آشنایی با وکیل حقوقی و خدماتش در اصفهان

قرارداد وکالت حقوقی

فهرست مطالب

آیا انواع وکالت و وکیل حقوقی را می‎شناسید؟ آیا از تعهدات وکیل حقوقی در اصفهان نسبت به موکل خود اطلاعی دارید؟  ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، سعی بر آن داریم تا ضمن آشنایی شما با انواع وکالت حقوقی ، شما را با اهمیت نقش وکیل حقوقی در اصفهان آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل حقوقی در اصفهان

وکیل حقوقی به کسی گفته می‎شود که از سوی موکل این اجازه را داشته باشد در خصوص مسائل حقوقی، در مراجع قضایی یا غیر قضایی اقدام کند. در این رابطه وکیل حقوقی در اصفهان نسبت به احقاق حقوق موکلش در رابطه با  موضوعات طرح شده در مراجع قضایی و غیر قضایی طبق حدود اختیاراتش انجام وظیفه خواهد کرد و آثار اقدام وکیل در مراجع فوق، طبق قانون مدنی متوجه موکل خواهد بود.

وکیل حقوقی در مشهد

علم حقوق و موضوعات مرتبط با آن به سبب پیچیدگی‌‎های بسیاری که در بر دارد، باعث این امر شده است که عده بسیاری از طرح شکایت صرف نظر کنند، چرا که همواره دغدغه و ترس طرح شکایت در مراجع رسیدگی، همراه غالب جامعه بوده است.

تعهدات وکیل حقوقی در اصفهان نسبت به موکل

تعهدات وکیل حقوقی در اصفهان نسبت به موکل حود، با توجه به حدود اختیاراتی است که وکیل طبق وکالت نامه تنظیمی که با موکل  امضا کرده است اقدام کند.

مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی در قانون آیین دادرسی
مطالعه بیشتر

در وکالت نامه‎های رسمی صادر شده از سوی دفاتر اسناد رسمی و یا وکالت نامه‎های قضایی بین وکلای دادگستری و موکل، قسمت حدود اختیارات وکیل به طور کامل معین شده است، که این امکان برای طرفین فراهم است که طبق خواسته خود حدود و اختیارات وکیل را تعیین کرده و اعلام کنند.

تعهدات وکیل بستگی به این امر خواهد داشت که وکیل تا چه اندازه و در چه موضوعاتی از موکل اختیار و اجازه پیگیری امور را دارا باشد. به عنوان مثال شخصی وکیل خواهد شد که تنها امورات مربوط به شهرداری موکل خود را انجام دهد، و یا شخص دیگری وکیل خواهد شد تا امورات موکل خود را صرفا در دادسرا یا دادگاه بدوی به انجام برساند.

انواع حقوق عمومی

حقوق عمومی، شامل حق و حقوقی  می‎باشد که  بین ادارات و نهادهای دولتی یا موسسات عمومی در انجام وظیفه و خدمت متقابل به مردم وجود داشته و لازم الاجرا می‎باشد. همچنین چگونگی  نحوه اجرای آن نیز در حقوق عمومی به طور واضح شرح داده شده است.

به عنوان مثال کیفیت و چگونگی حقوق متقابل میان شهرداری که یک موسسه عمومی در جامعه بوده و شهروندان را می‎توان به عنوان یکی از انواع حقوق عمومی دانست. همچنین قوانین و حق و حقوق حاکم بر روابط سایر ادارات، همانند سازمان ثبت اسناد با مردم نیز زیر مجموعه حقوق عمومی قرار خواهد داشت.

آشنایی با وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد
مطالعه بیشتر

انواع حقوق خصوصی

حقوق خصوصی به صورت کلی به دو شکل ازائه می‎شود که عبارتند از:

 • اول این که حقوق فی مابین تمامی اشخاص حقیقی که در جامعه هستند و صلاحیت برخورداری از حق و حقوق خود را دارند، که در این صورت میزان و نحوه اجرای آن در حقوق خصوصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دادگاه حقوقی و کیفری

به عنوان مثال یک شخص حقیقی در جامعه دارای انواع حق، مانند حق دادخواهی، حق اشتغال و مواردی از این قبیل است که این موضوع در حقوق خصوصی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 • موضوع دوم این که انواع شرکت‎های حقوقی از قبیل شرکت‎های تجاری و یا غیر تجاری که در اصطلاح تحت عنوان شخصیت حقوقی محسوب می‎شوند. مانند شرکت‎ها و موسسات عام المنفعه که در جامعه هستند، از مصادیق حقوق خصوصی می‎باشند که نحوه انجام وظیفه و حدود اختیارات و صلاحیت آن‎ها، بر اساس قانون در حقوق خصوصی به آن پرداخته شده است.

انواع وکیل حقوقی در اصفهان

یک وکیل خوب می‎تواند در موضوعات گوناگونی حضور پیدا کرده و بر همین اساس باید گفت که وکیل، به انواع مختلفی تقسیم خواهد شد. از جمله انواع وکیلی که می‎توان نام برد عبارتند از:

 • وکیل انتخابی
 • وکیل تسخیری
 • وکیل معاضدتی
 • وکیل اتفاقی
 • وکیل یا نماینده حقوقی ادارات
وکیل شناسنامه جعلی در مشهد
مطالعه بیشتر

تعهدات وکیل و وظایف وکیل حقوقی در اصفهان

هر زمان از سوی وکیل خساراتی به موکل وارد شود که وکیل مسبب آن باشد، قطعا در قبال آن مسئول خواهد بود.

از مهم‎ترین وظایف وکیل این است که باید در تصرفات و اقدامات خود، مصلحت موکل را در نظر داشته و مراعات کند و همچنین از اختیارات داده به وی تجاوز نکند. حال در ادامه به بررسی وظایف وکیل و موکل خواهیم پرداخت.

 • تعهدات موکل

موکل می‎بایست تمام تعهداتی را که وکیل در حدود وکالت خود کرده است انجام دهد. همچنین موکل باید در مقابل تمامی مخارجی که وظایف وکیل برای انجام وکالت نموده است را بدهد، موکل باید اجرت وکیل را داده مگر اینکه در عقد وکالت طور دیگری مقرر شده باشد.

 • وکیل در توکیل

این نوع وکیل، به وکیلی گفته می‎شود که از طرف موکل خود اختیار تعیین وظایف وکیل دیگر را برای او داشته باشد.

 • وکالت بلاعزل

به نوعی از وکالت گفته می‎شود که وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد.

 • طرق انقضای وکالت

با عزل موکل، با استعفای وکیل، با فوت یا جنون موکل و یا وکیل

 • طرق منفسخ شدن وکالت

با از بین رفتن متعلق وکالت، با انجام مورد وکالت توسط خود موکل و با انجام عملی از سوی موکل که منافی با وکالت وکیل باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد