جرم زنا و وکیل جرم زنا در مشهد

وکیل جرم زنا در مشهد

فهرست مطالب

آیا با انواع جرم زنا و مجازات‎های آن آشنا هستید؟ آیا مواد و قوانین مربوط به این جرم را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی موارد و مواد قانونی در خصوص جرم زنا، شما را با انواع آن و شرایط مجازات آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل جرم زنا در مشهد

وکیل جرم زنا در مشهد

زنا به معنی رابطه نامشروع زن و مرد نامحرم است که به دو بخش زنای محصنه و غیر محصنه است. هر زمان یکی از طرفین چه زن و چه مرد و یا هر دوی آن‎ها ، دارای همسر (متاهل) باشند، این عمل نامشروع نسبت به او محصنه به شمار می‎رود، و در صورتی که یکی از آن‎ها یا هر دوی آن‎ها فاقد همسر (مجرد) باشند، این عمل غیر محصنه خواهد بود.

بر اساس ماده۲۲۱ در این خصوص: «زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آن‎ها نبوده و از موارد و طی به شبهه نیز نباشد.»

تبصره ۱ : جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قبل یا دبر زن محقق می‎شود.

تبصره ۲ : هرگاه طرفین یا یکی از آن‎ها نابالغ باشد، زنا محقق است لکن نابالغ مجازات نمی‎شود و در حسب مورد به اقدامات تامینی و تربیتی مقرر در کتاب اول این قانون محکوم می‎گردد.

صدور حکم موت فرضی
مطالعه بیشتر

زنای محصنه و محصن و شرایط تحقق آن

زنای محصنه به این معنی است که شخص زنا کننده دارای همسر دائمی بوده، به گونه‌ای که هر زمان بخواهد با همسر خود نزدیکی کند مانعی در کار نبوده و با این حال تن به زنا داده باشد. به عبارتی دیگر چنانچه یک زن متاهل زنا کند، به زنای آن شخص زنای محصنه گفته خواهد شد و چنانچه زانی مرد باشد به این عمل نیز زنای محصن می‎گویند.

در صورتی که یکی از مرتکبین عمل زنا، یکی از چهار شرایط زیر را داشته باشند، به عمل زنای آن شخص زنای محصنه نیز گفته می‎شود.

  • محصن باشد ( کسی که ازدواج دائم کرده باشد) . (پس کسی که همسر صیغه‎ای دارد را نمی‎توان به جرم زنای محصنه مجازات کرد)
  • همسرش بالغ باشد.
  • قبل از انجام زنا با همسرش نیز رابطه دخول برقرار کرده باشد. (رابطه جنسی مقعدی هم ملاک نیست)
  • امکان رابطه جنسی با همسر برای او فراهم باشد.

وکیل جرم زنا در مشهد

مجازات زنای محصنه

در گذشته هر شخص محصنی که مرتکب زنا می‎شد، حکم سنگسار برای او در نظر گرفته می‎شد. اما بر اساس قانون ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی، که مدتی است که به تصویب رسیده است، در صورتی که زنای محصنه از طریق شهادت به اثبات برسد، تحت شرایطی، محکوم به سنگسار نخواهد شد و به جای آن حکم اعدام برای او در نظر گرفته می‎شود. همچنین در صورتی که از طریق اقار ثابت شده باشد، تحت شرایطی خاص به صد ضربه شلاق به جای سنگسار محکوم خواهد شد.

وکیل تابعیت در مشهد و شرایط اخذ تابعیت
مطالعه بیشتر

اگر مردی همسر خود را در حال زنا (نزدیکی) با شخص دیگری رویت کند، این امکان برای مرد فراهم است که طبق قانون، اقدام به قتل مرد غریبه یا همسر خود و یا هر دو کند، البته مشروط بر این که این امر با میل و اختیار خود زن بوده و به اجبار وادار به این عمل نشده باشد.

در صورت رویارویی با این دسته جرایم، توصیه می‎شود حتما با یک وکیل جرم زنا در مشهد مشاوره نمایید.

موارد اعدام در زنا

با نظر به گفته وکیل جرم زنا در مشهد، بر اساس ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی:

  • زنا با محارم نسبی
  • زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.
  • زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.
  • زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

شرایط تحقق احصان در زنا

ماده ۲۲۷ قانون مجازات اسلامی:

«اموری از قبیل مسافرت، حبس، حیض، نفاس، بیماری مانع از مقاربت یا بیماری‎ای که موجب خطر برای طرف مقابل می‎گردد مانند ایدز و سفلیس، زوجین را از احصان خارج می‎کند.»

ماده ۲۲۸ قانون مجازات اسلامی:

«در زنا با محارم نسبی و زنای محصنه، چنانچه زانیه بالغ و زانی نابالغ باشد مجازات زانیه فقط صد ضربه شلاق است.»

آشنایی با خیارات و قواعد اختصاصی آن‌ها
مطالعه بیشتر

ماده ۲۲۹ قانون مجازات اسلامی:

«مردی که همسر دائم دارد، هرگاه قبل از دخول، مرتکب زنا شود حد وی صد ضربه شلاق، تراشیدن موی سر و تبعید به مدت یک سال قمری است.»

ماده ۲۳۰ قانون مجازات اسلامی:

«حد زنا در مواردی که مرتکب غیرمحصن باشد، صد ضربه شلاق است.»

ماده ۲۳۱ قانون مجازات اسلامی:

«در موارد زنای به عنف و در حکم آن، در صورتی که زن باکره باشد مرتکب علاوه بر مجازات مقرر به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می‎شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می‎گردد.»

ماده ۲۳۲ قانون مجازات اسلامی:

«هرگاه مرد یا زنی کم‎تر از چهار بار اقرار به زنا نماید به سی و یک تا هفتاد و چهارضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می‎شود. حکم این ماده در مورد لواط، تفخیذ و مساحقه نیز جاری است.»

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد