آشنایی با وکیل حضانت در مشهد | بررسی قوانین حضانت

حضانت در مشهد

فهرست مطالب

آیا قوانین مربوط به حضانت فرزند را می‌دانید؟ آیا نقش مهم وکیل حضانت در مشهد را در این زمینه می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی قوانین مربوط به حضانت آشنا کرده و نقش انکار نشدنی وکیل حضانت در مشهد، در این پروسه را مورد بررسی قرار خواهیم داد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل حضانت در مشهد

معمولا حضانت در زمان طلاق مطرح می‌شود. اما باید توجه داشت این مسئله اختصاص به جدایی ندارد و در صورت فوت هر یک از والدین هم ممکن است بحث حضانت مطرح شود.

حضانت در مشهد
در حقیقت این که سرنوشت یک کودک در صورت فوت یا جدایی والدین چه می‌شود، سرپرستی و مدیریت او با چه کسی خواهد بود و مسایلی از این قبیل مربوط به حوزه حضانت است، و بهتر است در این موضوع با یک وکیل حضانت در مشهد مشاوره شود.

چراکه وکیل حضانت در مشهد، علاوه بر دانش و تحصیلات کافی در علوم خانواده، باید تسلط و تجربیات کافی را در زمینه‌های مختلف از قبیل پرونده‌های خانواده، روال کار در دادگاه‌های خانواده، تجدید نظر و دیوان عالی کشور و همچنین قوانین متفرقه‌ای که با خانواده مرتبط است را داشته باشد.
پرداختن به موضوع حضانت یکی از مسائل مهم حوزه خانواده است، چراکه پای سرپرستی طفل در میان است و به همین جهت لازم است هر آنچه مصلحت او ایجاب میکند در نظر گرفته شود.
  ما در این مقاله قصد داریم ضمن پرداختن به مسئله حضانت به سوالات متداول در این حوزه نیز پاسخ دهیم.

حضانت و انواع حالات آن

حضانت یک واژه عربی است و به معنای پرورش دادن است اما در اصطلاح سرپرستی مادی و معنوی طفل است، که برای افراد مقرر در قانون در نظر گرفته شده است.
این موضوع اصولا در دو حالت مطرح می‌شود:

جدایی والدین

فوت والدین

در مورد اول باید گفت در صورت فوت هر یک از والدین فردی که زنده است و در قید حیات، دارای حق حضانت خواهد بود،مگر اینکه عدم صلاحیت وی در محکمه ثابت شود.
در این مورد تکلیف روشن است. مثلا اگر پدر فوت کند مادر حضانت را به عهده خواهد گرفت و پدربزرگ، یعنی پدربزرگ در صورت اثبات عدم صلاحیت مادر، می‌تواند حضانت فرزندان را بگیرد.
اما اختلاف بیشتر در مورد بحث طلاق(وکیل طلاق توافقی در مشهد) و جدایی است. چون اگر طرفین به توافقی در این خصوص نرسند باید موضوع از طریق دادگاه و با کمک گرفتن از یک وکیل حضانت در مشهد، حل و فصل شود.

در بعضی موارد زوجه یعنی مادر در مقابل بخشش قسمتی از مهریه یا تمام آن که اصطلاحا طلاق خلع می‌شود، حضانت فرزندان را به عهده می‌گیرد، که در این صورت پدر باید به این توافق پایبند بماند و نمی‌تواند مثلا بعد از هفت سالگی فرزندان را از مادر بگیرد، مگر آنکه این حساسیت اخلاقی یا عدم صلاحیت مادر را در دادگاه به اثبات برساند.

حضانت در مشهد
زن در این صورت می‌تواند با در اختیار گرفتن یک وکیل خوب در مشهد، تحت عنوان وکیل خانواده در مشهد، و با کمک گرفتن از وی به حق و حقوقات قانونی خود برسد.

همچنین در این حالت مادر هم که حضانت فرزندان را بر عهده گرفته است نمی‌تواند از قبول آن سر باز کند، مگر مصلحت کودک در خطر باشد.
در مورد حضانت، تفاوتی میان طفل دختر و پسر وجود دارد و طبق قاعده کلی و به موجب قانون حضانت دختر یا پسر تا ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن حضانت دختر تا ۹ سالگی و حضانت پسر تا ۱۵ سالگی با پدر است. بعد از این سن که در قانون سن بلوغ در نظر گرفته شده است، خود دختر یا پسر می‌توانند تعیین نماید که با چه کسی زندگی کنند. اما این قاعده کلی که مربوط به اولویت پدر و مادر حضانت است ممکن است در صورت اثبات شرایطی تغییر کند.

 در اینجا قرار است به مسائل و موارد سلب حضانت که در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی آمده است بپردازیم:

در این ماده آمده است هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت او قرار دارد، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای نزدیکان طفل یا به تقاضای قیم او و یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی، هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی صلاح است، اخذ کند.

موارد عدم حضانت فرزندان به والدین

در زیر مواردی از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین ذکر شده است:
1- اعتیاد زیان آور به الکل مواد مخدر
 2- اشتهار به فساد اخلاق و فحشا
3- ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی
4- سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی‌گری و قاچاق
5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

حضانت در مشهد

نکته‌ای که باید توجه داشت این است که موارد ذکر شده در این ماده جنبه تمثیلی دارد نه حصری. حصری به این معنی است که این موارد در قانون برای نمونه آورده شده و فقط محدود به این موضوعات نخواهد شد.
در حقیقت ملاک تعیین کننده، مصلحت و منافع طفل است و هرکجا برای محکمه ثابت شود که این مساله ممکن است به خطر بیفتد حضانت از پدر یا مادر سلب می‌شود.
  به عنوان مثال چنانچه در دادگاه ثابت شود که ازدواج هر یک از والدین مخالف مصالح طفل است، می‌تواند از جمله موارد سلب حضانت باشد.
اما تشخیص مصلحت طفل در نهایت به عهده قاضی رسیدگی کننده خواهد بود.
نکته مهمی که در این مقاله از وکیل حضانت در مشهد وجود دارد این است که، مواردی که به عنوان مصادیق سلب حضانت عنوان شد، مانع ملاقات والدین نخواهد شد، پس حتی در صورت اثبات این موارد فرد حق دارد فرزند خود را ملاقات کند.
در قانون مدنی حضانت به عنوان یک حق و تکلیف آمده است.

بنابراین چون حق است، نمی‌شود کسی را از آن محروم کرد، مگر در موارد خاص و به موجب قانون باشد. پس اگر هر یک از والدین که قانونا حضانت را به عهده دارد از انجام این تکلیف خودداری نماید، دادگاه اول آن را به انجام تکلیف ملزم می‌کند، و در صورتی که الزام کارساز نباشد تصمیم متناسب را خواهد گرفت.
لازم به ذکر است که نفقه‌ی طفل، قانونا به عهده پدر است، حتی اگر حضانت با مادر باشد. (حتی بعد از سن بلوغ هم تا قبل از ازدواج و اشتغال، نفقه فرزند به عهده پدر خواهد بود).

آشنایی با مراحل طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد