با وکیل درخواست اجرای رای آشنا شوید

وکیل درخواست اجرای رای

فهرست مطالب

آیا با مراحل اجرای رای آشنا هستید؟ آیا نقش وکیل درخواست اجرای رای را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی مراحل و موارد قانونی در خصوص مراحل اجرای حکم و همچنین  نقش وکیل درخواست اجرای رای در این خصوص آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل درخواست اجرای رای

مهم‎ترین بخش و به عبارتی اصلی‌‎ترین مرحله دادرسی زمان اجرای یک حکم، درخواست اجرای رای  است. چرا که تا پیش از اجرا، محکوم له تنها یک ورقه دارای تحت عنوان حکم در دست دارد و با به اجرا گذاشتن و عینیت بخشیدن به آن بوده که خواهد توانست نتیجه تمام هزینه‎ها و زمانی که صرف شده است را به چشم دید.

وکیل درخواست اجرای رای

از طرفی دیگر در مرحله اجرای حکم ممکن است که اجرا متوقف شده و به طور مجدد پرونده به دادگاه صادر کننده حکم برگردانده شود. از این رو بخش اجرا نیز درست همانند دیگر مراحل دادرسی نیازمند تخصص و دانش کافی در خصوص اجرا دارد تا بتوان یک حکم را به طور کامل به مرحله اجرا درآورد.

در تمامی مراحل دادرسی از مراحل اولیه از جمله ثبت دادخواست و شکوائیه، تا به پایان رساندن مراحل نهایی و در نهایت اجرای رای، ابلاغ اوراق مربوط به دعوا وجوجود خواهد داشت، و به این دلیل که بیشتر مهلت‎های وضع شده در قوانین و مقررات از تاریخ ابلاغ محاسبه شده و دارای اثر می‎باشند، بنابراین آشنایی و مشرف بودن با مفهوم ابلاغ و انواع آن بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است.

وکیل ثبت در مشهد| وکیل دعاوی ثبتی
مطالعه بیشتر

بر اساس آیین دادرسی کیفری مصوبه 1394 که مواد 649 الی 663 آن به دادرسی الکترونیکی اختصاص داده شده است، ابلاغ دیگر به صورت گذشته انجام نخواهد گرفت، بلکه توسط سامانه‌ها الکترونیکی صورت خواهد پذیرفت.

مراحل اجرای حکم حقوقی

پروسه اعاده دادرسی حقوقی، در نهایت به صدور حکم خواهد انجامید. در حقیقت این حکم نتیجه طی نمودن مراحل مختلف دادرسی می‎باشد.

جهت این امر که شخصی که حکم به نفع او به صدور رسیده بتواند از محتوای این حکم استفاده کند، می‎بایست که این حکم به مرحله اجرا در بیاید. فردی که حکم بر علیه او به صدور رسیده است نیز باید عواقب بی‎مبالاتی خود را پذیرفته و این امر امکان پذیر نخواهد بود مگر با به اجرا در آمدن حکم صادر شده، که در اجرا و قطعیت این حکم رعایت مواردی الزامی می‎باشد، که از جمله آن می‎بایست به شرط ضروری اجرای حکم نیز اشاره نمود.

جهت پیشبرد اهداف و سهولت در مراحل انجام و اطلاعات بیشتر در این خصوص، بهتر است با وکلای متخصص تحت عنوان وکیل درخواست اجرای رای مشاوره گرفته و با استفاده از تجربه و دانش وی پروسه پرونده خود را به انجام برسانید.

درخواست ابلاغ اجرای رای

در این خصوص لازم به ذکر است که هیچ یک از احکام یا قرارها قابل اجرا نخواهد بود، مگر اینکه حضوری یا به صورت رونوشت گواهی شده به طرفین دعوا یا وکیل درخواست اجرای رای اشخاص ابلاغ شده باشند .
همچنین در صورتی که رای دادگاه به طور غیابی صادر شده باشد و یا مکان محکوم علیه مشخص نباشد، به عبارتی مجهول المکان باشد، رای صادره در روزنامه‎های کثیرالانتشار ابلاغ خواهد شد.

ورود ضرر در جرم جعل
مطالعه بیشتر

حکم کیفری به محض صادر شدن به اجرا خواهد رسید، اما حکم مدنی با تحقق سه شرط قابل اجرا خواهد بود، که عبارت است از:

  • قطعی شدن حکم
  • ابلاغ حکم به خوانده
  • درخواست خواهان

در ماده 43 قانون کار و آیین ‌نامه مصوب هیت وزیران مورخ سال 1370 شرایطی مقرر شده است که به این ترتیب خواهد بود:

«باید یک نسخه رونوشت از رای قطعی به پیوست تقاضانامه توسط کسی که حکم به نفع او صادر شده به اجرای دادگاه تسلیم شود.»

نکات مهم جهت اجرای حکم

  • جهت پرداخت خسارات وارده به شاکی، اموال محکوم شناسایی و توقیف می‎شوند. سپس دادورز توسط کارشناس رسمی دادگستری، اموال را قیمت گذاری کرده و به فروش می‎رساند. مبلغ حاصل از فروش اموال، به کسی که رای به نفع او صادر شده است پرداخت خواهد شد.
  • اگر مبلغ حاصله از فروش، بیشتر از خسارات وارده به شاکی باشد، مازاد آن به صاحب مال، عودت داده خواهد شد.
  • برای شناسایی اموال محکوم، پرونده به اجرای احکام تحویل داده می‎شود تا از ادارات ثبت اسناد و املاک و … به منظور شناسایی اموال محکوم استعلام صورت گرفته شود.
  • در صورتی که محکوم اموالی برای توقیف نداشته باشد، حکم جلب وی صادر شده و ممنوع الخروج خواهد شد.
  • چنانچه پیش از ابلاغ اجرائیه، محکوم‌ فوت کند، اجرائیه به ولی، وصی، قیم یا ورثه محکوم‌ ابلاغ خواهد شد.
  • در صورتی که بعد از ابلاغ اجرائیه به محکوم، وی فوت کند، ابلاغ اجرائیه با ارسال اخطاریه به ورثه متوفی اطلاع داده خواهد شد.
دلالی و نکات حقوقی درباره آن
مطالعه بیشتر

دستور اجرا و صدور اجراییه

بر اساس قانون، جهت اجرای هرگونه حکمی لازم است که قبل از آغاز عملیات اجرایی، اجراییه صادرشود. ماده ۴ قانون اجرای احکام مدنی بیان داشته است: «اجرای حکم با صدور اجراییه به عمل می‌آید مگر اینکه در قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد.»

در حقیقت اجرای احکام به صدور رسیده توسط دادگاه‌های دادگستری، زمانی به مرحله اجرا در خواهد آمد که که محکوم له (خواهان) یا نماینده قانونی یا به عبارتی وکیل وی، به طور کتبی از دادگاه تقاضای اجرای آن را داشته باشد. بعد از درخواست محکوم له در صورت قطعیت حکم صادره، دادگاه اجراییه را صادر خواهد کرد، مگر در مواردی که صدور اجراییه لازم نباشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد