وکیل تسخیری کیست؟ شرایط و وظایف وکلای تسخیری

وکیل انحصار وراثت در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید وکالت تسخیری و شرایط آن چیست؟ آیا وظایف وکیل تسخیری و حدود اختیارات وی را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی موارد در خصوص وکالت تسخیری و شرایط آن و همچنین شرایط در اختیار گرفتن وکیل تسخیری و وظایف آن آشنا خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وکالت تسخیری و شرایط آن

حق داشتن وکیل از حقوق اساسی هر انسانی به شمار می‎رود. به طوری که در اصل 35 قانون اساسی نیز به آن پرداخته شده است. هر فردی حق دارد برای اقامه دعوی اعم از دعوی حقوقی و کیفری برای خود وکیل انتخاب کند.
اما در صورتی که برخی از افراد توانایی در اختیار گرفتن وکبل را نداشته باشند در این شرایط طبق قانون، دادگاه رسیدگی کننده به پرونده برای وی وکیل تسخیری گرفته تا فرد بتواند در محکمه از خود دفاع نماید.

وکیل تسخیری مخصوص امور کیفری نیز می‌‎باشد. قانون‌گذار برای فراهم آوردن شرایط مساوی و رعایت حقوق متهم و به دلیل این امر که متهم بتواند از خود دفاع نماد، تمهیداتی را ر نظر گرفته است و موادی از قانون را به آن اختصاص داده است.

وکیل تسخیری به وکیلی گفته می‌شود که متهم می‌تواند از دادگاه تقاضا کرده و در صورتی که دادگاه تشخیص دهد متهم توانایی انتخاب وکیل را ندارد، از بین وکلای حوزه قضایی و در صورتی که امکانش فراهم نبود از نزدیکترین حوزه مجاور وکیلی برای متهم در نظر خواهد گرفت، و اگر وکیل حق الوکاله بخواهد دادگاه می‎بایست حق الزحمه او را از بودجه دادگستری پرداخت نماید. وکیل تسخیری دارای همان حدود اختیارات وکیل دادگستری نیز می‎باشد .

میزان دستمزد و اجرت وکیل دادگستری چقدر است؟
مطالعه بیشتر

شرایط گرفتن وکیل تسخیری

شرایط گرفتن وکیل تسخیری طبق تبصره‎های ماده 186 قانون آیین دادرسی کیفری به شرح زیر است:

 • جرایمی که بر حسب قانون مجازات آن قصاص نفس ، اعدام ، رجم ، حبس ابد می باشد چنانچه متهم شخصا وکیل معرفی ننماید تعیین وکیل تسخیری برای او الزامی است مگر در جرایم منافی عفت که متهم از حضور یا معرفی وکیل امتناع کند .
 • متهم توان مالی برای گرفتن وکیل را نداشته باشد .
 • در صورتی که متهم نتواند وکیل برای خود بگیرد، چه خود بخواهد وکیل بگیرد و چه نخواهد دادگاه برای وی وکیل تسخیری مشخص خواهد کرد.

وظایف وکیل تسخیری

 • قبل از جلسه رسیدگی یا به عبارت بهتر قبل از شروع به دفاع از موكل خویش با مطالعه پرونده و نیز گفتگو با متهم پرونده‎ای كه وی به عنوان وكیل او انتخاب شده است، ضمن اطلاع كامل از موضوع پرونده و اتهام یا اتهامات مطرح شده در آن و نیز آشنایی كامل با متهم وتدقیق در صحت و سقم اظهارات موكل بتواند به نحو شایسته‎تری از موكل خویش به دفاع بپردازد.
 • بعد از مطلع شدن از موضوع اتهام نسبت به جمع آوری ادله كافی، درست همانطور كه در سایر پرونده‎ها اقدام کرده و متعصبانه برخورد می‎کرده است، اقدام نماید.
 • وکلای تسخیری باید بدانند همان مرجعی كه (به معنای عام) به آن‎ها مجوز وكالت داده است (قانونگذار) و چنین حقی را برای ایشان قائل شده است، همان مرجع نیز وظیفه دفاع از این گونه متهمان را به طور رایگان بر عهده آن‎ها قرار داده است.
 • وکلای تسخیری موظف هستند صرف نظر از وقوع یا عدم وقوع جرم از ناحیه موكل، به وی به چشم یك انسان نگاه كرده و از هیچ تلاشی در جهت دفاع از او دریغ نكنند. بدیهی است وكلای تسخیری در چنین پرونده‎هایی با فراغ بال و خیالی آسوده‎تر می‎توانند به دفاع از موكلین خویش بپردازند، چرا كه دیگر شائبه خوردن این برچسب كه وكلای دادگستری با گرفتن حق الوكاله از گناهكاران و متهمان به دفاع می‎پردازند و به اصطلاح در صدد ناحق كردن حق هستند را نداشته و از این اتهام نیز به دور خواهند بود.
 • وكلا باید بدانند كه نقش و عملكرد آنان در اقناع وجدان دادگاه و در نهایت صدور رای اهمیت زیادی خواهد داشت، چه بسا كه شخصی به اتهامی واهی دستگیر و محاكمه شده و از آن رو كه توانایی دفاع از خود را ندارند و از طرفی هم ناخواسته وارد گردابی شده كه صرفا به جهت درگیر كردن وی ایجاد شده، پرونده وی تا بدین حد پیشروی كرده و مشارالیه در حال حاضر در مظان اتهام قرار گرفته است.
وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

بنابراین این كار جز با دلسوزی و دقت نظر و بررسی همه جانبه از ناحیه وكلای تسخیری امكان پذیر نخواهد بود.

حدود اختیارات وکیل در مورد وکالت تسخیری

بر طبق رای وحدت رویه تعیین وکیل تسخیری بنا به تقاضای متهم برای دفاع از اتهام به طور کلی است و انحصار به مرحله بدوی نخواهد داشت، تا زمانی که عنوان وکالت از وکیل سلب نشده، خواهد توانست در مراحل دیگر نیز به وظایف وکالتی خود عمل نماید.
بنابراین وکیل تسخیری در مرحله تجدید نظر و اعاده دادرسی نیز اجازه دخالت خواهد داشت.
موارد تعیین وکیل تسخیری در محاکم
وکیل تسخیری این امکان را خواهد داشت که در مرحله دادسرا و همچنین دادگاه ورود پیدا کرده و در خصوص پرونده‎هایی که به او محول می‎شود فعالیت کند.

تعیین وکیل تسخیری در مرحله دادسرا

با توجه به ماده 190 آیین دادرسی کیفری این امکان برای متهم وجود دارد که در مرحله تحقیقات مقدماتی یک نفر وکیل پایه یک دادگستری را همراه خود داشته باشد.
مطابق با تبصره 2 همین ماده در جرایم سنگین که مجازات آنها سلب حیات یا حبس ابد خواهد بود، و در صورتی که متهم وکیل معرفی نکند، بازپرس برای او وکیل تسخیری انتخاب خواهد کرد.

موارد الزامی جهت حضور وکیل در دادسرا برای متهم به صورت زیر می‌‎باشد:

 • در جرایمی که مجازات آن به شکل زیر است:
  الف: سلب حیات
وکیل آنلاین در مشهد، پاسخگویی آنلاین
مطالعه بیشتر

ب: حبس ابد

همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد، در صورتی که متهم اقدام به معرفی وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی نکند، بازپرس برای وی وکیل تسخیری انتخاب خواهد کرد.
–  در جرایم ارتکابی توسط افراد ۱۵ تا ۱۸ سال که رسیدگی به آن‎ها در صلاحیت دادگاه کیفری یک بوده، یا جرایمی که مستلزم پرداخت دیه یا ارش بیش از خمس دیه کامل می‎باشد، و همچنین جرایم تعزیری درجه شش و بالاتر.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد