آشنایی با وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

فهرست مطالب

آیا از دعاوی مربوط به کارگر و کارفرما و شرایط آن اطلاعی دارید؟ آیا با حق و حقوق مربوط به کارگران و کارفرمایان آشنا هستید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط مربوط به حق و حقوق کارگران و کارفرمایان، شما را با وظایف وکیل دعاوی کارگر و کارفرما در امور حقوقی آشنا خواهیم کرد.

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

روابط کارگر و کارفرما امری است که امروزه بسیار مورد اهمیت قرار دارد، چرا که اکثر کارفرمایان این موضوع را نادیده گرفته و به آن اهمیت نمی‎دهند. چه بسا بعد از سال‎ها کار کردن و پول پرداخت کردن، بعد از شکایت کارگر دوباره مجبور خواهند شد که مبالغی را به کارگران پرداخت کنند، و یا بالعکس کارگران بعد از سال‎ها کار کردن به دلیل نداشتن مدارک کافی قادر به شکایت و اثبات رابطه کاری خود نبوده و نخواهند توانست حقوق خود را مطالبه کنند.

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

لذا اینجاست که پیش از استخدام در هر شرکت یا کارگاهی، می‎بایست با مشاوره حقوقی روابط کارگر و کارفرما و وکیل دعاوی کارگر و کارفرما اقدام به مشاوره نماید. همچنین کارفرمایان می‎توانند پیش از استخدام و مصاحبه، در این خصوص و همچنین موارد حقوقی در ارتباط با روابط کارگر و کارفرما با وکیل و مشاوره حقوقی مربوطه نیز مشورت لازم را انجام دهد.

حقوق کار و روابط کارگری و کارفرما نیز از شاخه‎‌های حقوق عمومی بوده و از جمله قوانین امری محسوب می‎شود که توافق بر خلاف آن قابل قبول نبوده و با توجه به تخصصی بودن و وجود رویه‎های گوناگون در این زمینه حتما می‎بایست با وکیل اداره کار و مشاوره حقوقی اداره کار در این خصوص مشورت کرد.

وکیل تفکیک ملک مشاع
مطالعه بیشتر

وکیل متخصص اداره کار

در حال حاضر اقتصاد بیشتر کشورهای دنیا بر پایه تلاش و کوشش کارگران بنا شده است، و در حقیقت قشر کارگر مبنای پیشرفت اقتصادی خواهد بود. از همین جهت رعایت حقوق کارگر و کارمند در تمامی نظام‎های حقوقی دنیا بسیار حائز اهمیت خواهد بود، چرا که احقاق حقوق کارگر احیای چرخه اقتصاد تلقی خواهد شد.

بر همین اساس در سال  ۱۳۶۹ قانونی را تحت عنوان قانون کار، توسط مجلس شورای اسلامی در جهت تنظیم روابط کارگران و کارفرمایان به تصویب رسید و مرجع رسیدگی به این قانون را مراجع شبه قضایی ادارات تعاون،کار و رفاه اجتماعی معین کردند.

اما باید در نظر داشت با وجود اهمیت حقوق کارگر، رسیدگی باید صورتی انجام پذیرد که موجب تضییع حق کارفرما نشود، چرا که بی تردید بدون وجود کارفرمایان، کارگران نیز کار و امرار معاشی نخواهند داشت.

از مهم‎ترین اصول احقاق حق در مراجع رسیدگی کننده، حضور وکیل دعاوی کارگر و کارفرما جهت جلوگیری از صدور رای‎های غیر منطبق با قانون و یا غیر منطبق با واقعیت خواهد بود. وکلا و مشاورین حقوقی در این خصوص، با بهره گیری از دانش تخصصی خود در زمینه روابط کار و استفاده از بهترین شیوه‎های دفاع شکلی و ماهوی از کارگران و کارفرمایان، درخورترین دفاع را جهت اجرای قانون و احقاق حق طرفین ارائه خواهند داد.

وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

حال در ادامه به حق و حقوق کارگران خواهیم پرداخت.

  • سنوات کارکرد

در ماده ۲۴ قانون کار به وضوح آمده است: « در صورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یا مدت موقت، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یک سال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. » همچنین در ادامه مجددا در ماده ۲۷ ، حق سنوات را مطرح کرده و اعلام داشته است: « هر گاه کارگر در انجام وظایف محوله قصور ورزد و یا آیین نامه‎های انضباطی کارگاه را پس از تذکرات کتبی  نقض نماید کارفرما حق دارد در صورت اعلام نظر مثبت شورای اسلامی کار علاوه بر مطالبات و حقوق معوقه به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارگر را به عنوان «حق سنوات» به وی پرداخته و قرارداد کار را فسخ نماید. »

  • بیمه

با توجه به ماده ۱۴۸ قانون کار که اعلام داشته است: «کارفرمایان کارگاه‌‎های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.»

بیمه و سابقه کار از مهم‎ترین و اصولی‎ترین حقوق کارگران می‎باشد که در هر شرایطی در صورت احراز رابطه کارگری و کارفرمایی لازم الاجرا خواهد بود. در صورت عدم اجرای این حقوق، ضمانت اجرائی بر طبق ماده ۱۸۳ در پی خواهد داشت که عبارتند از: «کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده (۱۴۸) این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خوداری نمایند، علاوه بر تادیه کلیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوط محکوم خواهند شد.»

وکیل تغییر کاربری اراضی
مطالعه بیشتر

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

  • بیمه بیکاری

در این خصوص بیمه بیکاری کارگران، چند نکته ضروری وجود خواهد داشت و آن این است که مطابق با ماده ۲ قانون بیمه بیکاری، بیکار به شخصی گفته می‎شود که خارج از میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار می‎باشد. در این صورت اتمام قرارداد کار یا نامه عدم نیاز کارفرما و یا آراء مراجع حل اختلاف ادله اثبات بیکاری خارج از میل و اراده شخص در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است در صورت وجود نداشتن قرارداد کار و یا تحویل ندادن نامه عدم نیاز و یا اخراج غیر قانونی، باید به مراجع حل اختلاف مراجعه کرد. همچنین در صورتی که اخراج بدون قرارداد کار و یا پیش از اتمام موعد قرارداد رخ دهد، این امر ضروری خواهد بود که دادخواستی با موضوع بازگشت به کار تنظیم شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که بر اساس ماده ۱ قانون کار سه گروه از مشمول بیمه بیکاری مستثنی خواهند بود:

  • بازنشستگان و از کار افتادگان کلی
  • صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری
  • اتباع خارجی

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد