با وکیل مخصوص انواع طلاق آشنا شوید

وکیل طلاق توافقی در مشهد

فهرست مطالب

ابتدا باید در تعریف طلاق بگوییم که به منحل نمودن نکاح دائم عنوان طلاق اطلاق می ‌شود و انحلال نکاح موقت شامل طلاق نمی ‌شود؛ زیرا انحلال ازدواج و نکاح موقت با بذل مدت یا انقضاء مدت صورت می ‌گیرد.

امروزه به علت مسائل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی موضوع طلاق امری است که به شدت عمومیت یافته و شکل قبیح و زشت گذشته را ندارد و در جامعه بسیار رواج یافته است. هر کدام از طرفین یعنی زوج یا زوجه می‌ توانند جهت تسهیل در پیگیری پرونده و طی کردن روند قانونی طلاق یک وکیل طلاق در اختیار داشته باشند که با تخصص کافی در این زمینه بتواند حق و حقوق هر یک را محفوظ نگه دارد. طلاق در شکل ‌های مختلفی صورت می ‌گیرد که با در نظر داشتن انواع مختلف آن به موضوع وکیل انواع طلاق می ‌رسیم.

انواع مختلف درخواست طلاق

ارائه درخواست طلاق طرفین از سه طریق امکان پذیر است که با توجه به نظر و خواست هر دو طرف یا یکی از آن ‌ها این سه حالت متفاوت خواهد بود.

نکات تکمیلی در خصوص انواع درخواست طلاق

۱. طی درخواست اول یعنی طلاق به درخواست زوج، خواسته متقاضی صدور گواهی عدم امکان سازش است.

۲. در درخواست طلاق از جانب زوجه، خواسته مطرح شده از جانب او الزام همسر یعنی آقا به طلاق است.

۳. در خصوص طلاق توافقی نیز باید گفت که هر دو طرف یعنی زوج و زوجه پس از شرکت در جلسات مشاوره خانواده، به صورت توافقی تصمیم می ‌گیرند از یکدیگر جدا شوند و اقدام به ارائه دادخواست مبنی بر طلاق توافقی می ‌کنند.

تعیین مهرالمثل و شرایط آن در قانون مدنی
مطالعه بیشتر

با توجه به دسته بندی اعلام شده وکیل انواع طلاق در سه زمینه کلی فعالیت می ‌کند که تیم یسنا وکیل بهترین وکیل خانواده در مشهد را جهت تسریع اجرای حکم طلاق شما در اختیار شما قرار خواهد داد تا از تخصص و تجربه و مهارت او در این زمینه استفاده کنید و حق و حقوق شما پایمال نگردد.

طلاق رجعی و بائن چیست؟

علاوه بر طلاق‌ هایی که ذکر کردیم و تفاوت آن ‌ها در نوع درخواست و شخص درخواست کننده بود، دو نوع دیگر از طلاق وجود دارد.

  • طلاق رجعی: مرد در مدت عده بدون نیاز به جاری شدن مجدد خطبه عقد، عملا یا لفظا به همسر مطلقه خود اطلاع دهد که مجددا وی را به همسری پذیرفته است به شرطی که قصد او رجوع باشد.
  • طلاق بائن یا غیر رجعی: این نوع طلاق برعکس طلاق رجعی است؛ یعنی مرد بدون جاری شدن خطبه عقد حق رجوع به زوجه را ندارد و در مدت عده زوج و زوجه با یکدیگر محرمیتی ندارند و همچنین زوج ملزم به پرداخت نفقه نیست.

لازم به ذکر است که این دو نوع طلاق مربوط به زیرشاخه ‌های طلاق از طرف مرد یا زن هستند و این دو نوع طلاق شامل طلاق توافقی نیستند.

نکته: عده به مدت زمانی اطلاق می ‌شود که پس از طلاق، زوجه جهت اطمینان از عدم بارداری قادر به ازدواج مجدد نیست.

انواع حق طلاق

از لحاظ شرعی و حقوقی حق طلاق با مرد است؛ یعنی او می ‌تواند در هر زمانی تقاضای طلاق کرده و از زوجه جدا شود اما در برخی مواقع نیز این امکان وجود دارد که حق طلاق از جانب مرد به زوجه واگذار شده باشد مثلا طی یک وکالتنامه قبل یا بعد از عقد این حق به زن اعطا شده باشد یا اینکه یکی از شروط اساسی ضمن عقد باشد که در این صورت زن می ‌تواند در هر زمانی که اراده کند بدون دلیل منطقی و قانونی از همسر خود جدا شود.

آشنایی با استثنائات ارث (حبوه)
مطالعه بیشتر

تقسیم بندی وکالت ‌های طلاق

این وکالت ‌ها با توجه به اینکه در مرحله قبل یا بعد از جاری شدن نکاح عقد صورت می ‌گیرند و یا اینکه توسط چه کسی ثبت می ‌شوند دو نوع هستند.

  • وکالتنامه ضمن عقد که ثبت آن توسط سردفتر ازدواج صورت می‌ گیرد.
  • وکالتنامه بعد از اجرای عقد که از طریق دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌ گردند.

در شرایطی که زوجه دارای یکی از وکالتنامه‌ های مذکور باشد در صورت ارائه درخواست طلاق بایستی این موضوع را با وکیل انواع طلاق در میان بگذارد تا روند پیگیری پرونده به او اطلاع داده شود و اقدام نادرست موجب صرف وقت و هزینه و عدم حصول نتیجه دلخواه او نگردد.

نکاتی در رابطه با وکالتنامه طلاق

همانطور که گفتیم برخی از وکالتنامه ‌های طلاق در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت می‌ شوند حال اینکه به منظور رعایت تساوی در حقوق زن و مرد توجه به یکسری نکات در تنظیم این وکالتنامه ‌ها ضروری تلقی می ‌شود.

طلاق غیابی

  • ذکر حق قبول بذل در وکالتنامه؛ بذل به معنای بخشش است و حق قبول بذل یعنی اینکه مرد در قبال اعطای حق طلاق به زن، چیزی را که زن به او می ‌بخشد را قبول کند.
  • نکته دوم مربوط به حق اسقاط تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی است. بر اساس مواد ۳۵ و ۳۶ قانون آیین دادرسی مدنی در صورت اعطای وکالتنامه بایستی شرایط و اختیارات وکیل دادگستری به صراحت در وکالتنامه ذکر گردد و دفاتر اسناد رسمی اقدام به ذکر کامل متن مواد ۳۵ و ۳۸ در وکالتنامه می ‌نمایند.
  • اعطای حق توکیل به وکیل دادگستری
  • نکته نهایی در رابطه با برخی مباحث از جمله جهیزیه، حضانت فرزندان، مهریه، اجرت المثل، حق ملاقات است که در رابطه با آن‌ ها نیز امکان اعطای اختیار وجود دارد که در صورت انجام توافقات، زوجه قادر به اعلام این توافقات از جانب زوج به دادگاه باشد.
آشنایی با مراحل طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

در صورت بروز هر یک از مسائل و مشکلات ذکر شده راه حل عقلانی مراجعه به وکیل انواع طلاق است که تیم یسنا وکیل در رابطه با پرونده و موضوع دادخواست شما بهترین وکیل در مشهد که تخصص کافی در این زمینه را دارد جهت مشاوره و راهنمایی به شما معرفی خواهد کرد.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه طلاق و انواع آن و وکالتنامه‌ هایی که در این خصوص به طرفین تعلق می ‌گیرد از پیچیدگی و جزئیات بسیاری برخوردار است و هر یک از انواع طلاق جهت اجرایی شدن، روند و مراحل و قوانین مخصوص به خود را دارد که در آن حقوق طرفین نیز متفاوت خواهد بود بهترین و سریع ‌ترین و مطمئن ‌ترین راه جهت دستیابی به حق و حقوق طرفین مراجعه به وکیل انواع طلاق است که مجموعه ما این وکالت را از طریق معرفی وکیل خوب در مشهد برایتان رقم خواهد زد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد