وکیل اعسار از پرداخت مهریه

وکیل فرزندخواندگی

فهرست مطالب

ابتدا لازم است که تعریف جامعی از واژه اعسار ارائه دهیم.

اعسار از ریشه عسرت به معنی مشقت و تنگدستی است، در نتیجه اعسار از نظر لغوی به معنی این است که فرد از تمکن مالی کافی برخوردار نیست و به عبارتی فقیر یا تنگدست است.

اعسار از نظر حقوقی به معنی عدم توانایی و تمکن مالی فرد در پرداخت دین و یا عدم دسترسی به اموال و دارایی ‌هایش جهت ادای دین است.

معرفی معسر

مطابق ماده ۶ قانون نحوه اجرای محکومیت‌ های مالی تعریفی که از معسر ارائه شده است بدین صورت است:

معسر، شخصی است که به دلیل عدم توانایی و تمکن مالی قادر به پرداخت دیون خود نباشد. لازم به ذکر است که وجود مستثنیات دین مبنی بر این نیست که فرد از تمکن مالی کافی برخوردار است؛ در نتیجه اعسار زوج یعنی عدم توانایی مالی او در پرداخت دیون بدون در نظر گرفتن مستثنیات دین.

یکی از مفاهیمی که در رابطه با اعسار شکل می ‌گیرد، ادعای اعسار است که به معنی ادعای معسر مبنی بر عدم توانایی در پرداخت دیون به جهت عدم تمکن مالی او است.

مجازات کودکان زیر 18 سال

ماده قانونی در خصوص اعسار

ماده یک قانون اعسار به معرفی معسر پرداخته و در این خصوص عنوان کرده معسر شخصی است که فاقد تمکن مالی جهت پرداخت دیون یا هزینه دادرسی باشد حال این عدم تمکن مالی  شامل دو حالت است:

  • شخص فقیر و تنگدست باشد و هیچ دارایی و اموالی نداشته باشد.
  • فرد دارایی و اموال داشته باشد ولی به آن‌ ها دسترسی نداشته باشد.

پیش از انجام هر گونه اقدام در این خصوص، قدم نخست مراجعه به وکیل خانواده در مشهد است.

وکیل اعسار از پرداخت مهریه که به عنوان یک وکیل خانواده فعالیت می‌ کند وظیفه دارد کلیه مدارک و اسنادی که زوج در دفاع از خود و اثبات عدم‌ تمکن مالی جهت پرداخت مهریه به آن احتیاج دارد را با ذکر قوانین و تبصره ‌های قانونی به وی معرفی کند و روند پیگیری پرونده را خود به عهده بگیرد.

حق اشتغال زنان در قانون اساسی
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که اعسار در دو حالت رخ می‌ دهد و تنها در این دو حالت قابل بررسی است.

  • اعسار از پرداخت هزینه دادرسی
  • اعسار در پرداخت دیون یا محکوم به

اعسار زوج جهت پرداخت مهریه

اگر زوجه خواستار مطالبه مهریه خود باشد و در این خصوص دادخواستی به دادگاه ارائه دهد بنابر حق و حقوقی وی، رای دادگاه به نفع او و مبنی بر پرداخت مهریه از جانب زوجه صادر خواهد شد.

حال اگر زوج به دلیل فقر، تنگدستی یا عدم دسترسی به اموال قادر به پرداخت مهریه زوجه نباشد می ‌تواند از طریق وکیل در مشهد این موضوع را به محضر دادگاه اعلام کند و حتی این امکان وجود دارد که مابقی مراحل رسیدگی به پرونده توسط وکیل اعسار از پرداخت مهریه طی شود.

نحوه اعسار از پرداخت مهریه

در مرحله اول ثبت دادخواست از جانب وکیل اعسار از پرداخت مهریه در دفاتر خدمات قضایی انجام می ‌گیرد و درخواست طی دو روز از جانب مدیر دفتر به نظر قاضی می ‌رسد.

در مرحله بعدی در صورت اعلام قاضی، شهود باید در دادگاه حضور یابند که رسیدگی به این مرحله کاملا بستگی به نظر شخصی قضات دارد.

در مرحله آخر نیز چنانچه با توجه به مدارک و مستندات، اعسار مدعی یا همان زوج اثبات شود دادگاه حکم به پرداخت مهریه به صورت اقساطی می ‌دهد که میزان مبالغ با توجه به میزان درآمد و وضعیت معیشتی زوج تعیین می ‌گیرد.

وکیل خانواده در بیرجند
مطالعه بیشتر

به منظور اثبات اعسار زوج و اجرای آن، زوج بایستی کلیه اطلاعات حساب ‌های بانکی اعم از داخلی یا خارجی را به همراه مشخصات دقیق آن‌ ها، کلیه مطالباتش از اشخاص ثالث و فهرست نقل و انتقالات اموالش را که طی یکسال قبل از دعوای اعسار صورت گرفته را به وکیل اعسار از پرداخت مهریه تسلیم کند تا وکیل به نیابت از زوج، این مدارک و اطلاعات را به محضر دادگاه ارائه دهد.

علاوه بر این، اعلام شهود حداقل دو شاهد که از هویت، وضعیت و نحوه امرار معاش و حداقل درآمد فرد آگاه هستند جهت ضمیمه شدن به دادخواست اعسار از پرداخت مهریه ضروری است.

مدارک لازم‌ جهت طرح دعوای اعسار از پرداخت مهریه

مدارکی که جهت اعلام و اثبات اعسار زوج از پرداخت مهریه لازم است تا ضمیمه دادخواست شده و به دادگاه ارائه شود و این ارائه توسط وکیل اعسار از پرداخت مهریه انجام می ‌گیرد عبارتند از:

  • اصل شناسنامه و کارت ملی
  • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
  • دو شاهد عاقل و بالغ با شرایطی که عنوان کردیم.
  • ارائه لیست اموال ذکر شده در بخش نحوه اعسار از پرداخت مهریه
  • دادنامه محکومیت مهریه

معامله فرار از دین

زمان قانونی جهت ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

بعد از آنکه به تقاضای زوجه در خصوص مطالبه مهریه رسیدگی شد و دادگاه رای نهای مبنی بر پرداخت مهریه را صادر کرد چنانچه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه از جانب زوج به دادگاه ارائه نشده باشد زوجه قادر خواهد بود خواستار صدور حکم جلب زوج از دادگاه شود که بعد از صدور قرار قبولی وثیقه یا کفالت تا زمانی که وضعیت اعسار زوج مشخص شود امکان حبس زوج وجود ندارد و حتی در صورت زندانی بودن در خصوص این ماجرا، وی آزاد خواهد شد.

قوانین و شرایط منع تحصیل زوجه
مطالعه بیشتر

در رابطه با تقسیط مهریه در صورت اعسار زوج، در قانون مطلبی عنوان نشده و تصمیم گیری در خصوص این امر به قاضی محول گشته است.

نکاتی در خصوص اعسار از پرداخت مهریه

۱. شخصی که بر اساس قانون تجارت به عنوان تاجر شناخته می‌ شود در صورتیکه خواستار اعلام عدم تمکن مالی توسط وکیل اعسار از پرداخت مهریه باشد به جای طرح دادخواست اعسار باید دادخواست اعلام ورشکستگی را به محضر دادگاه ارائه نماید.

۲. دادخواست اعسار از پرداخت مهریه همچنین در شرایطی که مرد خواستار طلاق است اما از تمکن مالی کافی جهت پرداخت مهریه برخوردار نیست کاربرد دارد.

۳. در صورتی که حکم نهایی دادگاه در خصوص پرداخت مهریه مبنی بر پرداخت اقساطی باشد در صورت عدم پرداخت اقساط، زوجه قادر به دریافت حکم جلب زوج خواهد بود.

۴. ادعای اعسار خارج از نوبت رسیدگی شده و مرجع صالح جهت رسیدگی به این ادعا، دادگاهی است که صادرکننده رای بوده است.

۵. چنانچه دارایی ‌های زوج شامل یک خانه و یک خودرو باشد، فقط خانه جزو مستثنیات دین محسوب شده و خودرو قابل توقیف خواهد بود.

تیم یسنا وکیل با کادری مجرب، چندین وکیل خوب در مشهد با تخصص‌ در انواع حوزه ‌ها و پرونده‌ ها در اختیار دارد و شما می ‌توانید خواستار بهترین وکیل از مجموعه ما باشید؛ زیرا اعضای این مجموعه با نهایت دقت و نکته سنجی انتخاب شده ‌اند و از تخصص، تجربه و علم و دانش کافی برخوردارند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد