ویژگی‌های یک وکیل خوب دادگستری در مشهد چیست؟

وکیل خوب در مشهد

فهرست مطالب

در اختیار گرفتن یک وکیل خوب در مشهد، به شما کمک می‌کند که می‌کند با اطمینان خاطر بیشتری به پیشبرد پروسه روند پرونده خود ادامه دهید. از این رو انتخاب یک وکیل متخصص، مجرب و خبره و همچنین با وجدان کاری و متعهد نسبت به شغل و حرفه‌ی خویش در خصوص پرونده‌ای که به عهده وی گذاشته می‌شود، قطعا موجب می‌شود که افراد با خیالی راحت و آسوده در انتظار نتیجه مطلوب و مورد نظرشان باشند.

 همچنین انتخاب یک وکیل خوب در مشهد ازاصلی‌ترین دغدغه‌های افراد در رویارویی با یک مشکل حقوقی خواهد بود. با توجه به اینکه که امروزه به خاطر شرایط اقتصادی و فرهنگی، معمولا تمامی افراد هرکدام به شکلی و به نوبه خود درگیر پرونده‌های قضایی بوده، بنابراین طبیعی است که همگان بر قوانین ماهوی و شکلی تسلط نداشته باشند. در پی همین امر خیلی بهتر است که دفاع از پرونده و حقوق خود را با سپردن به یک وکیل دادگستری در مشهد به سر انجام برسانند.

وکیل خوب در مشهد
خصوصیات یک وکیل خوب در مشهد

از ویژه‌گی‌های یک وکیل خوب و همچنین وظایف او این خواهد بود که قبل از جلسه رسیدگی و قبل از دفاع، با موکل خود گفتگویی کامل در ارتباط با متهم پرونده داشته و با مطالعه کامل از موضوع اتهامات وی و نیز آشنایی کامل با متهم، و بر صحت و سقم اظهارات موکل بتواند به طور منصفانه و با شایستگی به دفاع از موکل خود بپردازد.

لازم به ذکر است اگرچه وکیل وظیفه دارد که تمامی سعی و تلاش خود را جهت دفاع مناسب از موکل خود به کار ببرد، اما قانونا هیچ مسئولیتی در دستیابی به نتیجه دلخواه نداشته و همچنین هیچ تضمینی جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نخواهد داد. اما توجه داشته باشید از خصوصیات وکیل خوب در مشهد این خواهد بود که در برابر موکل خود پاسخگو بوده و احساس مسئولیت اصلی‌ترین و مهم‌ترین خصوصیت شخصیتی او خواهد بود.

تعهدات وکیل خوب و موکل نسبت به هم

درست همانند هر قرارداد دیگری که با تنظیم یک قرارداد، وظایف و تعهدات طرفین در آن ذکر می‌شود، در قراردادهای وکالت هم به همان صورت وکیل و موکل نسبت به هم تعهداتی خواهند داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تعهدات وکیل

 • اگر از اقدامات یا سهل‌انگاری وکیل خسارتی به موکل وارد شود او مسئول خواهد بود.
 • رعایت مصلحت موکل در اقدامات و قعالیت‌های خویش.
 • استرداد اموال تحویلی، چراکه وکیل امین است و آنچه را که در اثر وکالت به‌دست می‌آورد باید به موکل تحویل دهد.
 • تسلیم صورت‌حساب وکالت

تعهدات موکل

 • التزام عملی به تعهدات وکیل در قبال افراد ثالث، چرا که وکیل از طرف او انجام وظیفه نموده است.
 • پرداخت اجرت وکیل که طبق قرارداد یا عرف یا اجرت‌المثل پرداخت خواهد شد.
 • پرداخت هزینه وکالت از قبیل کرایه و عوارض و مالیات که وکیل پرداخته است.

نکات مهم در انتخاب یک وکیل خوب در مشهد

نکته مهمی که باید قبل از پیدا کردن وکیل و انتخاب آن در خصوص حیطه تخصصی مورد نظر به آن توجه کنید این است که بهتر در مورد میزان هزینه دریافتی بابت حق‌الوکاله‌های او و همچنین توانایی عملی و علمی او در دفاع از حقوق موکلان یک تحقیق و بررسی کامل کنید تا بتوانید با خیال آسوده پرونده‌ خود را که حتی ممکن است در سرنوشت زندگی شما تاثیر گذار باشد، به او بسپارید.

لازم به ذکر است در بسیاری از موارد تبلیغات بیش از حد شرط لازم برای قابل اعتماد بودن نبوده و به تنهایی معیاری برای انتخاب  وکیل نخواهد بود. از این رو توصیه می‌شود انتخاب خود را صرفا براساس چنین تبلیغاتی محدود و متمرکز نکنید..

وکیل خوب در مشهد
در پی همین امر روش‌های بهتری وجود خواهد داشت و آن این است که شما می‌توانید با مراجعه به کانون وکلای دادگستری در مورد سابقه وکیلی که قصد انتخاب آن را دارید به اطلاعات کافی دست یابید.

قابل توجه است که سن و جنس وکیل (زن یا مرد بودن) قطعا نمی‌تواند ملاک و معیار مناسبی برای خوب بودن یا بد بودن وکلا باشد. در نظر داشته باشید گاهی یک وکیل تحصیل کرده جوان بسیار می‌تواند بسیار کارآمدتر از یک وکیل سالخورده و به ظاهر با تجربه باشد. پس بهتر است در انتخاب وکیل مجرب نگاه غرض ورزانه‌ای نداشته باشید!

حیطه‌های کاری انواع وکیل خوب در مشهد

 • وکیل قضایی

وکیل قضایی به وکیلی اتلاق می‌شود که پروانه وکالت داشته و به همین دلیل حق وکالت از اشخاص را در دادگاه‌ها و سایر مراجع قضایی خواهد داشت.

 • وکیل اداری

وکیل اداری به شخصی گفته می‌شود که بوسیله عقد یک قرارداد وکالت اداری، وکیل کاری فردی دیگر شده تا در بتواند از جانب وی در ادارات مختلف، کارهای اداری او را انجام دهد. نکته مهم در این رابطه این است که برای اینکه کسی بتواند وکیل اداری شخصی شود و انجام امور اداری وی را به عهده بگیرد، نیازی به داشتن سواد حرفه‌ای حقوقی نخواهد داشت و به عبارتی هر کس می تواند وکیل اداری شخص دیگری شود.

 • وکیل تسخیری

وکالت تسخیری به وکالتی گفته می‌شود که توسط دادگاه در امور کیفری برای دفاع از متهم به وکلای دادگستری ارجاع داده خواهد شد. همانطور که می‌دانید در دعاوی کیفری شاکی و متهم هر دو حق دارند که در اختیار بگیرند. بنابراین در صورتیکه متهم توانایی مالی برای در اختیار گرفتن و معرفی وکیل خوب نداشته باشد، این امکان برای فراهم آورده شده که بتواند از دادگاه درخواست کند تا برای خود وکیلی تعیین کند.

وکیل خوب در مشهد

 • وکیل معاضدتی

باید در نظر داشته باشید که به عنوان حقوق اولیه و اساسی هر فرد حق داشتن وکیل را خواهد داشت. بنابراین با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی «در تمامی دادگاه‌ها طرفین دعوا حق انتخاب یک وکیل برای خود را دارند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای ایشان امکانات تعیین وکیل فراهم گردد».

 • وکیل پایه یک و پایه دو

لازم است بدانید وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری هردو مجئز این را خواهند داشت که در زمینه انجام وکالت در امور حقوقی فعالیت کنند، اما در  بعضی امور این دو با هم تفاوت‌هایی دارند. به عنوان مثال وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند بدون هیچ محدودیتی در تمامی محاکم حقوقی یا کیفری کل کشور حضور داشته و به فعالیت حقوقی بپردازد.

اما وکیل پایه دو تنها اجازه حضور و فعالیت در آن دسته محاکم کیفری را خواهد داشت که به عنوان جرایم تعزیری شناخته شده، که حبس کمتر از ۱۰ سال، محاکم حقوقی پرونده‌های مالی کمتر از 50.000.000 تومان، شلاق و جرایم نقدی و خواسته‌های غیر مالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، را خواهد داشت.

آشنایی با وکیل دعاوی کارگر و کارفرما
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد