دعوای الزام موجر به تعمیرات بنیادی و اساسی ملک

کسری متراژ ملک

فهرست مطالب

هنگامی که فردی به عنوان مستاجر اقدام به کرایه یا رهن یک خانه یا یک مغازه یا مطب می ‌کند، بعد از نگریستن ملک اگر احتیاج به تعمیرات بنیادین در ملک وجود داشته باشد چنانچه مستاجر از آن ناراضی باشد و کیفیت مد نظر او را نداشته باشد، مستاجر از موجر یعنی صاحب ملک درخواست می ‌کند که یا ملک مذکور را تعمیر کند یا خرج لازم جهت تعمیرات را به او تسلیم نماید.

در شرایطی که بعد از عقد قرارداد موجر به وظایف و تکالیف خویش، که در اینجا منظور انجام دادن تعمیرات ملک یا پرداخت مبلغی تحت عنوان اتمام تعمیرات است، عمل نکند مستاجر با عنایت به حق و حقوقی که دارد می ‌تواند قرارداد را فسخ کند و طی این دعوی می ‌تواند از وکیل الزام موجر به تعمیرات اساسی رایزنی دریافت کند. تیم یسنا وکیل، یکی از بهترین موسسات حقوقی است که می ‌توانید در زمینه حل مسائل ملکی خود به آن مراجعه کنید و از وجود وکیل خوب در مشهد بهره مند شوید و در دعاوی خود پیروز از میدان خارج شوید.

کسری متراژ ملک

قوانین مربوط به روابط مستاجر و مالک

در مورد این دعوی براساس ماده ۴۸۶ از قانون مدنی که قانون والده یعنی مادر تلقی می‌ شود و در شرایطی بین طرفین معامله حاکم است که قانون یا پیمان نامه خاصی میان آن ‌ها به رسمیت شناخته نشده و به امضا نرسیده باشد. انجام دادن تعمیرات بنیادی و اساسی در ملکی که موجر آن را به مستاجر اجاره داده بر عهده موجر است؛ زیرا صاحب مطلق ملک است.

وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

ماده ۲۰ قانون روابط مستاجر و صاحب ملک که در سال ۵۶ تصویب شده بیان می ‌کند که تنها تعمیرات بنیادی و مربوط به اصل بنا بر دوش صاحب ملک است و خرج های مربوط به تعمیراتی که برای دکوراسیون، تزیین و کاربرد بهتر از ملک انجام می ‌گیرد بایستی توسط مستاجر پرداخت شود.

قانون مصوب سال ۶۲ در خصوص روابط مستاجر و صاحب ملک نیز به شرح زیر است:

برای اینکه قرارداد بین مستاجر و موجر به صورت اصولی شکل بگیرد شرایطی مبنی بر تعمیرات ملک ذکر می‌ شود که با عدم رسیدگی به آن توسط موجر، مستاجر قادر خواهد بود دادخواست مبنی بر الزام موجر به تعمیرات بنیادین ملک را به دادگاه ارائه دهد.

برای کسب آگاهی از مصوبات و قوانین مربوط به این نوع دعاوی مراجعه و رایزنی مراجعه به وکیل الزام موجر به تعمیرات به شما پیشنهاد می ‌شود تا اطلاعات بالایی در این حوزه بدست آورید.

طی ارائه دادخواست فوق به دادگاه، هر دو سو دعوی توسط دادگاه برای بررسی در جلسه دادگاه حضور می ‌یابند. اگر رای و نظر کارشناسی برای تعیین دستور و حکم احتیاج باشد، پرونده فوق به کارشناس دادگستری تحویل داده می ‌شود و بعد از آن که کارشناس نظر قطعی خویش را در رابطه با ملک مورد نظر اعلام کرد، خوانده یا همان موجر را ملزم به انجام دادن تعمیرات بنیادین ملک می‌ کند.

صلاحیت دادگاه درباره دعوی الزام موجر به تعمیرات بنیادی ملک

در صورت ارائه درخواست مستاجر مبنی بر دریافت کلیه هزینه ‌های انجام تعمیرات از موجر، دعوا منقول تلقی شده و در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده محسوب می ‌شود.

قوانین نگهداری از حیوانات
مطالعه بیشتر

اگر مستاجر تقاضایی مبنی بر اتمام تعمیرات بنیادین را به دادگاه ارائه دهد و آن را از موجر مطالبه کند، دعوا غیرمنقول تلقی شده و در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک محسوب می ‌شود.

مراجعه به وکیل الزام موجر به تعمیرات بنیادی ملک و مشورت با او کلیه فرایندهای قانونی و حقوقی این دادخواست را برای مستاجر و موجر روشن‌ تر خواهد کرد و آن‌ ها را از کلیه روند دادگاه آگاه خواهد ساخت. به این منظور برای مراجعه به یک وکیل در مشهد و کسب تجارب و آگاهی‌ های او جهت پیشبرد پرونده خود می ‌توانید به مجموعه حقوقی ما اطمینان کنید.

نحوه اجرای حکم مربوط به الزام موجر به تعمیرات بنیادی ملک و صدور اجراییه

پس از به محکومیت شناخته شدن موجر یعنی الزام او به انجام تعمیرات بنیادی و  تشکیل شدن پرونده اجرایی و صادر شدن اجراییه در صورتی که موجر همچنان اقدام به انجام حکم یعنی انجام تعمیرات نکند، دادورز دو طریق را انتخاب می‌ کند:

انجام تعمیرات به واسطه مستاجر و اخذ مبلغ تعمیرات از موجر

معرفی شخص ثالث از جانب دادگاه جهت انجام دادن تعمیرات

مدارک لازم به منظور طرح دعوی الزام موجر به اتمام تعمیرات اساسی ملک

مستاجر برای ارائه دادخواست به دادگاه باید مدارکی برای ارائه به دادگاه داشته باشد که این مدارک عبارتند از:

  • ثبت نام در سامانه ثنا
  • قرارداد اجاره امضا شده توسط هر دو سو معامله.
  • ذکر مواردی که در ملک فوق به تعمیر بنیادین احتیاج دارد.
  • دریافت تامین انگیزه و دلیل از شورای حل اختلاف در صورتی که به آن نیاز باشد.
آشنایی با شرایط و مزایای برگذاری دادگاه آنلاین
مطالعه بیشتر

توجه داشته باشید که به منظور آگاهی حاصل نمودن از مدارک و شرایط دادخواست فوق و نحوه ارائه دادخواست حتما از نظرات، تجربیات و مشورت ‌های وکیل الزام موجر به تعمیرات اساسی ملک بهره ‌گیری کنید.

وکیل بلاعزل

نکات مهم و بنیادی در رابطه با الزام موجر به تعمیرات اساسی

اگر مستاجر سرخود و بدون حکم دادگاه، تعمیرات مربوطه را انجام دهد نمی ‌تواند هزینه ‌هایی را که پرداخت نموده از موجر دریافت کند.

اگر انجام تعمیرات به هدف جبران صدمات و آسیب‌ هایی باشد که خود مستاجر به ملک وارد کرده، موجر ملزم به پرداخت هزینه ‌های تعمیرات نیست.

نوع تعمیرات یعنی اساسی یا غیراساسی بودن آن ‌ها بدست دادگاه تشخیص داده می ‌شوند.

اگر ملک مورد اجاره زمان عقد پیمان نامه ایرادی داشته باشد، مستاجر توانایی فسخ عقد اجاره را خواهد داشت.

مراجعه به وکیل الزام موجر به تعمیرات اساسی و بنیادین ملک

هنگام ارائه چنین دادخواست‌ هایی که مربوط به ملک و املاک است و پیچیدگی زیادی که دارد، برای اینکه مستاجر یا حتی موجر به راحتی بتوانند از حقوق خود محافظت کنند بایستی با یک وکیل با تجربه مشورت کنند و از تجربیات و راهنمایی ‌های او بهره مند شوند. قطعا حضور یک وکیل در پرونده های ملکی موجب می شود تا در شرایط مختلف و گوناگون با کمک تجربیات و تخصص وکیل، پرونده را با موفقیت در دادگاه جلو ببرید و به حقوق قانونی خود برسید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد