وکیل تغییر اسم در مشهد

وکیل تغییر اسم در مشهد

فهرست مطالب

یکی از چالش هایی که امروزه افراد زیادی با ان روبرو هستند، تغییر اسم است. همه ی ما به خوبی می دانیم که یکی از دارایی های مهم هر انسانی که همیشه با او باقی میماند و جزیی از هویت او محسوب میشود، اسم است. داشتن یک نام مناسب برای هر انسانی دارای اهمیت بسیار زیادی است؛ چرا که باعث ایجاد احساس خوشایندی در او میگردد و میزان اعتماد بنفس او را نیز افزایش میدهد.

وکیل تغییر اسم در مشهد به افراد کمک میکند تا از طریق راه های قانونی و در کوتاهترین زمان ممکن برای تغییر اسم خود اقدام نمایند. در حالت کلی می توان گفت که برای تغییر اسم دو روش وجود دارد که به اختصار به انها اشاره می کنیم و در ادامه مطلب با تمامی این موارد اشنا میشویم:

  1. موارد پیش بینی شده در قانون کشور را میتوان از طریق اداره ثبت احوال پیگیری نمود.
  2. موارد تصریح شده در قانون را میتوان از طریق دادگاه پیگیری نمود.

وکیل تغییر اسم در مشهد
نام های قابل تغییر بر اساس قانون کشور

یکی از سوالات بسیار مهمی که اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید آن است که در چه مواردی میتوان با استناد به قانون کشور و با کمک وکیل خوب در مشهد برای تغییر اسم اقدام کرد؟

 برای پاسخ به این سوال باید به ماده 20 قانون ثبت احوال اشاره کنیم. بر اساس این قانون، نام هایی که میتوان بر اساس قانون کشور برای تغییر آنها اقدام کرد به موارد زیر تقسیم می شوند:

تغییر نامهائی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد.

تغییر اسامی مرکبی که عرفا یک نام محسوب نمی شوند (اسامی مرکب ناموزون)

عناوین – اعم از عناوین لشکری و یا کشوری و یا ترکیبی از اسم و عنوان .

 القاب – اعم از ساده و مرکب . مانند : ملک الدوله ، خان و….

اسامی زننده و مستهجن – زننده و مستهجن آندسته از نامهائی است که بر حسب زمان ، مکان یا مورد دلایل و جهات زیر برای دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تایید شورای عالی برسد.

نام هایی که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزشهای والای انسانی است.

نام هایی که با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی مردم مغایر باشد.

نام هایی که موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد.

موارد زیر نیز قابلیت تغییر قانونی را دارند:

اسامی نامتناسب با جنس . مانند: ماشاالله برای اناث و یا انتخاب نام اشرف و یا اکرم برای افراد ذکور

حذف کلمات زائد و غیر ضروری در نام اشخاص.

تصحیح اشتباهات املایی در نام اشخاص که به دلیل عدم آشنائی مامور با لهجه ها و الفاظ و معانی محلی و یا ناشی از تلفظ اظهار کننده پیش آمده.

وکیل تغییر اسم در مشهد
هم نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یک خانواده.

هم نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده.

تغییر نامها از صورت عربی به شکل فارسی از قبیل رحمن به رحمان ، اسمعیل به اسماعیل و…..

تغییر نام کسانی که با تایید مراجع ذیصلاح به دین مبین اسلام مشرف می شوند.

تغییر نام کسانی که نام آنها اسامی ایام هفته باشد.

تغییر نام کسانی که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر نموده است. پیشوند «عبد» خاص اسامی و صفات ذات پروردگار است و در سایر موارد متقاضی می تواند تقاضای حذف آن را بنماید.

وکیل تغییر اسم در مشهد از طریق اقامه دعوی

مسلما بسیاری از افرادی که در دسته بندی بالا هم قرار نمی گیرند، دوست دارند تا برای تغییر اسم خود اقدام کنند اما دقیقا نمیدانند که چگونه می توان برای این کار اقدام کرد. تیم یسنا به شما کمک میکند تا با کمک وکیل در مشهد در کوتاه ترین زمان ممکن، اقدامات حقوقی مربوط به تغییر اسم خود را انجام دهید.حال برای انکه با روند تغییر اسم از طریق اقامه دعوی به کمک یک وکیل متخصص آشنا شوید به مراحل آن اشاره میکنیم:

  1. شما باید مدارک شناسایی خود ( اعم از شناسنامه و کارت ملی) را آماده کنید و برای تنظیم دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. در چنین پرونده هایی، معمولا فردی که قصد تغییر اسم خود را دارد، خواهان محسوب میشود و اداره ثبت احوال نیز خوانده پرونده است.
  2. شما و یا وکیل تان باید ادله ی کافی را مبنی بر تغییر اسم تهیه نماید. یکی از مهمترین ادله ای که شما می توانید از آن استفاده نمایید، استشهادیه می باشد و قبل از تقدیم دادخواست باید تمام شاهدین استشهادیه شما را به امضا برسانند.
    وکیل تغییر اسم در مشهد
  3. پس از تنظیم دادخواست شما، دادگاه جلسه ای را برای رسیدگی به موضوع پرونده در تاریخ معینی تنظیم می نماید که شما باید به همراه وکیل خود و تمامی مدارک و ادله موجود در آنجا حضور یابید.
  4. قاضی پرونده با بررسی مدارک موجود و استماع شهادت شهود شما ( در همان جلسه یا جلسه دیگری) اقدام به صدور اجازه برای تغییر اسم می نماید اما در برخی از موارد نیز ممکن است قاضی بدون استماع شهادت شهود این حکم را صادر کند.
  • نکته: اهمیت حضور وکیل حقوقی در مشهد که متخصص و مجرب شما در جلسه رسیدگی به پرونده تغییر نام وقتی مشخص میشود که وکیل قانونی اداره ثبت احوال نیز در جلسه دادگاه از جانب خوانده پرونده که همان ثبت احوال است، حضور میابد و سعی در مخالفت با شما را خواهد داشت. در چنین مواردی یک وکیل خوب در مشهد میتواند با ارائه ی ادله و دفاعیه های مناسب در جهت احقاق حقوق شما قدم بردارد.
  1. اگر حکم نهایی دادگاه به نفع شما صادر نشد، شما میتوانید ظرف مدت 20 روز برای تجدید نظر خواهی و رسیدگی مجدد به جریان پرونده اقدام نمایید تا در نهایت پرونده شما برای بررسی به دادگاه تجدید نظر خواهی استان ارسال شود.

نکته:

برای تغییر اسم اقلیت های دینی نیز باید تمامی مراحل بالا طی شود. در تبصره 3 و 4 قانون 20 ثبت احوال آمده است که انتخاب نام در مورد اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است. در اسناد سجلی اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی کشور نوع دین آنان قید می‌شود.

وکیل دادگستری منصف در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد