وکیل تمکین در مشهد | شرایط و قوانین تمکین

وکیل تمکین در مشهد

فهرست مطالب

آیا با موارد تمکین و عدم تمکین آشنایی دارید؟ آیا انواع تمکین را می‌شناسید؟ نقش وکیل تمکین در مشهد در این خصوص را می‌دانید؟ برای دریافت پاسخ به تمامی این سوالات، پیشنهاد می‌شود مقاله وکیل تمکین در مشهد را تا انتها بخوانید.

وکیل تمکین در مشهد

همانطور که می‌دانید مقدس‌ترین پیمان، پیوند زناشویی است و برای پایداری و دوام هر چه بیشتر این پیمان هر یک از زن و مرد مسئولیت و تکالیفی را به عهده دارند، که تقسیم این وظایف با توجه به توافق طرفین تعیین خواهد شد.

وکیل تمکین در مشهد
اما گاهی قانون نیز به کمک افراد می‌تواند در خصوص مسائل هم اختلاف کمتری پیش آید و هم اگر اختلافی نیز به وجود آمده سریع تر و ساده‌تر شود.

از جمله این وظایف قانونی تمکین است. اگرچه در عرف و جامعه غالبا واژه تمکین در مورد زن به کار می‌رود، اما باید گفت قانون مرد را هم موظف به تمکین کرده است.

 ما در این ضمن تعریف کامل و جامع از تمکین، مصادیق موارد و آثار آن، در صورت احتیاج، به معرفی وکیل خانواده در مشهد یا به عبارتی وکیل تمکین در مشهد خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع تمکین از نظر وکیل تمکین در مشهد

 در قانون دو نوع تمکین برای زن در نظر گرفته شده است:

  • تمکین عام
  • تمکین خاص

تمکین عام یعنی خوش رفتاری و حسن معاشرت در زندگی و تبعیت از خواسته‌های شرعی و قانونی همسر مثل نظافت آراستگی و غیره.
تمکین خاص منظور تامین نیازهای زناشویی مگر در مواردی که استثنا شده است.

بنابراین در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. و این موضوع که پس از اینکه اگر زن، شوهر خود را تمکین نکند مثل اینکه بدون دلیل و اجازه شوهر زندگی خود را ترک کرده باشد چه مسائلی پیش خواهد آمد؟
معمولا در این شرایط مرد دعوای الزام به تمکین زن را از طریق مراجعه به دادگاه خانواده مطرح می‌کند، اما برای اقامه این دعوا باید شرایطی وجود داشته باشد که بتوان آن را اثبات کرد، در ادامه گام به گام این موضوع را توضیح خواهیم داد.

مراحل اقامه‌ی دعوای تمکین زن در دادگاه خانواده

مرحله اول:

طبیعتا قبل از هر چیز مرد به عنوان خواهان این دعوا باید ابتدا رابطه زوجیت خود با خواننده ایرانی همسرش را ثابت کند مثلا ارائه سند نکاحیه به همراه دادخواست، خود دلیلی محکم برای اثبات زوجیت و اگر زن چنین وضعیتی را انکار کند باید بتواند این موضوع را ثابت کند البته باید توجه کرد که بر اساس قانون حمایت خانواده اگر کسی به دروغ جدایی زوج یا فرد را مطرح کند یا به دروغ زوجیت خود با دیگری را منکر شود مرتکب جرم شده است.

 مرحله دوم

مرد باید بتواند ثابت کند همسر و بدون دلیل موجه و قانونی تمکین داشته است، چون در خود قانون موارد پیش‌بینی شده است که زن در آن شرایط هم اجازه دارد مرد را تمکین نکند و هم بتوانند نفع خود را دریافت کند. که این شرایط شامل 5 مورد می‌شود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

  • اگر شوهر بیماری مقاربتی داشته باشد، زن به همین دلیل تمکین از احتمال سرایت بیماری را دهد.

وکیل تمکین در مشهد
2-  اگر زن بیمار باشد به حدی که توانایی انجام رابطه زناشویی را نداشته باشد، یا تمکین باعث وخیم شدن بیماری او شود.

 3- اگر زن ترس و بیم بدنی مالی و شرافتی داشته باشد. مثلا مورد ضرب و شتم کتک کاری قرار گیرد.
4- اگر تمکین کردن در شرایط حرام باشد مثل تمکین در حال احرام

5- اگر زن بخواهد از حق حبس خود استفاده کند.
چهار مورد اولیه روشن به نظر می‌رسد، پس حق حبس و شرایط کلی آن را با هم بررسی می‌کنیم، که طبق قانون اگر مهریه به صورت مطالبه باشد، طبق گفته وکیل تمکین در مشهد، زن می‌تواند تا زمانی که مهریه خود را دریافت نکرده از تمکین از شوهر خودداری کند.

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که حتی اگر زن یکبار تمکین کرده باشد و رابطه زناشویی برقرار نموده باشد، دیگر امکان استفاده از حق را ندارد.
فرض می‌کنیم باید بتواند رابطه زوجین و عدم تمکین بدون مجوز قانونی همسر خود را ثابت کند و دعوای الزام به تمکین را مطرح کند، چند ضمانت اجرا برای زن در نظر گرفته شده است، که آن را در چهار دسته بررسی می‌کنیم:

  • محرومیت از نفقه اولین و مهمترین ضمانت اجرای قانون در این زمینه است و زن از دریافت نفقه خود شامل هزینه‌های خوراک پوشاک بهداشت و غیر محروم می‌شود.
  • الزام تمکین دادگاه مهلتی است که توسط دادگاه خانواده تعیین شده،که در این مدت همسر می‌تواند به زندگی خود برگشته و تمکین کند.

لازم به ذکر است معمولا بعد از صدور اجرائیه حکم الزام به تمکین کارشناس دادگستری در منزل مشترک حاضر می‌شود تا بازگشت یا عدم بازگشت زن را ثبت و یا تایید نمایند.

  • حال اگر زنی با همین فشارها حاضر به تمکین از همسر خود نباشد و مرد بخواهد او را طلاق دهد(آشنایی با وکیل طلاق در مشهد) صرفا از تاریخ اثبات عدم تمکین نمی‌تواند اجرت‌المثل ایام زوجیت را مطالبه نمایند.
  • راه دیگری که قانون برای مرد در نظر گرفته است این است که بدون اینکه مرد بخواهد همسر خود را در چنین شرایطی طلاق دهد، با اثبات شرایطی از دادگاه تقاضای ازدواج مجدد نماید که معمولا در چنین شرایطی اگر واقعا شرایط زندگی مساعد باشد زن به منزل خود باز می‌گردد.
    همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، مرد هم در مقابل همسر خود به طور قانونی ملزم به تمکین است و باید در زندگی و در ارتباط با همسر خود حسن معاشرت و خوش رفتاری داشته باشد، و به عنوان ریاست خانواده هزینه‌های زندگی را تامین کند و اگر چنین نکند زن هم می‌تواند طبق قانون الزام را بخواهد، اما در عمل اقامه این دعوا مرسوم نیست، که معمولا در چنین شرایطی معمولا دعوای نفقه را مطرح می‌کنند و اگر زنی بتواند عدم پرداخت نفقه توسط همسر خود را بر اساس اصول قانونی ثابت کند.

ب
چند نکته مهم درباره تمکین

* دعوای الزام به تمکین در ازدواج موقت به شرط آن که مدت آن تمام نشده باشد با در نظر گرفتن تمام اصولی که اشاره شد قابل طرح است.
* در دادگاه خانواده و با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله از وکیل تمکین در مشهد، اصل بر تمکین زن است و اگر دلایل غیرموجه باشد، رای به تمکین زن صادر خواهد شد.
* بهتر از قبل از اقامه دعوای الزام به تمکین، یک اظهارنامه برای زن ارسال شود.
* عدم تمکین هیچگونه ارتباطی با مهریه ندارد و حتی اگر از طریق حکم قطعی دادگاه عدم تمکین زن ثابت شود، باز هم زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود، بدون اینکه حتی در کاهش میزان مهریه تاثیر داشته باشد.
* زن برای مطالبه نفقه خود هم می‌تواند اقدام کیفری کند و هم حقوقی
* اگر مردی نفقه همسرش را ندهد نمی‌تواند او را ملزم به تمکین کند.
* برای اثبات عدم تمکین نیز روش‌‌هایی وجود دارد، از قبیل فیلم یا صدای معتبری که زن اعتراف کرده است که حاضر به تمکین نیست.
* در دادخواست الزام به تمکین باید در قسمت مشخصات خوانده یا زن، آدرس محل زندگی مشترک نوشته شود، چرا که مرد ممکن است مدعی شود زن خانه را رها کرده است.

ازدواج در زمان عده و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد