معرفی وکیل دیه تصادف در مشهد

وکیل دیه تصادف در مشهد

فهرست مطالب

آیا با روند رسیدگی به پرونده‌های مربوط به دیه تصادفات و دریافت آن آشنا هستید؟ آیا قوانین و مقررات در این خصوص را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن آشنایی شما با تمامی شرایط و قوانین مربوط به دیه تصادفات، شما را با اهمیت نقش وکیل در مشهد و وظایف وی آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل دیه تصادف در مشهد

بر اساس ماده 448 قانون مجازات اسلامی مصوبه 1392: «دیه مقدر، مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد مقرر شده است.»

وکیل دیه تصادف در مشهد

دیه به پول یا مالی گفته می‌‎شود که بر اثر تصادفات به شخص یا بازماندگان شخص داده خواهد شد. میزان این دیه توسط دادگاه تعیین شده که این مقدار در ما‌ه‌های حرام مثل ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب بیش از ماه‌های دیگر تعیین شده است.

در تصادفات رانندگی، در صورتی که خسارات به خودروها وارد شود، بعد از حاضر شدن افسر راهنمایی ورانندگی و تعیین میزان تقصیر طرفین، در صورتی که خودروها شامل خدمات بیمه باشند، پرداخت خسارت بر اساس تعهدات بیمه گر انجام خواهد شد.

اما چنانچه حادثه منجر به مصدومیت فرد یا افرادی شود، پس از حضور افسر راهنمایی و رانندگی و بررسی صحنه تصادف، میزان تقصیر طرفین را معین کرده و در صورتی که مقصر راننده خودرو مشخص شود، شخص مصدوم خواهد توانست به دادگاه مراجعه نموده و بعد از تنظیم شکایت با کمک وکیل کیفری در مشهد، تقاضای رسیدگی کرده و دادگاه بعد از بررسی رای خود را مبنی بر پرداخت دیه توسط راننده خودرو صادر خواهد کرد.

نیابت قضایی و شرایط آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

مهلت پرداخت دیه در قانون مجازات اسلامی

طبق ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی، مهلت زمان پرداخت دیه به صورت زیر می‎باشد:

 • تصادف عمدی (یکسال)
 • تصادف شبه عمدی (دوسال)
 • تصادف غیرعمد (سه سال)

همانطور که در قانون ۴۹۰ مجازات تعیین شده، اگر بر یک مبلغ قطعی بین طرفین توافقی صورت نگرفته باشد، شخص پرداخت کننده باید بر اساس زمان تعیین شده جهت پرداخت، اقدام به پرداختن  مبلغ دیه نماید.

در عین حال جهت اطلاعات بیشتر در خصوص پرونده‌های مربوط به دیه تصادفات، بهتر است با یک وکیل تصادف در مشهد مشاوره نمایید.

مراحل دریافت دیه در تصادفات

همانطور که در قانون معین شده، مراحل دریافت دیه به شرح زیر می‎باشد:

 • داشتن کروکی راهور
 • گزارش اورژانس ۱۱۵
 • وجود گزارش پزشکی قانونی (طول درمان و تعیین نقاط نقص عضو و … )
 • شکایت فرد غیر مقصر از مقصردر مراجع قضایی
 • داشتن بیمه نامه معتبر (مقصر)
 • طی مراحل بیمه شخص مقصر

خسارت‌های مازاد بر دیه

در بعضی موارد با توجه به موقعیت پیش آمده، شخصی که مشمول پرداخت دیه شده است، می‌بایست علاوه بر دیه هزینه‌های بسیار زیادی را برای موارد درمانی، دارو، بیمارستانی و … متحمل شود، که در این شرایط می‎تواند با کمک وکیل دیه تصادفات در مشهد که در این امر داراری تخصص بالایی است، از دادگاه مربوطه درخواست خسارت‌های مازاد بر دیه را نماید. اگر چه بعضی از افراد قانون گذار در این موضوع اختلاف نظر دارند، اما در صورتی که از سوی فرد متضرر این درخواست اعلام شود موظف به رسیدگی خواهند بود.

دلایل اثبات شرب خمر و راه های گریز از مجازات آن
مطالعه بیشتر

روند رسیدگی به تصادفات منجر به دیه

پس از وقوع تصادف، شخص شاکی در صورت آسیب دیدن و همچنین در صورت قتل، وکیل یا وراث وی می‌بایست برای گرفتن دیه اقدامات پرونده را انجام دهد:

 • آغاز دعوی
 • نظریه کارشناسی
 • نظریه پزشکی قانونی
 • رسیدگی دادسرا
 • صدور قرار مجرمیت و رای دادگاه

مدارک مورد نیاز برای دیه تصادفات

از جمله مدارک لازم و ضروری جهت دریافت دیه تصادفات که افراد باید همراه خود داشته باشند عبارت است از:

 • اصل و تصویر بیمه نامه مقصر تصادف
 • تصویر برابر اصل شده گواهینامه مقصر تصادف
 • تصویر کارت خودرو یا شناسنامه مالکیت وسایل نقلیه
 • تصویر برابر اصل شده کارت ملی و سایر مدارک شخصی مقصر تصادف

اهمیت نقش وکیل دیه تصادف در مشهد

وکیل دیه تصادف در مشهد به وکیلی گفته می‎شود که به دلیل سهل انگاری شخص دیگر و خساراتی که به اشخاص وارد می‎شود، خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه را ارائه می‎دهد. لازم به ذکر است که وکیل دیه تصادف در مشهد وظیفه دارد تا قبل از پذیرش پرونده، پرونده مشتری خود را مطالعه و ارزیابی نماید تا از جزئیات اصلی و ادعاهای حقوقی احتمالی آگاهی یابد همچنین متهمان احتمالی را شناسایی و میزان قدرت پرونده را بررسی و ارزیابی نماید.

دریافت دیه با مشاوره و کمک گرفتن از وکیل دیه تصادف در مشهد از مزیت‎های بسیار زیادی برخوردار می‎باشد، که از جمله این مزایا می‎توان از تسهیل و تسریع در نتیجه مطلوب پرونده و همچنین خدمات به صرفه برای دستیابی به اهداف نام برد.

جرم جعل اسناد سجلی
مطالعه بیشتر

وکیل دیه تصادف، از علم و آگاهی کافی در این زمینه، بخصوص پرونده‎های مرتبط با وصول دیه برخوردار بوده که با تکیه بر این دانش و تخصص به راحتی می‎تواند پرونده شما را حل و فصل نماید.

یک وکیل دیه با تجربه بر جو دادگاه تسلط کافی داشته و بر این امر آگاه است که در چه موقعیت‌هایی چگونه با تکیه بر علم خود از حقوق موکل خود دفاع کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد