وکیل تفکیک ملک مشاع

وکیل بلاعزل

فهرست مطالب

بیشترین دعاوی حقوقی مربوط به دعاوی املاک است که از پیچیدگی بسیاری برخوردار هستند یکی از دعاوی مربوط به تفکیک ملک مشاع است به همین دلیل برای حل و فصل این دعاوی مراجعه به وکیل تفکیک ملک مشاع بسیار مهم تلقی می ‌شود.

ابتدا تعریف کلی و جامعی از ملک مشاع بیان می ‌کنیم.

ملک مشاع، ملکی است که چندین مالک دارد یعنی چند فرد حق مالکیت و تصرف ملک را دارند. به همین دلیل جداسازی و تفکیک آن پیچیده است؛ زیرا پای چند نفر در میان است و مسئله باید به صورت تخصصی حل شود به همین دلیل لزوم مراجعه به وکیل تفکیک ملک مشاع در اینگونه پرونده‌ ها به شدت احساس می ‌شود.

تفکیک ملک مشاع، یعنی تقسیم کردن ملکی که چندین مالک دارد به قطعات مشخص و معین که دارای ویژگی ‌های مشخص هستند. پس از تفکیک ملک مشاع بایستی سند اولیه ملک باطل شده و سند جدیدی برای هر یک از بخش ‌ها به صورت جداگانه صادر شود.

برای اینکه کلیه مالکین از تفکیک راضی باشند و اجرای تفکیک ملک مشاع قانونی صورت گیرد حتما از طریق وکیل اقدام به انجام تفکیک ملک مذکور کنید که تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را در این زمینه به شما معرفی خواهد کرد تا به صورت تخصصی به حل مشکل شما بپردازند.

کسری متراژ ملک

تفاوت ‌های تفکیک و افراز

ابتدا لازم است افراز را تعریف کنیم.

همانطور که گفتیم تفکیک به معنای تقسیم کردن است اما افراز ملک مشاع یعنی جدا کردن سهم هر یک از مالکان از یکدیگر. در نتیجه در افراز هیچگونه شراکتی باقی نمی‌ ماند. اما در تفکیک تنها تقسیم سهم صورت می ‌گیرد و سهم مالکان از یکدیگر جدا نمی ‌شود و محدوده تملک آن‌‌ ها مشخص و معین می ‌گردد. در ادامه برخی دیگر از تفاوت‌ های تفکیک و افراز را بیان می‌ کنیم.

  • الزام وجود چند شریک در افراز در حالی که در تفکیک تنها وجود یک مالک هم کافی است؛ در واقع مشاع بودن، ضرورت افراز ملک است.
  • تفکیک با توافق طرفین صورت می ‌گیرد اما افراز در نتیجه عدم توافق و تفاهم مالکان با یکدیگر.
  • سهم طرفین و اندازه ملک در تفکیک اهمیت ندارد؛ زیرا هنگام ذکر تقسیم نامه با توافق طرفین این موضوع قابل حل است اما در افراز باید اندازه ملک هر شخص بر اساس سهم او تعیین شود.
  • تفکیک عبارت است از تقسیم ملک اما در افراز علاوه بر تقسیم، سهام مربوط به هر یک از مالکان مشاعی نیز مشخص می ‌شود.
  • در خصوص تفکیک ملک مشاعی، سن مالک یا مالکان در نتیجه دخالتی ندارد اما در افراز اگر یک یا چند تن از مالکان غایب یا محجور باشند تقسیم توسط دادگاه صورت خواهد گرفت(مطابق ماده ۳۱۳ قانون امور حسبی)
  • مرجع صالح برای رسیدگی به تفکیک تنها اداره ثبت است اما مرجع صالح برای رسیدگی به افراز هم اداره ثبت و هم دادگاه است. در صورت اعتراض به هر یک نیز مرجع رسیدگی به تفکیک همان اداره ثبت و مرجع رسیدگی به افراز دادگاه است.
  • در افراز ملک مشاع حکم صادر می‌ شود اما در تفکیک صورتجلسه تفکیکی تنظیم می‌ شود.
  • در تفکیک کلیه ملک مشاع بین افراد تقسیم می ‌شود و اگر مالک یک نفر باشد ملک مذکور به قطعات کوچک تبدیل می ‌گردد. اما در افراز تنها سهم خواهان از سهم بقیه شرکا جدا می ‌گردد و مابقی ملک به حالت قبلی یعنی اشاعه باقی می ‌ماند.
مشاوره با وکیل در مشهد
مطالعه بیشتر

اگر در این زمینه سوالی دارید می ‌توانید آن را با وکیل تفکیک ملک مشاع مطرح کنید؛ زیرا کوچکترین بی اطلاعی در خصوص پرونده ‌های ملکی می ‌تواند نتیجه را به کلی تغییر دهد.

شرایط تفکیک ملک مشاع

شرط اصلی تفکیک ملک مشاع رضایت کلیه مالکان و توافق آن‌ ها در خصوص تفکیک ملک است اگر حتی یکی از مالکان ناراضی باشد مالکین دیگر باید درخواستی در رابطه با تفکیک ملک به مراجع قانونی ارائه دهند.

نحوه صدور سند بعد از تفکیک ملک مشاع

قدم نخست در این باره اقدام وکیل تفکیک ملک مشاع برای ارائه درخواست یا نامه به دفتر اسناد رسمی است سپس درخواست مذکور به اداره ثبت انتقال می ‌یابد و تنظیم صورتجلسه تفکیک صورت می ‌گیرد. موارد ذکر شده در این صورتجلسه شامل مشخص نمودن مساحت و متراژ مربوط به سهم هر یک از مالکان است که در نهایت برای صدور سند ارسال می ‌شود.

تیم یسنا وکیل خواهان جلب رضایت مراجعه کنندگان گرامی است به همین دلیل تنها مدرک تحصیلی را مبنای انتخاب وکلای خود قرار نمی‌ دهد بلکه مهارت، تجربه، حسن رفتار نیز از دیگر ملاک ‌هایی است که در انتخاب وکلای مجموعه ما مورد توجه قرار گرفته ‌اند.

شرایط قانونی تفکیک ملک مشاع

همانطور که پیش از این عنوان کنیم پس از توافق طرفین در خصوص تفکیک ملک، باید درخواستی به اداره ثبت ارسال شود که این امکان از طریق دفاتر اسناد رسمی میسر خواهد بود. در مرحله بعد سهم هر یک از اشخاص طی یک تقسیم نامه مشخص می‌ گردد و پس از آن تنظیم صورتجلسه تفکیک صورت می‌ گیرد که به دنبال آن سند اولیه باطل گردیده و برای هر قسمت و هر یک از شرکا سند جداگانه‌ ای تنظیم و صادر می ‌شود.

ویژگی‌های یک وکیل خوب دادگستری در مشهد چیست؟
مطالعه بیشتر

هزینه تفکیک ملک مشاع

اظهارنامه ‌ای که به اداره ثبت ارسال می ‌شود باید شامل قیمت روز ملک مورد نظر نیز باشد؛ زیرا تعیین هزینه تفکیک ملک مشاع بر اساس آن (ارزش معاملاتی ملک به شکل به روز) صورت می‌ گیرد هرچند بهای معامله از ارزش معاملاتی روز بیشتر باشد.

وکیل تفکیک ملک مشاع کیست و چه وظیفه ‌ای دارد؟

همانطور که عنوان کردیم برای تفکیک ملک مشاع باید مراحلی طی شود و شرایطی مهیا باشد. وکیل تفکیک ملک مشاع با آگاهی از این شرایط و قوانین و مراحل، پیگیری پرونده ‌های حقوقی و کیفری در خصوص ملک نظیر تصرف عدوانی، خلع ید و تخلیه در ملک مشاع را تسریع می ‌بخشد.

آیا تفکیک قابل اعتراض است؟

پاسخ آری است. اگر پس از ذکر تقسیم نامه یکی از شرکا ناراضی باشد می‌تواند نسبت به تفکیک اعتراض کند که در نتیجه کلیه روند طی شده بیهوده تلقی خواهد شد و پای افراز به میان می ‌آید.

آن چه زمینه ساز خلق مهارت وکیل خوب در مشهد است میزان توانایی، تجربه، هوش و نحوه عملکرد او در پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده ‌های مختلفی است که به او محول می ‌گردد. علاوه بر این مسئولیت پذیری یک وکیل در این زمینه بی تاثیر نیست که می ‌تواند از یک وکیل بی تجربه و خام یک وکیل به اصطلاح خبره بسازد.

12 سوال پرتکرار درباره حکم تعلیق اجرای مجازات (بر اساس اصلاحات قانون در سال 1399)
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد