وکیل خیانت در امانت در مشهد؛ آشنایی با جرم خیانت در امانت

فهرست مطالب

خیانت در امانت یکی از معدود جرایمی است که خداوند در قرآن صراحتا از آن نهی نموده است: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! به خدا و پیامبر خیانت نکنید! و در امانات خود خیانت نکنید در حالیکه به آن آگاهید.» (انفال، آیه 27) قانونگذار نیز به تبعیت از شرع مقدس این عمل را ممنوع و مستحق مجازات دانسته است. اما خیانت در امانت یعنی چه و قانونگذار چه تعریفی از این جرم دارد؟

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از وکیل خیانت در امانت در مشهد از طریق شماره 09155074838

وکیل خیانت در امانت در مشهد

آیا برای وقوع جرم خیانت در امانت حتما باید عقد امانت یا ودیعه وجود داشته باشد؟ آیا وصول کردن چک و سفته ای که بابت تضمین داده شده، خیانت در امانت است؟ مجازات خیانت در امانت چیست؟ در این مقاله از سایت یسنا وکیل، بهترین وکیل در مشهد این امر را به طور کامل به شما توضیح می‌‎دهیم.

تعریف قانونی خیانت در امانت

ماده 674 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 (تعزیرات) اختصاص به جرم خیانت در امانت دارد. بر اساس ماده مذکور «هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌ هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا ‌هر کار با اجرت ‌یا بی اجرت به کسی  داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او ‌بوده آن‌ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آن‌ها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید» آن شخص مرتکب جرم خیانت در امانت گردیده و به مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

چه اموالی می تواند موضوع جرم خیانت در امانت باشد؟

مطابق ماده 674 هر نوع مالی که به امانت، وکالت یا … به دیگری سپرده شده می تواند مورد خیانت قرار گیرد. برای وقوع خیانت هیچ تفاوتی میان اموال منقول و غیر منقول نبوده و میزان و قیمت مال نیز تاثیری در اصل وقوع جرم ندارد. اموال منقول اموالی هستند که قابلیت جابجایی دارند بدون آنکه خرابی بر جای بگذارند. نظیر خودرو، پول، سکه، ساعت و … . اما اموال غیر منقول، اموالی هستند که قابل جابجایی نیستند و جابجا کردن آن تنها با خرابی مکان آن ها امکان پذیر است. مانند درخت، بنا و ساختمان، مجسمه، میخ یا آینه ای که در زمین یا دیوار نصب شده است.

چه اسنادی می تواند مورد خیانت قرار گیرد؟

علاوه بر اموال، اسناد و نوشته جات هم می توانند موضوع جرم خیانت در امانت قرار بگیرند و نیاز به وکیل خیانت در امانت در مشهد باشد. منظور از «نوشته ها» همانطور که در متن ماده آمده «نوشته‌ هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن» نوشته هایی است که دارای بار مالی هستند نظیر رسید پرداخت اجاره بها، بارنامه، لاشه چک و … . در خصوص اوراق و نوشته های در خصوص اسناد و اوراقی که خائن اقدام به تلف، مفقودی، استعمال یا تصاحب آن ها می کند تفاوتی ندارد آن اسناد و اوراق عادی باشند یا رسمی و نیز فرقی در تجاری یا غیر تجاری بودن آن ها نیست. لذا ذکر سفته و چک در ماده 674 که از اسناد تجاری به شمار می روند، صرفا از باب مثال است و موضوعیت ندارد.

شرایط اعتراض با قرار منع تعقیب
مطالعه بیشتر
وکیل خیانت در امانت در مشهد

آیا وصول کردن چک ضمانت، خیانت در امانت است؟

فرض کنیم مستاجری چکی را بابت تضمین تخلیه ملک در تاریخ سررسید به موجر می دهد. موجر قبل از سررسید تخلیه ملک، به بانک مراجعه نموده و چک را وصول می کند. آیا این نوع استفاده از اسناد تضمینی خیانت در امانت است؟ در مثالی دیگر شخصی برای اشتغال در شرکتی، چکی را به عنوان ضمانت می دهد تا در صورتی که تخلفی از او سر زد و ضرری به شرکت وارد شد، از طریق آن چک قابل وصول باشد. اما بدون آنکه خطایی از وی سر بزند، مدیر عامل شرکت با مراجعه به بانک مبلغ چک را مطالبه می کند.

در این دو مثال و سایر پرونده های مشابه، شخصی یک سند تجاری را به شخص دیگری سپرده و قرار و بنا بر این بوده که آن سند به مالک برگردانده شود، لکن دریافت کننده ی سند آن را به ضرر مالکین مورد استفاده قرار می دهد. لذا تمامی عناصر جرم خیانت در امانت موجود و محقق است و شخص به جرم خیانت در امانت قابل پیگرد و محاکمه بوده که در مورد فوق می‌توان از یک وکیل خیانت در امانت در مشهد استفاده کرد.

آیا حتما باید عقد امانت یا ودیعه وجود داشته باشد؟

 آیا برای وقوع این جرم و حضور وکیل خیانت در امانت در مشهد حتما باید پیش از جرم یک عقد و قرارداد وجود داشته باشد؟ بعبارت دیگر آیا مال یا سندی که مورد سوء استفاده خائن قرار می گیرد باید به واسطه عقدی مانند امانت، ودیعه، وکالت، اجاره، رهن یا … در اختیار قرار گرفته باشد؟ بلاشک پاسخ منفی است.

مال یا سند یا هر چیزی که مورد خیانت خائن قرار می گیرد، ممکن است به واسطه عقد و قرارداد تحت اختیار وی قرار گرفته باشد اما باید توجه داشت «وجود قرارداد» شرط نیست. لذا چنانچه مال، سند یا نوشته یا هر چیز دیگری به خائن سپرده شده و بنا و قرار بر این بوده است که آن شی به مالک اصلی اش برگردانده شود اما مورد سوء استفاده قرار گیرد، جرم خیانت در امانت تحقق یافته است. با این تفسیر، واضح است که معنای «امانت» در «خیانت در امانت» معنای مصطلح حقوقی و قانونی آن نیست و امانت به معنای عام آن مد نظر قانونگذار است.

چه رفتارهایی خیانت در امانت محسوب می شود؟

ماده 674 قانون مجازات اسلامی، چهار نوع رفتار نسبت به اموال و اسناد امانی را مصداق ارتکاب خیانت دانسته است: استعمال مال امانی به ضرر مالک، تصاحب، تلف کردن و مفقود کردن. در ادامه هر یک را اجمالا توضیح خواهیم داد.

آشنایی با دادسرا و مقامات قضایی دادسرا (دادستان، بازپرس، دادیار و قاضی اجرای حکم)
مطالعه بیشتر
وکیل خیانت در امانت در مشهد

1- استعمال به ضرر مالکین

منظور از استعمال، مصرف نمودن و استفاده کردن از اموال و اسناد امانی است، به طوریکه به ضرر مالک باشد یا چنانچه عقدی بین آن دو وجود دارد، بر خلاف مفاد قرارداد باشد. مثلا نگهبانی که مسئول حفاظت از باغ بوده و بدون کسب اجازه از مالک اقدام به چیدن میوه ها و مصرف آن ها نموده به جرم «خیانت در امانت» قابل تعقیب کیفری است.

در مثالی دیگر که توسط وکیل کیفری در مشهد آورده شده، شخصی اتومبیل خود را برای تعمیر به تعمیرکار سپرده و قرار بر این بوده که اتومبیل دو روز در گاراژ برای تعمیر بماند. چنانچه تعمیرکار در فاصله این دو روز، از اتومبیل استفاده شخصی نماید، این رفتار مصداق بارز «استعمال به ضرر مالک» بوده و او مرتکب خیانت در امانت شده است.

2- تصاحب

از واژه «تصاحب» در ماده 674 دو معنا برداشت می شود: اول «مالکیت» و مالک شدن مال امانی. مانند اینکه شخصی دوچرخه دیگری را در ازای مبلغی برای یک هفته اجاره نموده، اما پس از انقضای مدت اجاره، مدعی مالکیت دوچرخه می شود. دوم «تصرف مالکانه» و هر گونه برخورد مالکانه با شئ امانی. مانند اینکه مال امانی را به دیگری اجاره بدهد، یا آن را نزد طلبکار خود به عنوان گرو بگذارد،

یا تغییراتی محسوس در آن به وجود آورد. مثلا پریسا یک دست لباس عروس را برای مراسم شب عروسی اش از مزون کرایه می کند. پس از اینکه متوجه می شود لباس عروس کمی برای او بلند بوده بدون اذن و اجازه از مزون، به خیاطی رفته و آن را کمی کوتاه می کند. این نوع تصرفات در اموال امانی نظیر لباس عروس در مثال حاضر، تنها برای مالک و افرادی که از مالک اجازه دارند، مجاز است. لذا پریسا مرتکب خیانت در امانت گردیده است.

وکیل خیانت در امانت در مشهد

3- تلف کردن

اتلاف و تلف کردن در لغت به معنای نابود کردن و از بین بردن است. خائن ممکن است به هر وسیله ای از قبیل شکستن، پاره کردن، آتش زدن، تخریب و … مال یا اسناد امانی را تلف کند. تفاوتی ندارد اموال و اسناد به طور کلی تلف و نابود شوند یا جزئی. تلف کردن گاهی با «فعل» صورت می گیرد مانند مسئول بایگانی یک اداره که برای انتقام گیری از کارمندی برخی از اوراق مدارک استخدامی او را آتش می زند. و گاهی ممکن است خیانت در امانت با «ترک فعل» صورت پذیرد. مثلا شخصی از غذا دادن به اسبی که برای مسابقه کرایه کرده، خودداری می کند و حیوان تلف می شود.

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از وکیل خیانت در امانت در مشهد از طریق شماره 09155074838

قرار تعلیق تعقیب و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

4- مفقود نمودن

چنانکه ماده 674 به روشنی ذکر کرده برای تحقق خیانت در امانت، «امانتدار» باید مال امانی را مفقود کند، نه اینکه مال مفقود شود. یعنی مال به واسطه رفتار عمدی امین (امانتدار) در حالیکه موجود است، دسترسی به آن برای مالک ممکن نباشد. همانند مدیر شعبه بانک که با سوء نیت، اوراق و فتوکپی مدارک ارائه شده توسط یکی از متقاضیان وام را مفقود می کند تا بدین وسیله نوبت وام او را به تاخیر بیندازد.

از بین رفتن غیر عمدی مال امانتی «خیانت در امانت» نیست

برای ارتکاب خیانت در امانت، شخص باید قصدش داشته باشد و با سوء نیت مال امانی را تلف، تصاحب، مفقود یا استعمال کند تا مجرم شناخته شود. لذا چنانچه مال امانی به طور غیر عمدی و خارج از اراده از بین رود، شخص امین (امانت دار) هیچ گونه مسئولیتی نداشته و برای پیگیری بهتر میتواند از وکیل خیانت در امانت در مشهد استفاده کند.

مثل از بین رفتن عین مستاجره در حوادث طبیعی، سوختن اسناد موکلین در آتش سوزی غیر عمدی دفتر وکیل، سرقت دوچرخه امانتی با وجود اقدامات حفاظتی امین. در صورتی که امین قصد خیانت در امانت ندارد اما در حفظ و نگهداری از مال تعدی یا تفریط می کند تنها مسئولیت مدنی دارد و باید جبران خسارت کند (اما مجازات ندارد)

مجازات خیانت در امانت چیست؟

افرادی که مرتکب خیانت در امانت می شوند مطابق ماده 674 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 (تعزیرات) به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد. با اینکه ممنوعیت این جرم در قرآن آمده و روایات زیادی درباره این جرم وجود دارد، اما «خیانت در امانت» نه در زمره جرایم حدی قرار دارد و نه در دایره جرایم «تعزیر منصوص شرعی». مطابق ماده 19 قانون مجازات اسلامی، یک جرم تعزیری درجه 5 محسوب شده و مشمول کلیه قواعدی است که بر جرایم تعزیری حاکم است.

تعریف خیانت در امانت از نظر قانون چیست؟

هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌ هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا ‌هر کار با اجرت ‌یا بی اجرت به کسی  داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او ‌بوده آن‌ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آن‌ها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید.

چه اموالی می‌تواند شامل جرم خیانت در امانت شود؟

مطابق ماده 674 هر نوع مالی که به امانت، وکالت یا … به دیگری سپرده شده می تواند مورد خیانت قرار گیرد .

وکیل خیانت در امانت در مشهد کیست؟

وکیل خیانت در امانت به کسی گفته می‌‎شود که دانش بروز درحوزه پرونده‌های کیفری داشته به طور تخصصی داره روزمه کاری خوب در پرونده‌های خیانت در امانت باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد