وکیل اعاده دادرسی در مشهد

اعاده دادرسی در مشهد

فهرست مطالب

یکی از روش هایی که میتوان با استفاده از آن برای شکایت از احکام اقدام کرد، اعاده دادرسی میباشد. وکیل اعاده دادرسی در مشهد به شما کمک میکند تا احکام صادر شده از جانب دادگاه مجددا به آن برگردد و مورد بررسی قرار گیرد. اصولا هنگامی جریان اعاده دادرسی اتفاق می افتد که شاکی معتقد باشد که رای صادر شده اشتباه است و صدور آن با قصور همراه بوده است. هدف اصلی وکیل دادگستری در مشهد آن است که احقاق حقوق موکلش اتفاق بیفتد و عدالت اجرا گردد.

بر اساس ماده ۴۳۳ قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست اعاده دادرسی در مشهد اصلی به دادگاهی تقدیم می شود که صادرکننده همان حکم بوده است و درخواست اعاده دادرسی طاری به دادگاهی تقدیم می گردد که حکم در آنجا به عنوان دلیل ابراز شده است. پس از درخواست اعاده دادرسی طاری باید دادخواست لازم ظرف سه روز به دفتر دادگاه تقدیم گردد.

وکیل اعاده دادرسی در مشهد
دادگاهی که دادخواست اعاده دادرسی طاری را دریافت می دارد مکلف است آن را به دادگاه صادرکننده حکم ارسال نماید و چنانچه دلایل درخواست را قوی بداند و تشخیص دهد حکمی که در خصوص درخواست اعاده دادرسی صادر می گردد موثر در دعوا می باشد، رسیدگی به دعوای مطروحه را در قسمتی که حکم راجع به اعاده دادرسی در آن موثر است تا صدور حکم نسبت به اعاده دادرسی به تاخیر می اندازد و در غیر این صورت به رسیدگی خود ادامه می دهد.

چنانچه دعوایی در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی باشد و درخواست اعاده دادرسی نسبت به آن شود، درخواست به دادگاه صادرکننده حکم ارجاع می گردد. در صورت قبول درخواست یاد شده از طرف دادگاه، رسیدگی در دیوان عالی کشور تا صدور حکم متوقف خواهد شد.

تیم یسنا به شما کمک میکند تا با وکیل خوب در مشهد آشنا شوید و وکالت پرونده های حقوقی خود را به یک وکیل حقوقی در مشهد و متخصص بسپارید. یک وکیل متخصص و حرفه ای میتواند به تسریع روند حقوقی پرونده شما کمک کند.

انواع اعاده دادرسی

 وکیل اعاده دادرسی در مشهد با توجه به موضوع پرونده و رای صادر شده تمام تشریفات قانونی مربوط به اعاده دادرسی را به مرحله ی اجرا میگذارد. با استناد به ماده 432 قانون آیین دادرسی مدنی کشور، انواع اعاده دادرسی را میتوان در دسته بندی زیر گنجاند:

اعاده دادرسی بر دو قسم است :

الف – اصلی که عبارتست از این که متقاضی اعاده دادرسی به طور مستقل آن را درخواست نماید.

ب – طاری که عبارتست از این که در اثنای یک دادرسی حکمی به عنوان دلیل ارائه شود و کسی که حکم یادشده علیه او ابراز گردیده نسبت به آن درخواست اعاده دادرسی نماید.

انجام تشریفات قانونی توسط وکیل اعاده دادرسی در مشهد

مسلما تمامی قوانین موجود در قانون کشور ما دارای تشریفات خاصی میباشند که در صورت عدم رعایت آنها نمیتوان انتظار داشت که درخواست شما در محکمه ی قانونی مورد بررسی قرار گیرد. وکیل اعاده دادرسی در مشهد فرد متخصص و حرفه ای میباشد که به خوبی با تشریفات قانونی آشنایی دارد و میتواند دادخواست اعاده را بر اساس این تشریفات تنظیم نماید.

وکیل اعاده دادرسی
بر اساس ماده 435 قانون آیین دادرسی مدنی، در دادخواست اعاده دادرسی مراتب زیر درج می گردد :

۱- نام و نام خانوادگی و محل اقامت و سایر مشخصات درخواست کننده و طرف او.

۲- حکمی که مورد درخواست اعاده دادرسی است.

۳- مشخصات دادگاه صادرکننده حکم.

۴- جهتی که موجب درخواست اعاده دادرسی شده است.

در صورتی که درخواست اعاده دادرسی را وکیل تقدیم نماید باید مشخصات او در دادخواست ذکر و وکالتنامه نیز پیوست دادخواست گردد.

دادگاه صالح بدوا در مورد قبول یا رد درخواست اعاده دادرسی قرار لازم را صادر می نماید و در صورت قبول درخواست مبادرت به رسیدگی ماهوی خواهد نمود. سایر ترتیبات رسیدگی مطابق مقررات مربوط به دعاوی است.

روند رسیدگی به پرونده های اعاده دادرسی در محاکم قانونی

وکیل اعاده دادرسی در مشهد با تمامی مراحل و روند رسیدگی به پرونده های اعاده دادرسی آشنایی دارد و به خوبی می داند که از چه روشی برای تسریع روند حقوقی رسیدگی به این پرونده ها استفاده نماید. بر اساس  مفاد قانون آیین دادرسی کشور ما با درخواست اعاده دادرسی و پس از صدور قرار قبولی آن به شرح ذیل اقدام میگردد :

الف – چنانچه محکوم به غیرمالی باشد اجرای حکم متوقف خواهد شد.

ب – چنانچه محکوم به مالی است و امکان اخذ تامین و جبران خسارت احتمالی باشد به تشخیص دادگاه از محکوم له تامین مناسب اخذ و اجرای حکم ادامه می یابد.

هرگاه پس از رسیدگی، دادگاه درخواست اعاده دادرسی را وارد تشخیص دهد، حکم مورد اعاده دادرسی را نقض و حکم مقتضی صادر می نماید. در صورتی که درخواست اعاده دادرسی راجع به قسمتی از حکم باشد، فقط همان قسمت نقض یا اصلاح می گردد. این حکم از حیث تجدیدنظر و فرجام خواهی تابع مقررات مربوط خواهد بود.

اعاده دادرسی در مشهد
توجه:

  • اگر جهت اعاده دادرسی مغایرت دو حکم باشد، دادگاه پس از قبول اعاده دادرسی حکم دوم را نقض و حکم اول به قوت خود باقی خواهد بود.
  • نسبت به حکمی که پس از اعاده دادرسی صادر می گردد، دیگر اعاده دادرسی از همان جهت پذیرفته نخواهد شد.
  • در اعاده دادرسی غیر از طرفین دعوا شخص دیگری به هیچ عنوان نمی تواند داخل در دعوا شود.

درخواست اعاده دادرسی در مورد احکام محکومیت قطعی

یکی از سوالات بسیار مهمی که معمولا از وکیل اعاده دادرسی در مشهد پرسیده میشود آن است که رای دادگاه در مورد احکام محکومیت قطعی چگونه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال می توان به ماده 474 قانون آیین دادرسی کشور استناد کرد. درخواست اعاده دادرسی در مورد احکام محکومیت قطعی دادگاهها اعم از آنکه حکم مذکور به اجراء گذاشته شده یا نشده باشد در موارد زیر پذیرفته می شود:

الف- کسی به اتهام قتل شخصی محکوم شود و سپس زنده بودن وی محرز گردد.

ب- چند نفر به اتهام ارتکاب جرمی محکوم شوند و ارتکاب آن جرم به گونه‏ ای باشد که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد.

پ – شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مرجع قضائی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد، به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی گناهی یکی از آنان احراز گردد.

ت- درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.

ث- در دادگاه صالح ثابت شود که اسناد جعلی یا شهادت خلاف واقع گواهان، مبنای حکم بوده است.

ج – پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ظاهر یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.

چ- عمل ارتکابی جرم نباشد و یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد.

دلالی و نکات حقوقی درباره آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد