وکیل دیه در مشهد | معرفی انواع دیه

وکیل دیه در مشهد

فهرست مطالب

آیا با انواع دیه و موارد پرداخت آن آشنا هستید؟ آیا از اهمیت نقش بهترین وکیل دیه در مشهد در پرونده‎های مربوطه مطلع هستید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل پایه یک دادگستری در مشهد، به بررسی تمامی شرایط و انواع دیه و همچنین اهمیت نقش بهترین وکیل دیه خواهیم پرداخت. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وکیل دیه در مشهد

دیه یا خون بها پولی است که در ازای جنایات غیر عمدی و یا عمدی که قصاص ندارد، به قربانی یا اولیای دم او تعلق خواهد گرفت. انواع دیه نیز بر اساس قانون تعریف خواهد شد. دیه در قانون مجازات اسلامی اهمیت بسیاری دارد و در تقسیم بندی مجازات‌ها، در ردیف دوم قرار دارد.

وکیل دیه در مشهد

به عبارت دیگر با توجه به ماده ۱۷ قانون مجازات اسلامی دیه مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایات غیر عمدی بر نفس اعضاء و منافع و جنایات عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، بر اساس قانون تعیین و مقرر خواهد شد.

برخی بر این باور هستند که دیه برای جبران صدمات بدنی می‎باشد. به این معنی که شخصی که مرتکب جرم شده است باید مقدار مشخصی پول یا مال خود را به خانواده مقتول و یا صدمه دیده پرداخت کند. در اینجا منظور از جرم، هم به صورت عمدی و هم غیر عمدی می‎باشد.

البته در قتل عمد، تنها زمانی که خانواده و اولیای دم مقتول به جای حکم قصاص درخواست دیه کرده باشند، مجرم ملزم به پرداخت دیه خواهد شد.

وکیل ربا در مشهد؛آشنایی با وظایف وکیل ربا
مطالعه بیشتر

موارد پرداخت دیه

  • گاهی فردی قصد جنایت و یا رساندن آسیب ندارد اما به صورت عمدی این کار را انجام می‎دهد به عنوان مثال سنگی را بدون هدف پرتاب می‎کند و این سنگ به فرد دیگری برخورد کرده و باعث می‎شود او آسیب ببیند.
  • گاهی فردی متوجه این موضوع شود که عمل او می‎تواند باعث آسیب رساندن به فرد دیگر شود اما قصد ندارد آسیب جدی به او وارد کند اما در نتیجه این موضوع اتفاق خواهد افتاد.
  • در مواردی که جنایت واقع شده اما قصاص جایز نیست یا قربانی و یا اولیاء دم به دریافت دیه به جای قصاص رضایت می‎دهند.

انواع دیه در فقه و قانون

دیه جراحات

وارد آوردن جراحاتی مانند خراش، کبودی، تورم، شکستگی و .. بر شخص دیگر مشمول پرداخت دیه می‎شود. میزان دیه طبق قانون و توسط تشخیص پزشکی قانونی معین خواهد شد.

دیه قتل

دیه قتل برابر با دیه انسان کامل است که هر ساله توسط قوه قضاییه معین خواهد شد.

دیه اطراف یا اعضای بدن

یکی دیگر از انواع دیه دیه اعضا است. در صورتی که عضوی در بدن تنها یک عدد باشد مانند بینی در صورت از بین بردن آن عضو باید دیه کامل پرداخته شود. اما اگر از یک عضو دو عدد موجود باشد، در صورت از بین بردن یکی از آن‎ها نصف دیه کامل و از بین بردن هر دوی آنها دیه کامل باید پرداخت شود.

وکیل ارث در مشهد
مطالعه بیشتر

دیه منافع اعضاء

اگر فردی جراحتی به شخص دیگر وارد کند که آن فرد یکی از حواس خود را از دست بدهد باید دیه منافع آن عضو را پرداخت کند. مثلا ضرب‌ه‎ای وارد کند که شخص توانایی شنیدن را از دست بدهد. دیه عقل، دیه شنوایی، دیه بینایی، دیه بویایی و دیه صوت و گویایی از انواع این دیه محسوب می‎شوند.

وکیل دیه در مشهد

اهمیت انتخاب بهترین وکیل دیه در مشهد

برای انتخاب یک وکیل خوب در مشهد در زمینه دیه، باید مواردی مد نظر گرفته شود، از قبیل صداقت و امانت وکیل، تخصص و دانش وکیل در این زمینه، روابط عمومی و نفوذ وی برای پیشبرد سریع‎تر پرونده، وقت شناسی وکیل و …

یک وکیل خوب در مشهد، شخصی است که به شما مشاوره حقوقی صحیح و کامل در زمینه دیه ارائه خواهد داد و شما را به درستی در جریان تمام پروسه پرونده قرار خواهد داد.

همچنین وکیل دیه کمک می‌کند که مدعیان در این امر و امور کیفری مربوطه به حق واقعی خود برسند. او وظیفه دارد از حق و حقوق مجرم و خسارت دیده دفاع کند. بهترین وکیل دیه در مشهد، وظایف حیاتی و مهمی را بر عهده خواهد داشت، و می‎بایست تمامی خدمات حقوقی و کیفری، در زمینه دیه را با توجه به تجربه و دانش خود بر عهده بگیرد. او می‌تواند با توانایی‌های خود خون بهای شخصی را برای صاحبان دم گرفته و یا هر مسائلی که مربوط به دیه شود را با سهولت فصل کند، و در تعدیل مجازات قطعا نقش بسزایی ایفا خواهد کرد.

آشنایی با ابراء و شرایط تحقق ابراء
مطالعه بیشتر

نحوه دادرسی مطالبه دیه در جرائم غیر عمدی

  • قرار وجه التزام:

این مبلغ به حساب دادگستری واریز شده و وجه تا پایان محاکمه و تا زمان اجرای حکم قابل استرداد نخواهد بود.

  • قرار وثیقه:

شامل وجه نقد یا ضمانت بانکی یا اموال غیر منقول و منقول می‎باشد.

  • قرار بازداشت موقت:

در این حالت دستور بازداشت موقت متهم تا زمان صدور حکم قطعی صادر خواهد شد.

  • قرار مجرمیت:

به وسیله دادسرا به صورت قطعی صادر شده و بعد از آن کیفرخواست صادر خواهد شد و در پایان فرآیند رسیدگی پرونده به اجرای احکام ارجاع داده می‎شود.

اسناد و مدارک لازم برای طرح شکایت دیه

  • دلایل و مدارک دال بر وقوع درگیری
  • مدارک اورژانس و بیمارستان و نظریه پزشکی قانونی
  • اسامی شهود و مطلعین به همراه مشخصات کامل و نشانی آن‎ها

مراحل رسیدگی به دعوا

بر اساس ماده۳۰۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب۱۳۹۲که مقرر داشته است «دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمام جرایم را دارد مگر اینکه به موجب قانون در صلاحیت مرجع دیگری باشد.»

همچنین با توجه به متن مواد ۳۱۰ و ۳۱۱ قانون آیین دادرسی، متهم در دادگاهی محاکمه خواهد شد که جرم در حوزه آن واقع گردیده است، و محاکمه شرکا و معاونین جرم در دادگاهی خواهد بود که صلاحیت رسیدگی به اتهام متهم اصلی را داشته باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد