وکیل درخواست تعیین داور

ابطال رای داوری

فهرست مطالب

ابتدا پیش از پرداختن به عنوان اصلی لازم است به بحث تعیین داور بپردازیم.

طرفین دعوا که برای حل اختلاف میان خود به دادگاه مراجعه می ‌کنند بایستی با طبق اختیاری که دارند با توافق یکدیگر یک داور انتخاب کرده و به دادگاه معرفی کنند اما گاهی شرایطی پیش می ‌آید که بر خلاف توافقی که طرفین انجام داده ‌اند در مرحله انتخاب و معرفی داور دچار مشکل می ‌شوند مثلا ممکن است یکی از طرفین در انتخاب داور تعلل کند که در نتیجه این امر، انتخاب و تعیین داور از سوی دادگاه صورت می ‌گیرد.

موارد تعیین داور توسط دادگاه

همانطور که گفتیم یکی از شرایط و مواردی که منجر به تعیین داور از سوی دادگاه می ‌شود تعلل یکی از طرفین در انتخاب و معرفی داور به دادگاه است اما موارد و شرایط دیگری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ ها عنوان می ‌کنیم.

ابطال رای داوری

 • فوت یکی از داورها و عدم اقدام فرد نسبت به انتخاب و معرفی داور جدید
 • انصراف یکی از داورها و تعلل طرف مذکور در انتخاب داور
 • غیرممکن بودن انتخاب داور توسط فردی که انتخاب داور را بر عهده دارد.
 • ممنوع الکار یا محجور بودن داور انتخابی.

ممنوع الکار بودن داور به معنی این است که وی دارای صلاحیت لازم جهت داوری تشخیص داده نشده و این حق از او گرفته شده است و محجور بودن نیز به معنی منع شدن از برخی تصرفات و اعمال حقوقی است.

داور به چه کسی اطلاق می ‌شود؟

پیرو بررسی پیرامون وکیل درخواست تعیین داور، پس از بحث در خصوص داور نوبت به معرفی داور می ‌رسد.

داور شخصی است که از جانب طرفین دعوا با توافق هر یک انتخاب و تعیین می‌ شود تا به اختلافات میان آن ‌ها پایان بدهد و این پایان را با اتکاء به رای و تصمیم خود انجام می ‌دهد.

با وکالت مقید و شرایط آن آشناشوید
مطالعه بیشتر

عدم انتخاب داور در ارجاع اختلاف به هیات داوری

اگر توافق طرفین برای حل اختلافاتشان مبنی بر داوری باشد اما طرفین در انتخاب داور تعلل کنند یا اینکه صلاحیت انتخاب داور اختصاصی یا ثالث خود را نداشته باشند و انتخاب داور را به دادگاه محول کنند هر کدام از طرفین قادر به انجام اقدامی خواهد بود که این اقدامات عباتند از:

چنانچه طرفین در خصوص داوری توسط هیئت داوری به توافق برسند ولیکن نام داور عنوان نشده باشد یکی از طرفین این اختیار را خواهد داشت که داور شخص ‌اش را تعیین نماید و داور ثالث را طی اظهارنامه رسمی به طرف مقابل معرفی نماید و از او تقاضا کند داور اختصاص خود را معرفی نموده و یا اینکه در خصوص داور ثالث معرفی شده به توافق برسند که مهلت زمانی مقرر برای طرف مقابل جهت اعلام توافق خود یا معرفی داور اختصاص به دادگاه به مدت ۱۰ روز خواهد بود. در صورت عدم اقدام طرف دوم در انتخاب یا معرفی داور به دادگاه، طرف اول می ‌تواند جهت تعیین داور به صورت یکطرفه به دادگاه مراجعه کند.

وکیل درخواست تعیین داور در این شرایط کسی است که از جانب طرف اول وکالت دارد تا در صورت عدم اقدام طرف دوم با مراجعه به دادگاه داور را انتخاب کند.

انواع داوری در اختلاف ‌ها

در خصوص نحوه تعیین داور و نقش داور در حل اختلافات، داوری در دو نوع خلاصه می‌ شود که شیوه انتخاب آن‌ ها در حل اختلاف میان طرفین در هر یک متفاوت است.

 • داوری اختیاری: در این نوع داوری، تعیین داور جهت حل اختلافات میان طرفین با توافق طرفین و توسط داوری صورت می ‌گیرد.
 • داوری اجباری: در رابطه با این نوع داوری، طرفین در انتخاب و تعیین داور دخیل نیستند و ارجاع به داوری از طرف دادگاه صورت می‌ گیرد.
دادرسی مالیاتی سکه و شرایط آن
مطالعه بیشتر

ابطال رای داوری

شرایط تعیین داور

تعیین داور چه از سوی خود طرفین باشد و چه از سوی وکیل درخواست تعیین داور بایستی شرایطی را دارا باشد که این شرایط مربوط به طرفین است و در ادامه بیان خواهد شد.

 • اهلیت طرفین دعوا جهت اقامه دعوا
 • توافق طرفین جهت حل اختلافاتشان توسط داوری

شرایط عزل داور

نکته‌ ای که در خصوص عزل داور وجود دارد این است که طرفین نمی ‌توانند بدون توافق یکدیگر داور را عزل کنند و برای اینوار بایستی با یکدیگر به تفاهم و توافق برسند. این نکته در خصوص عزل داور اختصاصی نیز صدق می ‌کند.

زوال داوری

زوال داوری به معنای به اتمام رسیدن اختلاف طرفین است است که از چند طریق امکان پذیر خواهد بود که از آن ‌ها با عنوان عوامل زوال داوری یاد می ‌شود و عبارتند از:

 • توافق طرفین به صورت کتبی
 • حجر(ممنوعیت فرد در خصوص برخی از تصرفاتش) یا فوت یکی از طرفین
 • ورشکستگی یکی از طرفین
 • منحل گشتن شخص حقوقی
 • فسخ معامله و به هم خوردن آن

مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست تعیین داور

دادگاه صالح به منظور رسیدگی پرونده در خصوص تعیین داور، دادگاهی است که طرفین دعوا انتخاب کرده باشند اما چنانچه انتخاب دادگاه توسط طرفین صورت نگرفته باشد مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست تعیین داور، دادگاهی است که صلاحیت لازم جهت رسیدگی به اصل دعوا را دارا باشد.

نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت
مطالعه بیشتر

وکیل حقوقی برای داوری

اتخاذ یک وکیل متخصص و باتجربه یکی از مهم ‌ترین و اساسی ‌ترین فاکتورهایی است که در پیگیری پرونده‌ های حقوقی باید به آن توجه ویژه ‌ای شود. در زمینه انتخاب وکیل درخواست تعیین داور نیز وکیلی که باید انتخاب کنید وکیل حقوقی است زیرا این مسائل جزو پرونده‌ های حقوقی محسوب می ‌شوند. تیم یسنا وکیل مجرب‌ ترین وکیل در مشهد را در ارتباط با پرونده ‌تان به شما معرفی می ‌کند.

همانطور که گفتیم پیگیری درخواست تعیین داور از طریق وکیل حقوقی امکانپذیر است که تیم ما با در اختیار داشتن بهترین وکیل حقوقی در مشهد، به شما جهت حل سریع ‌تر پرونده ‌تان کمک می ‌کند تا به نتیجه دلخواهتان دست یابید.

نتیجه گیری

حل اختلافات افراد از گذشته تا به امروز نیازمند وساطت ریش سفید و بزرگ محل بوده است که این امر باعث حل سریعتر و راحت ‌تر اختلافات می ‌گردد. امروزه این وساطت و میانجیگری در قالب حقوقی و به واسطه تعیین داور توسط طرفین اتفاق می ‌افتد. البته این انتخاب باید نتیجه تفاهم و توافق طرفین باشد در غیر این صورت اگر یکی از طرفین نیز توافق خود را اعلام نکند تعیین داور صورت نمی ‌گیرد. در چنین شرایطی یکی از طرفین که اقدام به انتخاب داور نموده و منتظر اعلام توافق طرف مقابل است می ‌تواند از طریق وکیل درخواست تعیین داور اقدام کند و روند پیگیری و رسیدگی به پرونده را سرعت ببخشد که در این زمینه تیم ما با کادری مجرب از چندین وکیل خوب در مشهد پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد