وکیل تغییر کاربری اراضی

وکیل فک پلمپ در مشهد

فهرست مطالب

همان طور که می دانید هر کشور وسعت محدودی دارد و نمی توان مرزهای کشور را افزایش داد، با افزایش جمعیت تقاضا برای تغییر کاربری اراضی و تبدیل زمین های عادی و حتی کشاورزی به زمین هایی برای ساخت و ساز افزایش پیدا کرده است. در سال های اخیر با توجه به افزایش جمعیت در ایران و نیز تمایل به ساخت و ساز تغییر کاربری اراضی خصوصا در بخش های شمالی کشور نسبت به گذشته افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

با توجه به این مسئله و درک این مورد که تغییر کاربری اراضی امری تخصصی است و به دانش و مهارت نیاز دارد، کمک گرفتن از وکیل تغییر کاربری اراضی برای روند پرونده و حل مشکلات بسیار راهگشا است. تعداد زمین های موجود در ایران خصوصا در شمال کشور محدود هستند اما هر روزه بر تعداد افرادی که به ساخت و ساز در این مناطق تمایل دارند افزوده می شود.

وکیل معامله فضولی در مشهد

مشکلات تغییر کاربری اراضی

یکی از موارد مهمی که سبب می شود افراد به تغییر کاربری اراضی تمایل نشان دهند، هزینه های زیاد تولید محصولات کشاورزی در ایران است از طرف دیگر حضور دلالان و واسطه ها سبب شده است تا میزان فروش و سود در این بخش کم باشد و این عوامل در کنار هم سبب دلسردی کشاورزان برای ادامه ی کار شده اند. در کنار این موارد افزایش ساخت و ساز و سود بالای حاصل از ساخت و ساز، مالکان زمین را به تغییر کاربری اراضی ترغیب کرده است. حال آن که تغییر کاربری اراضی خصوصا در حال حاضر به سادگی نیست و حتما نیاز به وکیل تغییر کاربری اراضی ماهر برای ارائه دادخواست خود به دادگاه و مراجع قانونی دارید.

همه چیز درباره دعاوی شهرداری
مطالعه بیشتر

در کنار این موارد برخی از کشاورزان تمایلی به ساخت و ساز فردی ندارند و ترجیح می دهند تا زمین شان را به افراد سودجو واگذار کنند و به شهرها مهاجرت کنند، به این صورت نیز به صورت ناخودآگاه زمین به سمت تغییر کاربری پیش می رود و این افراد به دلیل اینکه مهارتی برای انجام کار در شهرها ندارند پس از مدتی با مشکلات مختلفی مواجه می شوند.

مشکلات تغییر کاربری اراضی به همین موارد ختم نمی شود، ترک زمین های کشاورزی و فروش این زمین ها سبب شده است تا قیمت زمین به شدت افزایش پیدا کند و مشکلات اقتصادی نظیر تورم و بیکاری در ادامه این روند ایجاد شوند. به همین دلیل است که در سال های اخیر سیاست های ساخت شهرک های صنعتی و عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی ایجاد شده است که توانسته تا حدودی با این روند برخورد کند هر چند که هنوز خلل های زیادی در این رابطه وجود دارد.

برای اینکه از آسیب های زیست محیطی ناشی از تخریب و تغییر اراضی جلوگیری شود، قوه قضائیه و مجلس اقدام به تصویب قانون حفظ کاربردی اراضی زراعی کرده اند. این قانون در سال 1374 به تصویب رسیده است. با ما همراه باشید تا در ادامه ی مقاله بخش هایی از این قانون را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که با مشکلات حقوقی در این کار دست و پنجه نرم می کنید وکیل خوب در مشهد می تواند به شما در روند پیگیری پرونده کمک کند. 

مزاحمت همسایه و قوانین آن
مطالعه بیشتر

حفظ کاربری اراضی

براساس ماده ی 2 قانون حفظ کاربری اراضی تصویب شده در سال 1374 پس از بررسی کمیسیون ذی ربط و رعایت تمام شرایط قانونی موجود، مالک باید برای تغییر کاربری اراضی اش 80 درصد از مبلغ روز قیمت زمین و باغاتی که دارد را به صندوق خزانه داری کل کشور واریز نماید. باید توجه داشته باشید که این قانون برای تغییر کاربری زمین بالای 500 متر است و تا 500 متر و تنها برای یک بار تغییر کاربری مانعی به همراه ندارد.

علاوه بر این احداث مرغداری، پرورش ماهی، دامداری، احداث گلخانه و سایر واحدهای تولیدی مربوط به بخش کشاورزی و صنایع دستی شامل قانون پرداخت عوارض نمی شوند. در صورتی که با انجام چنین تغییراتی مشمول عوارض شده اید می توانید از وکیل در مشهد برای پیگیری مشکل پیش آمده مشورت و کمک بخواهید.

این موارد تنها برای افرادی صدق می‌کند که از طریق قانونی برای تغییر کاربری اراضی شان اقدام کرده اند. 

جرایم حدی

متخلفین تغییر کاربری اراضی

اگر فرد بدون توجه به قانون اقدام به تغییر کاربری اراضی خود کند به مجازات محکوم می شود براساس ماده 3 قانون تغییر کاربری اراضی، تغییر کاربری غیر قانونی اراضی جرم تلقی می‌ شود و افرادی که بدون داشتن مجوز به شکل غیر قانونی اقدام به تغییر کاربری اراضی کنند علاوه بر تخریب بنای ساخته شده به پرداخت جریمه نقدی 1 تا 3 برابر ارزش زمین کشاورزی و باغ به قیمت روز محکوم می شوند. اگر این جرم از طرف فرد باز هم تکرار شود فرد به 6 ماه تا 1 سال حبس محکوم می شود.

شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی
مطالعه بیشتر

صلاحیت رسیدگی به پرونده تغییر کاربری اراضی

در این موارد افراد مختلف با وزارت جهاد کشاورزی طرف دعوا هستند و رسیدگی به این پرونده در دادسرای محل اراضی آن بخش صورت می ‌گیرد. با توجه به تمامی مواردی که بررسی کردیم در برخی از موارد شرایطی مانند فرسودگی زمین و بنایی که از پیش در زمین ساخته شده است سبب می شود که افراد اقدام به تخریب بنا کنند در کنار این موارد گاهی نیز اشتباهات در امر احداث دامداری و پروش ماهی سبب می شود تا افراد دچار مشکلاتی شوند و در نتیجه محکوم به پرداخت عوارض شوند در این موارد با توجه به اینکه عوارض بسیار بالا است بهتر است از وکیل تغییر کاربری اراضی کمک بگیرید.

در موارد دیگر نیز قیمت اشتباه بر روی زمین سبب شده است تا افراد دچار ضرر مالی زیادی شوند در این موارد نیز باید از وکیل تغییر کاربری اراضی کمک گرفت.

نتیجه‌گیری

وکیل تغییر کاربری اراضی با توجه به تجربیاتی که در این حیطه دارد می تواند به بهترین شکل ممکن از موکل خود دفاع کند و از بروز خسارت وارد شده به فرد جلوگیری کند. در برخی از موارد فرد زمین خود را به فروش می رساند و مالک جدید اقدام به احداث بنا در زمین می کند که در برخی از موارد به دلیل اشتباه حکم به تخریب بنا صادر می شود در چنین مواردی نیز وکیل تغییر کاربری اراضی می تواند از تخریب بنا جلوگیری کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد