وکیل تهمت ناموسی در مشهد

وکیل تهمت ناموسی در مشهد

فهرست مطالب

تا کنون پیش آمده که کسی به شما تهمت ناموسی بزند؟ در واقع تهمت به چه معناست؟ بهتر است ابتدا کمی درباره تهمت ناموسی بدانیم و سپس به بررسی این جرم و مجازات­های آن بپردازیم. شما نیز اگر اطلاعات کاملی از این جرم ندارید، تا پایان این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد با ما همراه باشید تا با وظایف وکیل تهمت ناموسی در مشهد بیشتر آشنا شویم.

تهمت چیست؟

باید بدانیم که تهمت­زدن به کسی دارای بعدهای متعددی می­باشد که اگر در قانون آن را بررسی کنیم به دو گونه قابل طبقه­بندی می­باشد. گونه اول تهمت­های کلامی یا لفظی را شامل می­شوند و گونه بعدی تهمت­های عملی عنوان می­شود.

وکیل تهمت ناموسی در مشهد

گریزی به حکم این دو مورد از تهمت خواهیم زد:

  • در تهمت کلامی یا لفظی، شخص اگر نتواند اعتراضی که چه به صورت کلامی و لفظی و چه به صورت مکتوب را که به فرد دیگری نسبت داده است را ثابت کند، مجرم اعلام می­شود و براساس بررسی ماده 697 قانون مجازات اسلامی مجرم براساس موارد بررسی شده دادگاه به حداقل یک ماه تا حداکثر یک سال زندان محکوم و 74 ضربه شلاق دریافت خواهد کرد.
  • تهمت عملی: مجازات فرد در این گونه از تهمت براساس ماده 699 قانون مجازات اسلامی، حداقل 6 ماه تا حداکثر 3 سال زندان بوده و همچنین حداکثر 74 ضربه شلاق اعلام خواهد شد. حال در این نوع تهمت، فرد علاوه بر اینکه تهمت را لفظی بیان می­کند، شئ و سندی را در نزدیکی اموال شخص قرار می­دهد که در این مورد هم موفق به اثبات نخواهد شد.

تا به اینجا به بررسی خود تهمت پرداختیم. در ادامه با ما همراه باشید تا تهمت ناموسی را بررسی کنیم:

وکیل محجورین
مطالعه بیشتر

این نوع تهمت را با واژه قذف نیز یاد می­کنند که معنای فارسی روان آن رها کردن و انداختن می­باشد. طبق قانون تهمت بدکاری، زنا و یا فسق و فجور به انسان دیگری که جزء نوامیس شخص می­باشد نیز تهمت ناموسی حساب می­شود. فردی که به شخص دیگری فحش و الفاظ رکیک ناموسی بدهد یعنی تهمت ناموسی زده­است.

بررسی فحش ناموسی

فحش ناموسی یعنی چه؟ نسبت دادن الفاظ ناشایست و رکیک با عنوان فحشا و بدکاری به نوامیس شخص دیگر است. نوامیس شامل همسر، مادر، خواهر، خاله و… فرد می­باشد و در حالی که فرد مجرم نمی­تواند اثباتی برای حرف خود به دادگاه ارائه دهد.

مجازات این جرم چیست؟ به زبان ساده مجازات تهمت ناموسی (قذف) در دادگاه، ثبت 80 ضربه شلاق می­باشد و این حکم ثابت بوده و شامل تخفیف و تبدیل نمی­باشد. که برای بررسی و دفاع بهتر می­توان از یک وکیل خوب در مشهد کمک گرفت تا بر این قانون به درستی اشراف داشته باشد.

همانطور که می دانید اعاده حیثیت و آبروی هر فرد و در هر شرایط باید حفظ شود. یک انسان اعم از خلافکار و دزد و. . . آبرو دارد و در حفظ آن می­کوشد و هیچ کسی اجازه خدشه­دار کردن آن را ندارد چه بسا که این کار، کاری به آسانی آب خوردن می­باشد ولی بازگرداندن حیثیت و آبرو کار ساده­ای نخواهد بود که وکیل تهمت ناموسی در مشهد به ما این کمک را خواهد­کرد تا به شیوه­ای بهتر اعاده حیثیت کنیم.

قوانین و مجازات‌های تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن
مطالعه بیشتر

به چه صورت این جرم تحقق می یابد؟

طبق بررسی قانون مجازات اسلامی و ماده 246 آن در تهمت ناموسی نباید هیچ ابهامی باشد و به صورت کاملا واضح اعلام شود تا با عنوان قذف یا تهمت ناموسی اثبات شود، به این معنا که شخصی، فرد دیگری را به روابط نامشروع یا اعمال زشت و قبیح متهم کند وکیل تهمت ناموسی در مشهد اعلام می­کند که فرد متهم باید قصد نسبت دادن داشته باشد و به معنای کلامی که می­گوید آگاه باشد.

وکیل در مشهد عنوان می­کند که اگر این تهمت به صورت کتبی و به شیوه­های مختلف در پیام­رسان­های اجتماعی هم زده شود جرم محسوب می­شود و فرد مجرم شناخته خواهدشد.

آیا حضور شخص شاکی در دادگاه خطری را به دنبال دارد؟

هنگامی که بین دو شخص دعوا بالا می­گیرد که باعث اتفاق افتادن جرم تهمت ناموسی می­شود گاهی ملاقات دو شخص شاکی و متهم می­تواند باعث از سرگرفتن دعوا و یا حتی خطرات بیشتری همچون زد و خورد و خطر جانی شود در این زمان از وکیل کیفری در مشهد خود درخواست حضور در دادگاه و دفاع از حق خود را داریم.

تهمت ناموسی به شخص فوت شده نیز جرم است؟

اگر فردی به شخص دیگری که بین ما نیست تهمت ناموسی بزند هم مجرم شناخته خواهد شد، به این گونه که شخصی از اعضای خانواده شاکی را مورد تهمت قرار دهد که به رحمت خدا رفته است. مثلا اعلام کند که مادرت بدکاره و زنا کار بوده است در حالیکه مادر وی فوت شده باشد باز هم جرم صورت گرفته است در این مورد نیز وکیل تهمت ناموسی در مشهد اعلام می کند که وارثان وی می­توانند اعاده حیثیت کرده و فرد را محکوم کنند.

قاچاق ارز و مجازات‌‌های مربوط به آن
مطالعه بیشتر

با کمک و مشورت وکیل تهمت ناموسی در مشهد به برخی از احکام این حکم می پردازیم:

  • با بررسی ماده 255 قانون، شاکی در دادگاه باید شخصی باشد که به او تهمت وارد شده به این معنا که به مادر شخصی تهمت زده شده، خود مادر شاکی باشد و شکایت کند تا اجرای حکم صورت گیرد.
  • جمله «شما فرزند این خانواده یعنی این پدر نیستی» جرم اعلام شده و بر مادر شخص مورد قذف واقع شده­است.
  • شخص شاکی نباید به تهمتی که به زده می­شود متظاهر باشد و باید عاقل و فهمیده و بزرگسال باشد در غیر این صورت و شروط اعلام شده جزای این حکم با صلاحدید قاضی محترم دادگاه اعلام خواهدشد که با درجه 6 و حداکثر 74 ضربه شلاق می­باشد.
  • اگر فرد متهم در دادگاه پدر و یا پدربزرگ شاکی باشد حکم صادر نمی­شود. 74 ضربه شلاق تعزیری اعلام می­شود.
  • در صورتی که فردی به تعدادی از افراد تهمت ناموسی بزند به ازای هرکدام در دادگاه جداگانه دادرسی خواهدشد.

در اینگونه جرایم تهمت­زنی، گاهی ممکن است ما شرایط را درست درک نکنیم یا در حل مشکل نیاز به کمک و راهنمایی یک شخص آگاه به قوانین و متخصص داشته باشیم. توصیه ما به شما این است که با مراجعه حضوری به یک وکیل تهمت ناموسی در مشهد و مشورت و گفت­وگو با او در مورد پرونده­تان، با خیال آسوده شکایت خود را عنوان کنید و به حق و حقوق خود برسید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد