وکیل دستور تخلیه

وکیل اختلاس در مشهد

فهرست مطالب

دستور تخلیه چیست؟

برای بازپس گیری ملکی که اجاره یا رهن داده شده راه ‌های زیادی وجود دارد که یکی از این راه‌ ها اخذ دستور تخلیه مستاجر است. به موجب این حکم مستاجر هیچ راهی به جز تخلیه ملک ندارد و در نتیجه ملک به موجر پس داده خواهد شد.

وکیل دستور تخلیه نیز وکیلی است که به موجر برای گرفتن این حکم و اجرای آن کمک می‌کند و در واقع رسیدگی به پرونده او را دنبال می ‌کند. وکیل خوب در مشهد در این زمینه وکیلی است که روند پیگیری و رسیدگی به پرونده‌ را تسریع بخشد و با نهایت دقت تا تحویل ملک به مالک پیش رود.

دعاوی کیفری میان موجر و مستاجر مشابه درخواست دستور تخلیه

اگر ورود به ملک موجر با آگاهی و اطلاع او صورت گرفته باشد ورود به عنف قلمداد نخواهد شد و در نتیجه از نظر مراجع کیفری نیز جرمی صورت نگرفته است.

در شرایطی که متهم با اجازه مالک داخل ملک شده باشد و اما قصد خروج از ملک را نداشته باشد و ادعای مالکیت ملک را بکند. مالک اصلی با ارائه اسناد و مدارک رسمی می ‌تواند از او شکایت کند و قاضی نیز با در دسترس داشتن مدارک مربوطه، مالک اصلی را شناسایی کرده و حکمی مبنی بر رفع تصرف ملک به نفع مالک صادر می ‌نماید.

شرط نصف دارایی مرد

لازم به ذکر است اگر پس از اتمام مهلت مقرر شده در قرارداد مستاجر از تخلیه ملک خودداری کند مالک یا موجر نمی ‌تواند بر علیه او شکایت کیفری تنظیم نماید؛ زیرا در خصوص چنین دعاوی به علت امکان بروز اختلاف بین طرفین معامله یعنی موجر و مستاجر، دادخواست مبنی بر دستور تخلیه برای رسیدگی باید به شورای حل اختلاف ارائه شود.

وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

وکیل دستور تخلیه کاملا حساب شده و قانونی روند پرونده شما را در جهت اجرای حکم قطعی سوق می ‌دهد.

دادخواست ‌های حقوقی مشابه درخواست دستور تخلیه

در رابطه با دعاوی بین مالک و مستاجر با هدف تخلیه ملک دو خواسته مطرح است که یکی دستور تخلیه و دیگری حکم تخلیه است. مالکین محترم باید توجه داشته باشند که تنها از این دو طریق می‌ توانند اقدام نمایند در غیر این صورت نتیجه ‌ای جز اتلاف وقت و هزینه عایدشان نخواهد شد. اما چهار دادخواست حقوقی مشابه دادخواست دستور تخلیه یا حکم تخلیه وجود دارد که عبارتند از:

  • حکم تخلیه
  • تخلیه ید
  • خلع ید
  • رفع تصرف

در چنین شرایطی بهتر است ابتدا درخواست خود را با وکیل مالک و مستاجر در میان بگذارید و او پس از بررسی مدارک و اطلاعات موجود، نوع دادخواستی که شما می ‌توانید از طریق آن اقدام به تخلیه ملک خود نمایید را به شما اطلاع خواهد داد.

تفاوت دستور تخلیه با سایر احکام

دستور تخلیه بر خلاف سایر احکام و قوانین که برای اجرایی شدن نام حکم به آن‌ها اطلاق می ‌شود، حکم خوانده نمی ‌شود بلکه تصمیم دادگاه است مانند دستور فروش.

تفاوت دیگر آن با سایر احکام در غیر قابل تجدیدنظر بودن آن و همچنین عدم تشکیل جلسه رسیدگی در خصوص آن است. به همین علت بهترین دادخواست ممکن برای اقامه دعوا میان مالک و مستاجر برای بازپس گیری ملک، درخواست دستور تخلیه است که نیازمند شرایط بخصوصی است که در صورت مشورت با وکیل دستور تخلیه، از این شرایط آگاهی می ‌یابید.

نحوه رسیدگی به درخواست دستور تخلیه

این درخواست در شورای حل اختلاف رسیدگی می ‌شود که در صورت وجود چندین شرایط خاص قاضی اقدام به رسیدگی به درخواست می ‌کند. شرایطی از جمله ارائه مدارک قابل استناد به دادگاه یعنی قرارداد اجاره یا باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت گردیده باشد و یا اینکه شامل دو نسخه باشد که  با وجود دو شاهد به امضای طرفین رسیده باشد در غیر این صورت درخواست مالک رد خواهد شد و مالک به منظور تخلیه حکم باید درخواست صدور حکم تخلیه کند که پروسه پیچیده ‌تر و زمان‌گیرتری نسبت به درخواست دستور تخلیه خواهد داشت.

نکات کلیدی در انتخاب وکیل خانم
مطالعه بیشتر

پس از طرح دستور تخلیه مالک موظف است مبلغی را که تحت عنوان ودیعه از مستاجر دریافت کرده به صندوق سپرده دادگستری واریز کند. در مرحله بعد با پیگیری صحت مدارک، حکم دستور تخلیه صادر می ‌شود که توسط شورای حل اختلاف امضا و تایید شده است و مرحله نهایی یعنی تخلیه ملک و تحویل آن به مالک توسط اجرای احکام صورت می‌ گیرد.

اگر مستاجر کرایه پرداخت نشده داشته باشد و یا اینکه به ملک خسارت وارد کرده باشد یا مسائلی از این قبیل، مالک می ‌تواند با توجه به میزان خسارت و مبلغ پرداخت نشده، از ودیعه مستاجر مبلغ مذکور را کم کند به این صورت که از مبلغ واریزی به صندوق دادگستری وصول کند.

در صورتی که مستاجر در ملک مورد نظر حضور نداشته باشد اجرای دستور بدون ممانعت صورت می ‌گیرد اما اگر مستاجر در ملک حضور داشته باشد اما از تخلیه خودداری کند دادگاه زمان اجرای دستور را به تعویق می ‌اندازد تا تخلیه صورت گیرد در صورت عدم تخلیه مجدد، کلیه وسایل مستاجر از ملک خارج شده و به امین سپرده شده و یا به انبار منتقل می ‌شود.

اگر می ‌خواهید بدون کوچک‌ ترین خطایی روند پرونده شما طی شود و در نهایت بتوانید ملک خود را از تصرف مستاجر خارج سازید از راهنمایی ‌های وکیل دستور تخلیه غافل نشوید.

وکالت محضری و قوانین آن
مطالعه بیشتر

مزایای طرح دستور تخلیه

مزیت‌ طرح دستور تخلیه نسبت به دیگر طرح‌ های درخواستی جهت تخلیه ملک این است که بسیار سریع صورت می‌ گیرد؛ زیرا احتیاجی به تشکیل جلسات رسیدگی و صدور حکم نیست و در قالب دستور اجرا می  ‌شود. رسیدگی به این درخواست در شورای حل اختلاف صورت می‌ گیرد به همین دلیل امکان دارد با میانجیگری مسئولین مشکل به سرعت حل شود و نیازی به طی مراحل قانونی نباشد.

همچنین در این طرح کلیه بدهکاری ‌های مستاجر در خصوص ملک به موجر از طریق کسر از مبلغ ودیعه پرداخت می ‌شود.

علاوه بر موارد گفته شده طرح این درخواست  دعوای غیرمالی محسوب می ‌شود و جزو کم هزینه ‌ترین دعاوی ملکی است؛ زیرا در طرح ‌های دیگر هزینه دادرسی با توجه به قیمت منطقه ‌ای املاک تعیین می ‌شود.

مزیت دیگر این طرح امکان صدور دستور بدون حضور مستاجر است و تنها تکمیل بودن اطلاعات کافی است.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دستور تخلیه

مالک برای اینکه بتواند درخواست خود مبنی بر دستور تخلیه ملک را مطرح کند باید مدارکی را به دادگاه ارائه دهد از جمله سند مالکیت، قرارداد اجاره نامه چه عادی باشد و چه رسمی، فیش بانکی واریز ودیعه به حساب سپرده دادگستری.

در صورت مراجعه به وکیل دستور تخلیه و محول نمودن کارها به او، کلیه مدارک گفته شده به وکیل تحویل داده می ‌شود و مبلغ ودیعه نیز توسط وکیل یا خود مالک واریز می ‌شود.

تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را با مهارت در زمینه دستور تخلیه در اختیارتان قرار می ‌دهد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد