وکیل حق حبس در عقد نکاح

دریافت مهریه

فهرست مطالب

حق حبس چیست؟

حق حبس که اختصاص به زوجه دارد و یکی از حقوق اوست که به رسمیت شناخته شده به معنی این است که زن می ‌تواند تا زمانی که زوج به تعهدات و وظایف خود عمل نکرده است از انجام وظایف خویش خودداری کند.

مثلا زوجه می ‌تواند تا زمانی که مهریه او از جانب زوج پرداخت نشده وظایف زناشویی خود را انجام ندهد.

بر اساس مواد ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ قانون مدنی، حق حبس زوجه در عقد نکاح مشابه سایر عقود به رسمیت شناخته شده است.

در واقع این حق در همه عقود مدافع حقوق هر یک از طرفین است تا حق هیچ یک پایمال نگردد و افراد موظف به انجام وظایف و مسئولیت ‌هایشان باشند که این قانون و اصل به عقد نکاح نیز سرایت کرده و زوج و زوجه را مستلزم به انجام وظایف خود نموده است.

وکیل حق حبس در عقد نکاح شخصی است که با توجه به تخصص و تجربیاتش می‌ تواند از کلیه حق و حقوق شما در این زمینه دفاع کند.

شرایط نحوه بهره مندی از حق حبس در رابطه با پرداخت مهریه

در خصوص اعمال حق حبس در مهریه شرایطی وجود دارد که رعایت و وجود آن ‌ها لازمه بهره مندی از حق حبس است و در صورت فقدان این شرایط حق حبس به زوجه تعلق نمی ‌گیرد.

  • تعیین مهریه ضمن عقد نکاح؛ زیرا عدم تعیین آن برابر است با اسقاط حق حبس زوجه.
  • حال بودن مهریه؛ یعنی در صورت تعیین اجل معین برای مهریه، مرد تا قبل از حلول اجل، حق خودداری از تمکن را نخواهد داشت(با توجه به اینکه در ماده ۱۰۸۵ ذکر شده، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه خواهد بود).
قوانین و شرایط طلاق برای ایرانیان خارج از کشور
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که امکان اسقاط حق حبس در خصوص زوجه وجود دارد؛ زیرا حق حبس جزو حق الناس محسوب می ‌شود و امتیازی حتمی و قطعی برای طرفین در عقد نکاح است که از آن بهره مند خواهند شد و بر اساس قواعد کلی فقهی و حقوقی، بهره مندی از اسقاط این حق برای صاحب آن میسر خواهد بود.

  • عدم تمکین از جانب زوجه قبل از دریافت مهریه، که در این خصوص در ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی عنوان شده است که چنانچه زوجه قبل از اخذ مهریه وظایف زناشویی خود را در مقابل شوهرش انجام ندهد این امر منجر به ساقط شدن حق حبس زوجه خواهد شد.

در نتیجه اگر تمکین زن ناشی از اجبار، اکراه باشد؛ یعنی به هر طریقی این تمکین را انجام دهد حق حبس به او تعلق می ‌گیرد.

چانچه قصد آگاهی کامل و جامع در این زمینه جهت پیگیری درخواست مطالبه مهریه خود را دارید اولین قدم به منظور دستیابی قطعی به حق و حقوقتان مشورت با وکیل حق حبس در عقد نکاح است.

حق حبس در عقد نکاح در خصوص پرداخت مهریه

چنانچه زن خواهان مطالبه مهریه خود گردد با دریافت مهریه حق حبس وی ساقط می‌ گردد و به هیچ وجه نمی ‌تواند از انجام وظایف زناشویی در قبال همسرش خودداری کند به این ترتیب با پرداخت مهریه زن به طور کامل حق حبس وی در عقد نکاح منحل و ساقط می ‌گردد.

عقیده و تشخیص وکیل حق حبس در عقد نکاح در خصوص اعسار زوج

اعسار یعنی عدم توانایی مالی فرد در پرداخت مخارج و دیون مربوط به او یا به عبارتی فقر و تنگدستی فرد را اعسار می ‌گویند.

بر اساس ماده یک قانون اعسار مصوبه سال ۱۳۱۳، عنوان معسر به کسی اطلاق می ‌شود که در شرایط اعسار قرار داشته باشد؛ یعنی شخص به دلیل عدم توانایی مالی یا عدم دسترسی به اموال خود قادر به پرداخت مخارج و دیون خود نباشد.

قوانین مربوط به نفقه اولاد یا فرزندان
مطالعه بیشتر

سوالی که در این زمینه پیش می ‌آید این است که آیا در صورت اعسار زوج، حق حبس به زوجه تعلق می ‌گیرد؟

قانون مدنی در رابطه با اعسار زوج در خصوص حق حبس زوجه نظری ندارد و ساکت است اما چندین نظریه در این زمینه مطرح هستند که به بیان آن ‌ها می ‌پردازیم و مورد ارجح‌ تر را عنوان می ‌کنیم.

  • مطابق نظر بسیاری از فقها و دکترین، اعسار زوج نمی ‌تواند عامل سقوط حق حبس زوجه باشد و حتی در صورت اعسار زوج حق حبس زوجه محفوظ خواهد بود.
  • عده دیگری نیز بر این باورند که اعسار زوج منجر به مسقط شدن حق حبس زوجه می‌ گردد.
  • اگر زوجه در خصوص اعسار مرد آگاهی داشته باشد قادر خواهد بود بر اساس قاعده اقدام یا اسقاط ضمنی قائل به سقوط حق حبس گردد و در صورت عدم آگاهی زوجه و جهل او در این خصوص طی درخواست زوج و محکمه، حکم مبنی بر تقسیط مهر صادر می‌ گردد.

وکیل انحصار وراثت در مشهد

وکیل حق حبس در عقد نکاح طی بیان موارد و شرایط ذکر شده به یک جمع بندی کلی می‌ رسد و در آن شرایطی که زوجه از معسر بودن زوج آگاه باشد از حق حبس برخوردار نمی ‌گردد اما در صورت جهل زوجه نسبت به این موضوع در اولین قدم جهت دستیابی وی به حق حبس خویش، حکم تقسیط مهریه اجرا می ‌گردد که طی پرداخت اولین قسط مهریه از جانب زوج، حق حبس زوجه منحل و ساقط می ‌گردد.

به بیان بهترین وکیل در مشهد شرایط و حقوقی که در صورت اعمال حق حبس زوجه از جانب زوج برای او حاصل می ‌گردد شامل موارد زیر می باشد.

  • استحقاق نفقه به زوجه
  • برخورداری زوجه از حق شکایت کیفری علیه زوج در صورت عدم پرداخت نفقه
  • برای زوج الزامی در خصوص انجام وظایف زناشویی جهت تمکین در قبال همسر ایجاد نخواهد شد.
  • در صورت قسط بندی کردن دریافت مهریه، حق حبس دریافت تمام و کمال اقساط به قوت خود باقی خواهد ماند.
معرفی شروط اصلی ضمن عقد
مطالعه بیشتر

در صورتی که ابهامات و سوالات شما در خصوص حق حبس با مطالعه این مقاله پاسخ داده نشده است کافی است از طریق تیم یسنا وکیل با وکیل خانواده در مشهد مشورت داشته باشید تا بتوانید مشکلات خود در خصوص این مسئله را به راحتی رفع و رجوع کنید.

نتیجه گیری

با استناد به مطالب گفته شده در این مقاله اگر بخواهیم یک نتیجه گیری و جمع بندی کلی عنوان کنیم باید بگوییم که حق و حقوق زوجه در خصوص حق حبس وی تا زمانی پابرجاست که حق و حقوق خود در خصوص مهریه را از زوج دریافت نکرده باشد اما در صورتی که زوجه به طور کامل مهریه را از زوج دریافت کند موظف خواهد بود کلیه وظایف خود در قبال شوهر را به نحو احسن انجام دهد و در نتیجه حق حبس وی باطل می‌ گردد. در صورتی که از شرایط قانونی این مسئله آگاهی ندارید با درخواست شما مجموعه ما بهترین وکیل را جهت به سرانجام رساندن درخواست شما و دریافت تمام و کمال حق و حقوقتان منصوب خواهد کرد تا از راه قانونی و از طریق وکیل خوب در مشهد با عنوان وکیل حق حبس در عقد نکاح بتوانید مانع از پایمال شدن حق و حقوقتان گردید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد