیل
–  اسناد مثبت امانی بودن چک یا شهادت شهود یا قرارداد حاوی تصریح به تضمینی بودن چک بابت   انجام تعهد و مدرک انجام تعهد یا انفساخ و بطلان قرارداد یا رسید پرداخت وجه چک.
–  تصویر اظهارنامه درخواست استرداد چک

وکیل حقوقی شارژ ساختمان
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر اسن که پیش از تشکیل شوراهای حل اختلاف تنها مرجعی که از نظر ذاتی صلاحیت رسیدگی به دعاوی چک را داشت، دادگاه عمومی حقوقی بود. اما در حال حاضر با تصویب قانون شوراها با توجه با مبلغ مورد خواسته خواهان، مرجع صالح به رسیدگی به شرح ذیل خواهد بود.

  • چنانچه میزان خواسته دعوا (مطالبه چک) تا دویست میلیون ریال باشد:

در این خصوص ماده ۹ قانون شوراها مقرر داشته است: « قاضی شورا با مشورت اعضای شورا یک رسیدگی و مبادرت به صدور رأی می‎نماید، (دعاوی مالی تا نصاب دویست میلیون ریال)»

بنابراین، اگر خواسته دعوا مطالبه چک تا مبلغ بیست میلیون تومان باشد، می‎بایست دادخواست را به شورای حل اختلاف تقدیم کرد.

  • میزان خواسته دعوا (مطالبه چک) بالاتر از دویست میلیون ریال باشد: در این صورت با مجوز ماده ۱۰ قانون آیین دادرسی مدنی که در آن بیان شده است: «رسیدگی نخستین به دعاوی، حسب مورد در صلاحیت دادگاه عمومی و انقلاب است» افراد یا وکیل حقوقی در مشهد، می‎بایست دعوای خود را در دادگاه عمومی حقوقی بدوی طرح نمایند.

وکیل چک در مشهد

صلاحیت محلی در استرداد لاشه چک

قانون گذار در ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی جدید، قاعده‎ای جهت صلاحیت محلی مراجع دارای صلاحیت، مشخص کرده است و مواد بعدی آن را به استثنائات این قاعده پرداخته است.

آشنایی با وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد
مطالعه بیشتر

اما با توجه به هدف این مقاله (یعنی وکیل استرداد لاشه چک در مشهد) تنها به قاعده و سلسله مراتب مربوط به این موضوع را خواهیم پرداخت. البته لازم به ذکر است که قواعد مربوط به صلاحیت به صورت آمره بوده و خواهان می‎بایست توجه کند در ارائه دادخواست، آن‎ها را رعایت کند و در غیر این صورت ممکن است دعوای وی با قرار عدم صلاحیت دادگاه مواجه شود.

در ادامه به مراحل ذکر شده خواهیم پرداخت.

مرحله یک (اقامتگاه خوانده)

دعوا می‎بایست در دادگاهی اقامه شود که خوانده در حوزه قضائی آن اقامتگاه دارد.

مرحله دو (محل سکونت موقت خوانده)

در صورتی که خوانده در ایران اقامت نداشته باشد، دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده در حوزه قضائی آن سکونت موقت دارد.

مرحله سه ( محل استقرار اموال غیر منقول)

در شرایطی که خوانده نه اقامتگاه و نه حتی محل سکونت موقت در ایران داشته باشد، دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده در حوزه قضائی آن اموال غیر منقول داشته باشد.

مرحله چهار (محل اقامت خواهان)

در شرایطی که خوانده نه محل اقامت، نه محل سکونت موقت و نه اموال غیر منقولی نیز داشته باشد، این امکان برای خواهان نیز محیا خواهد بود که دعوا را در محل اقامت خود اقامه کند. صلاحیت شوراها از نظر محلی از قاعده مذکور تبعیت خواهد کرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد