وکیل انحصار وراثت در مشهد |بررسی قوانین انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت در مشهد

فهرست مطالب

آیا مراحل انحصار وراثت و دریافت گواهی وراثت را می‎دانید؟ آیا با طبقات انحصار وراثت و مدارک لازم جهت دریافت گواهی آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی شرایط در خصوص انحصار وراثت و مراحل دریافت گواهی آن، شما را با اهمیت نقش وکیل انحصار وراثت در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل انحصار وراثت در مشهد

حصر وراثت در لغت به معنی مشخص کردن سهم الارث است، و همچنین حصر وراثت در قانون به معنی انجام تشریفات رسمی و قانونی برای به رسمیت شناختن و مشخص کردن وراث متوفی خواهد بود، که معمولا افراد جهت انجام مراحل آن از یک وکیل حرفه‎ای و مجرب در این زمینه برای گرفتن حصر وراثت بهره خواهند برد.

انحصار وراثت نیز به معنی تعداد وارث‌های شخص متوفی و همچنین سهم آن‎ها از ارث نیز می‎باشد. افراد جهت صدور گواهي انحصار وراثت، می‎بایست به شوراي حل اختلاف که در آخرين محل اقامت دائمي متوفي است، مراجعه نمایند، و ضمن پرداخت هزینه تعیین و تصویب شده، دادخواست گواهی انحصار وراثت را به همراه مدارک مورد نیاز، به شورا ارائه دهند.

وکیل انحصار وراثت در مشهد

لازم به ذکر است که بسیاری از مردم بر این باور هستند که به عنوان مثال اگر پدرشان از اموال زیادی برخوردار باشد، از وی توقع خواهند داشت که سهم الارث خود را بدهند. اما در این خصوص باید گفت که هرگاه پدرشان فوت کند اموال او میان وراث قابل تقسیم خواهد بود، نه در زمان حیات پدر، مگر این که پدر با اراده و اختیار خویش، اقدام به تقسیم اموالش بین فرزندان خود کند.

مجازات‌های مربوط به سقط جنین و دیه آن
مطالعه بیشتر

وراث نسبی بر طبق قانون به سه دسته تقسیم می‎شوند، که در صورتی که حداقل یک نفر از طبقه قبل وجود داشته باشد، نوبت به افراد طبقه بعد نیز نخواهد رسید. زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات، جزء وراث محسوب خواهند شد.

طبقه اول: پدر، مادر، فرزندان و اولاد آن‎ها
طبقه دوم: پدر بزرگ، مادر بزرگ، برادر، خواهر و اولاد آن‎ها
طبقه سوم: عموها، عمه‎ها، خاله‎ها، دایی‎ها و اولاد آن‎ها.

گواهی انحصار وراثت

در حقیقت مشخص کردن ورثه مهم‎ترین گام در تقسیم ارث و میراث می‎باشد. به این کار در اصطلاح حقوقی و به اصطلاح « انحصار وراثت » نیز گفته می‎شود.

هنگامی که شخصی فوت می‎کند، جهت تقسیم ترکه بین وراث قانونی او،  نیاز به دریافت این گواهی خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفته شد این گواهی توسط شورای حل اختلاف صادر خواهد شد و در آن میزان سهم الارث ورثه تعیین خواهد شد. پس اگر این کار انجام نگیرد، انتقال ترکه نیز امکان پذیر نخواهد بود.

وراث متوفی و یا نماینده قانونی او تحت عنوان وکیل ارث در مشهد می‌‎توانند تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت کرده و در صورتی که وراث متعدد باشند، نیازی به درخواست همه آن‎ها نخواهد بود و اقدام تنها یک نفر برای صدور این گواهی کافی خواهد بود.

همچنین افراد ذینفع مانند کسانی که از بدهکاران شخص متوفی هستند، می‎توانند درخواست صدور گواهی انحصار وراثت کنند.

تمامی مراجع رسمی با گواهی انحصار وراثت است که وارث با وارثان را خواهند شناخت. بنابراین بدون داشتن این گواهی هیچ فردی این حق را نخواهد داشت که در اموال متوفی دستی برده و یا به امور وی او رسیدگی کند.

وجه التزام و خسارت تاخیر تادیه
مطالعه بیشتر

انواع گواهی انحصار وراثت

پس از فوت هر شخصی، وراث او می‎بایست در اولین قدم جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نماید. افراد برای دریافت این گواهی می‎توانند به شخصه و یا توسط وکیل انحصار وراثت در مشهد اقدامات لازم را انجام دهند.

انواع گواهی انحصار وراثت عبارتند از:

  • گواهی انحصار وراثت محدود ،که در موارد کمتر از سی میلیون ریال بوده و طی یک هفته صادر خواهد شد.
  • گواهی انحصار وراثت نامحدود، که در موارد بیشتر از سی میلیون ریال بوده و به مدت ۴۵ روز زمان خواهد برد. همچنین این درخواست انحصار وراثت می‎بایست در روزنامه آگهی شود.

توجه داشته باشید اگر از متوفی مالی به جا نمانده باشد، یا این که وارثان نیازی نداشته باشند که به ادارات مراجعه کرده و خود را برای موضوع ورثه و متوفی معرفی کنند، گرفتن گواهی انحصار وراثت هیچ اجباری نیز نخواهد داشت.

مدارک لازم جهت ارائه به وکیل انحصار وراثت در مشهد

افراد جهت دریافت گواهی انحصار وراثت ابتدا می‎بایست مدارک مورد نیاز را به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برده و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت را ارائه دهند. شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صالح به رسیدگی و صدور این گواهی نیز خواهد بود.

این مدارک عبارتند از:

– گواهی فوت
–  استشهادیه محضر
–  شناسنامه متوفی
–  عقدنامه یا رونوشت
–  شناسنامه وراث
–  ارائه وصیت نامه به شورای حل اختلاف

هزینه مالیات بر ارث

مالیات بر ارث مبلغی است که از سهم الارث کم شده و متعلق به دولت خواهد بود. تا زمانی که مالیات بر ارث متوفقی مشخص نشده باشد انتقال اموال وی امکان پذیر نخواهد بود. این مالیات تنها به بعضی از اموال متوفی تعلق خواهد گرفت، و اموالی مثل مستمری بازنشستگی که توسط بیمه پرداخت می‎شود شامل مالیات بر ارث نخواهد بود. همچنین درصد و مبلغ مالیات بر ارث بر اساس طبقه وارث و نوع دارایی مشخص می‎شود.

آشنایی با وکیل حقوقی و خدماتش در اصفهان
مطالعه بیشتر

نقش وکیل انحصار وراثت در مشهد

وکیل انحصار وراثت در مشهد به فردی می‎گویند که از تمامی قواعد ارث و چگونگی دریافت و تمامی مراحل انحصار وراثت آگاهی کامل داشته و به افرادی که در این زمینه نیازمند کمک هستند، راهنمایی‎های لازم را انجام داده تا بتوانند به نحوه درست به خواسته و هدف خود دست یابند.

مشورت کردن و کمک گرفتن از یک وکیل انحصار وراثت در مشهد با تخصص بالا و تجربه کافی در زمینه انحصار وراثت، می‎تواند بسیار مفید و راهگشای امور نیز باشد و در صورت نیاز با توافق طرفین امکان انتخاب وکیل انحصار وراثت به صورت تخصصی میسر خواهد بود، تا تمام روند لازم برای رسیدگی به پرونده را انجام داده و در کوتاه‎ترین زمان ممکن سهم هر شخص را توسط دادگاه تعیین و وصول کند.

وکیل انحصار وراثت در مشهد باید اگاهی کامل به قانون امور حسبی، کلیه مراحل انحصار وراثت، تقسیم ارث و محاسبه آن، مهر و موم ترکه و رفع آن، تحریر و تصفیه ترکه و… را داشته و همچنین تسلط کافی به این امور را داشته باشد. شما با کمک وکلای ارث وکالت نامه و وکیل انحصار وراثت در مشهد قطعا خواهید توانست به نتیجه مطلوب خود رسیده و با مشاوره از وکیل ارث در وکالت‌نامه به راحتی در دعاوی خود پیروز شده و به نتایج مطلوب و پر ثمری دست یابید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد