وکیل جرایم نظامی در مشهد

وکیل جرایم نظامی در مشهد

فهرست مطالب

آیا با انواع جرایم نظامی و قوانین مرتبط با آن آشنا هستید؟ آیا می‎دانید جهت رسیدگی به جرایم نظامی به چه مراجعی باید مراجعه کرد؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل دادگستری در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی موارد و شرایط قانونی در خصوص جرایم نظامی و معرفی مراجع ذی‎صلاح، شما را با اهمیت نقش وکیل جرایم نظامی مشهد در این نوع پرونده ‎های کیفری آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

وکیل جرایم نظامی در مشهد

دادسرای نظامی به عنوان مهمترین مرجع رسیدگی به جرایم نظامیان محسوب می‎شود. یک وکیل متخصص در دادسرای نظامی با دیگر وکلا در امور مختلف، تفاوت‎های زیادی دارد، چرا که سازمان قضایی نیروهای مسلح و یا همان دادسرای نظامی به صورت اختصاصی تنها به جرایم نیروهای نظامی و انتظامی رسیدگی خواهد کرد.

بنابراین وکیل جرایم نظامی در مشهد باید علاوه بر تسلط بر قوانین خاص (قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح) به رویه و شرایط موجود در دادسرای نظامی نیز آگاهی و تسلط کافی را درا باشد.

جرایم نظامی به سه دسته تقسیم بندی شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دسته اول: به تخلفاتی اتلاق می‎شود که تنها افراد نظامی قادر به انجام آن خواهند بود، از قبیل فرار از جنگ یا خدمت و خواب در حین نگهبانی که این تخلفات توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

آشنایی با ضرر و زیان ناشی از جرم | بررسی جدیدترین قوانین
مطالعه بیشتر

دسته دوم: جرایم بین افراد نظامی و غیر نظامی مشترک بوده که در این شرایط تخلف نظامی شکل گرفته و اختلاس و ارتشا در آن جایی نخواهد داشت.

دسته سوم: به جرایمی می‎گویند که در حین انجام دستورات مقام قضایی شکل خواهد گرفت. لازم به ذکر است که ضرب و شتم متهمانی که باید دادگاه مورد محاکمه قرار بگیرند در این دسته نیز قرار دارد.

دسته چهارم: به جرایم عمومی گفته می‎شود که توسط نظامیان در خارج از وقت اداری صورت می‎پذیرد. ترک انفاق  نمونه‎ای از این جرایم خواهد بود.

جرایم عمومی نظامی

جرم عمومی از جمله تخلفاتی محسوب می‎شود که یک فرد نظامی بدون در نظر گرفتن وظایف کاری خود به آن مرتکب می‎شود. در این نوع جرایم نظامی، تخلفاتی صورت می‎پذیرد که افراد عادی نیز قادر به آن می‎باشند.

از قبیل این جرایم می‎توان به خرید اسلحه، اخفای اسلحه، کلاهبرداری و… نیز اشاره نمود. لازم به ذکر است که به گفته وکیل جرایم نظامی در مشهد، ملاک تشخیص جرم، شخصیت ارتکاب کننده خواهد بود. در صورتی که شخص در نیروهای مسلح مشغول به فعالیت باشد و جرمی مرتکب شود تخلف او در دسته جرایم نظامی قرار خواهد گرفت.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

جرایم خاص نظامی

فرار از خدمت سربازی نیز در دسته جرایم خاص نظامی قرار دارد و در دادگاه‎های نظامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بر اساس ماده 2 قانون مجازات اسلامی: «هر عملکردی که قانون برای آن در نظر گرفته جرم به حساب می‎آید.»

قوانین و مجازات‌ها برای تخریب اموال خصوصی و عمومی
مطالعه بیشتر

اهمیت نقش وکیل جرایم نظامی در مشهد

دادگاه نظامی براساس قانون آیین دادرسی کیفری، جزو یکی از دادگاه‎های کیفری در نظام قضایی ایران محسوب می‎شود.

تشکیلات و سازمان دادگاه‎های نظامی و دادسراها مطابق با قوانین آیین دادرسی الکترونیکی و جرایم نیروهای مسلح نیز مشخص و معین خواهد شد.

تشکیلات قضایی نیروهای مسلح بخشی از قوه قضائیه محسوب شده که متشکل از دادگاه‎های نظامی و دادسرا می‎باشد.

در این بین برای رسیدگی به جرایم نظامی هر یک از طرفین دعوا خواهند توانست یک وکیل کیفری  را به عنوان وکیل جرایم نظامی در مشهد انتخاب نمایند.

به عبارتی دیگر بر طبق ماده ۶۲۵ قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به تخلفات علیه امنیت کشور و یا اطلاعات سری در حیطه صلاحیت نهادهای قضایی نیروهای مسلح بوده که به کمک وکیل نظامی در دادسرا مطرح خواهد شد.

افراد می‎توانند با کمک وکیل جرایم نظامی در مشهد به دادسرای نظامی مشهد رفته و جرم نظامی مربوطه را در شکوائیه اعلام کنند. سپس مستندات و مدارک خود را به شکایت پیوست کرده و توسط شاکی وکیل دادگستری به دفتر دادستان ارائه دهند.

بعد از به اثبات رساندن شکایت، پرونده به بازرسی ناجا برای بررسی‎های لازم منتقل خواهد شد.

در این مرحله شاکی باید برای ارائه مستندات و مدارک خود حضور پیدا کرده و در صورت لزوم شاهدان خود را نیز معرفی کند.

آشنایی با جرایم قابل گذشت
مطالعه بیشتر

پس از کامل نمودن پرونده و بررسی‎های لازم، بازرسی ناجا پرونده را همراه گزارشی مفصل به دادسرای نظامی منتقل خواهد کرد.

مطابق با دستور دادستان، پرونده به یکی از شعب بازپرسی و یا دادیاری ارجاع داده خواهد شد.

بعد از ثبت و ارجاع در شعبه مورد نظر، شاکی و یا وکیل جرایم نظامی در مشهد، در دادسرا حضور به عمل رسانده و دلایل و مستندات لازم را ارائه خواهند داد. سپس متهم نیز می‎تواند با انتخاب یک وکیل کیفری در مشهد جهت دفاع از اتهام در دادسرای نظامی حضور پیدا کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد