با وکیل داوری در مشهد بیشتر آشنا شوید

وکیل انحصار وراثت در مشهد

فهرست مطالب

آیا با وظایف وکیل داوری در مشهد آشنا هستید؟ آیا انواع داوری را می‎شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با انواع شرایط داوری، مواد و قوانین در این خصوص و همچنین تمام ویژگی‎های وکیل داوری در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل داوری در مشهد

داوری، شیوه خصوصی حل و فصل اختلاف و خشونت می‌باشد که بر تراضی و توافق اصحاب دعوی مبتنی است. در حالی که در شیوه دولتی حل اختلاف یعنی رسیدگی قضایی توسط دادگاه‌های دولتی، توافق طرفین دعوی شرط نخواهد بود اما قانونگذار، حل اختلاف به شیوه داوری را به رسمیت شناخته و حکم داوری را معتبر خواهد دانست.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

وکیل داوری در مشهد، به دو بخش داوری تجاری بین المللی و داوری داخلی تقسیم می‎شود، داوری بین المللی قواعد خاص خود را داشته و شرایط خاصی بر آن حاکم می‎باشد و از لحاظ حقوقی بسیار دقیق و با جزئیات مورد بررسی قرار گرفته است.

اما در نقطه مقابل آن داوری داخلی قرار دارد که صرفا در بخش انتهایی قانون آیین دادرسی مدنی به این موضوع پرداخته شده است. متاسفانه در قوانین به داوری داخلی به صورت کامل و جامع پرداخته نشده است، به ترتیبی که بسیاری از مباحث آن ناقص بوده است. اما با تمام این شرایط و تعاریف، وکیل داوری در مشهد همچنان یکی از بهترین گزینه‎های حل اختلاف در نظر گرفته شده است.

مهم‌ترین امتیاز در اختیار گرفتن وکیل داوری در مشهد، این است که طرفین خواهند توانست داور یا داوران مورد اعتماد خود را انتخاب کرده و قانون هم حکم داوری را لازم الاجرا خواهد دانست.

روند رسیدگی پرونده در تعزیرات حکومتی
مطالعه بیشتر

انواع داوری

داوری به دو صورت، داوری اختیاری و داوری اجباری تقسیم می‎شود:

داوری اختیاری: زمانی که ما قراردادی عقد می‌کنیم، می‌توانیم در لا به لای بندهای قرارداد به این نکته اشاره کنیم که در صورت بروز احتمالی اختلاف، آن را از طریق داور یا داوران برگزیده شده، حل و فصل کنیم، و یا اینکه ضمن یک توافقنامه داوری یا قرارداد جداگانه توافق کنیم حل اختلاف خویش را از طریق داوری کنیم.

در این صورت، در زمان عقد قرارداد ذکر نکاتی از قبیل مواردی که به داوری ارجاع می‌شود، مشخصات داور یا داوران به صورتی که هر نوع ابهامی را در این زمینه رفع سازد، و همچنین تعداد داوران در صورت تعدد داور در حل اختلاف الزام است، بهتر است که تعداد آنان را سه نفر یا از عدد فردی استفاده شود تا مشکلی در تصمیم گیری رخ ندهد.

داوری اجباری: در برخی از موارد دادگاه حل یک مسئله را با توجه به اوضاع و احوال آن از طریق داوری به صلاح دانسته و موضوع را برای حل اختلاف به داوری ارجاع خواهد داد، که این مورد داوری اجباری محسوب می‌شود، چرا که طرفین دعوا در این امر هیچ گونه نقشی نخواهند داشت. این نوع داوری فقط در موردی که قانون‌گذار تعیین کرده است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ارجاع امر به داوری نسبت به رسیدگی در دادگاه دارای مزایایی خواهد بود، از جمله این که طرفین قاضی رسیدگی کننده به دعوای خود را انتخاب خواهند کرد، در نتیجه پذیرش رای صادره برایشان سهل‌تر خواهد بود، هر چند که به ضرر یکی از آن‎ها باشد. در صورتی که در رسیدگی قضایی در دادگاه‌ها این امکان وجود نخواهد داشت. علاوه بر این وکیل داوری در مشهد در تلاش خواهد بود تا اصحاب دعوا را به یکدیگر نزدیک کرده و این امر موجب نزدیکی و حسن تفاهم نسبی طرفین خواهد شد.

مجازات‌های مربوط به سقط جنین و دیه آن
مطالعه بیشتر

آئین نامه حق الزحمه داوری

به گفته وکیل حقوقی در مشهد، مواد آئین نامه حق الزحمه داوری به شرح زیر می‎باشد:

تاریخ تصویب: ٢٠ / ٩ / ١٣٨٠

ماده١

«حق الزحمه داوری برابر مقررات و در مهلت تعیین شده تا 50.000.000 ریال خواسته پنج درصد و نسبت به مازاد از پنجاه میلیون ریال تا 250.000.000 ریال سه درصد و مازاد برآن دو درصد خواسته خواهد بود مگر اینكه در قرارداد داوری ترتیب دیگری مقرر شده باشد.»

ماده ٢

«حق الزحمه داوری در مواردی كه خواسته مالی نیست و یا تعیین قیمت ممكن نیست برای هر داور پانصد هزار ریال و چنانچه كمیت یا كیفیت كار اقتضای حق الزحمه بیشتری داشته باشد طبق نظر دادگاه تعیین می شود.»

ماده ٣

«چنانچه دعاوی متعدد باشد حق الزحمه هر دعوی جداگانه تعیین و بر مبنای تعرفه فوق محاسبه و تعیین می گردد. تشخیص متعدد بودن دعاوی با دادگاه خواهد بود.»

وکیل تامین دلیل در مشهد

ماده ٤

«حق الزحمه داوری طبق تعرفه در زمان انتخاب داوران تعیین می‎شود.»

ماده ٥

«چنانچه در اثنای كار داوری، طرفین سازش نمایند، تعیین میزان حق الزحمه داوران با توجه به اقدامات انجام شده با دادگاه خواهد بود.»

ماده ٦

«حق الزحمه داوران باید در صندوق سپرده دادگستری تودیع و پس از انجام كار داوری طبق مقررات به آن‎ها پرداخت شود.»

ماده ٧

«چنانچه امر داوری مستلزم عزیمت به خارج از محل اقامت داور باشد هزینه مسافرت بر مبنای هر كیلومتر رفت و برگشت ٥٠٠ ریال و برای هر روز مقطوعاً دویست هزار ریال تعیین می‎گردد كسر كیلومتر و روز كامل محاسبه خواهد شد.»

انواع خسارت‌‌های قابل مطالبه را بشناسید
مطالعه بیشتر

ماده ٨

«هزینه‌های امر داوری از قبیل هزینه انجام آزمایش‌ها و تهیه نمونه‌های لازم و گمانه زنی كه طبق نظر داور ضروری باشد به عهده طرفین خواهد بود.»

ماده ٩

«در صورتی كه انجام امر داوری مستلزم عزیمت به خارج از كشور باشد اخذ روادید و هزینه‌های مربوطه اعم از پرداخت عوارض خروج از كشور و تهیه بلیط هواپیما، هزینه اقامت و همچنین سایر هزینه‌های سفر و پرداخت فوق العاده روزانه (برابر مصوبه هیأت وزیران هم ردیف مدیر كل) به عهده متقاضیان داوری می‌باشد.»

ماده ١٠

«چنانچه مستندات و مدارك مربوط به داوری به زبان خارجی باشد در صورت ترجمه آن توسط داور، هزینه بر اساس آئین نامه تعرفه مترجمین رسمی تعیین می‎گردد.»

ماده ١١

«این آئین نامه در ١١ ماده تهیه و در تاریخ ١٣٨٠/٩/٢٠ به تصویب رئیس قوه قضائیه رسیده است.»

ویژگی‌های وکیل داوری در مشهد

در واقع واژه داور به معنی صاحب داد است که در صورت بروز نزاع، مرافعه و اختلاف میان دو یا چند نفر داوری خواهد کرد. یک وکیل داوری در مشهد باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که از جمله آن‎ها می‌‎توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • طرفین اهلیت اقامه دعوا داشته باشند.
  • طرفین بر ارجاع امر به داوری تراضی کنند، این دو مورد در ماده ۴۵۴ قانون آئین دادرسی مدنی ذکر شده است. علاوه بر موارد مذکور، شرایط مندرج در ماده ۱۹۰ قانون مدنی که عبارت است از: داشتن قصد و رضای، اهلیت طرفین، موضوع معین که مورد اختلاف و مشروعیت اختلاف مد نظر قرار گیرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد