آشنایی با وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

آیا با وظایف دیوان عدالت اداری در مشهد آشنایی دارید؟ آیا موارد صلاحیت و عدم صلاحیت دیوان عدالت اداری را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی موارد و وظایف وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد، شما را با تمامی شرایط صلاحیت این ارگان و اهمیت نقش وکیل در این خصوص آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد

دیوان عدالت اداری علیه دعاوی بین ادارات و مردم بوده و معمولا دعاوی مربوط به ملکی را نیز به دیوان عدالت اداری مربوط خواهد شد. بسیاری از مردم با توجه به این که از حقوق خود هنگام مراجعه به دستگاه‎‌ها و ارگان‎های دولتی آگاهی لازم و کافی را ندارند، نمی‎دانند اگر ماموران یا ادارات دولتی قانون شکنی کنند، برای شکایت باید به کجا مراجعه نمایند.

وکیل دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری مهم‎ترین مرجع قضایی برای رسیدگی به شکایت های مردم از ارگان‎های دولتی، مانند دستگاه های اداری و اجرایی کشور، محسوب شده و در تهران مستقر است.
به عبارت دیگر این دیوان برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردم نسبت به ماموران، واحدها و آیین نامه‎های دولتی که بر خلاف قانون، شرع و یا خارج از محدوده اختیارات مقام تصویب کننده می‎باشند، شکل گرفته است. لازم به ذکر اسی که دیوان عدالت اداری زیر نظر رئیس قوه قضاییه اداره می‎شود.
هدف از تشکیل این مرجع، رسیدن مردم به حقوق خود، برقراری عدالت عمومی و باطل کردن آیین نامه‎هایی که با قوانین کشور و احکام شرعی مغایرت دارد، خواهد بود.

قوانین و مجازات‌های تعیین شده برای انتشار حکم محکومیت
مطالعه بیشتر

صلاحیت دیوان عدالت اداری

 • بر اساس ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری، حیطه اختیارات این مرجع به شرح زیر می‎باشد:
  رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی، که این شکایات می‎تواند در زمینه ماموران یا واحدهای دولتی که شامل وزارت خانه‎ها، سازمان‎ها، موسسات، شرکت‎های دولتی، شهرداری‎ها، سازمان تامین اجتماعی، تشکیلات و نهادهای انقلابی و موسسات وابسته به آ‎ن‎ها، باشد.
 • رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آرا و تصمیمات قطعی هیئت‎های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون‎هایی مانند کمیسیون‎های مالیاتی، هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما.
 • رسیدگی به شکایات قاضی و سایر کارکنان واحدها و موسساتی که در مورد اول ذکر شد.

موارد عدم صلاحیت دیوان عدالت اداری

به گفته وکیل حقوقی در مشهد، مواردی که شامل صلاحیت دیوان عدالت کشور نمی‎شوند به شرح زیر است:

 • شکایت در زمینه قانون لغو مالکیت اراضی، که این موارد قابل اعتراض در داد گاه‎های عمومی دادگستری خواهد بود.
 • شکایت علیه نظام پزشکی و مراجع انتظامی تعیین شده در قانون نظام پزشکی، در صلاحیت دیوان عدالت اداری نخواهد بود. شکایت و اعتراض نسبت به آرای دادگاه‎های عمومی و مراجع انتظامی مقرر در قانون نظام پزشکی در صلاحیت دیوان عدالت اداری نخواهد بود. آرا شعبه‎های سازمان تعزیرات حکومتی قابلیت اعتراض در دیوان عدالت اداری را دارند.‌
 • دعاوی مربوط به ابطال سند انتقال و مالکیت به طرفیت واحد‎های دولتی در صلاحیت دادگاه‎های عمومی دادگستری است.
 • شکایت علیه زمین شهری در مورد عدم اجرای آرا در صلاحیت داد گاه‎ های عمومی دادگستری می‎باشد.
 • اعتراض به آرای محکمه عالی انتظامی قضات و آرا دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت در صلاحیت دیوان عدالت اداری نخواهد بود.
همه چیز درباره مالیات بر ارث را بدانید
مطالعه بیشتر

وکیل دیوان عدالت اداری

پروسه رسیدگی به پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری

این مرجع از سه طریق دادخواست‎ها را دریافت خواهد کرد که عبارتند از:

 • از طریق دبیرخانه مرکزی در تهران.
 • از طریق دفاتر استانی که در ۳۱ استان کشور وجود دارد.
 • ارسال از طریق دفاتر پستی.

زمانی که پرونده‎‌ها به دیوان عدالت اداری می‎رسد، از سمت واحد ارجاع به شعبه های بدوی فرستاده شده و مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، سپس حکم موقت صادر می‎شود. در نظر داشته باشید که تمام احکام صادر شده در شعبه‎های بدوی قابل اعتراض در تجدید نظر خواهد بود.

در صورتی که آرای بدوی درست تشخیص داده شود که همان رای اولیه تایید می‎شود، اما اگر به هر دلیلی با آرای بدوی مخالفت شود، تصمیم جدیدی اتخاذ خواهد شد.

چنانچه پس از این مرحله باز هم کسی مدعی شود که رای صادر شده با شرع یا قانون مغایرت داشته، قانون‎گذار به رئیس دیوان و رئیس قوه قضائیه این اختیار را داده است که یک بار دیگر دستور بررسی مجدد این پرونده را در شعبه‎های تجدید نظر صادر کنند.

اهمیت نقش وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد

وکیل متخصص دیوان عدالت اداری مرجع تخصصی و بالاترین مرجع اداری جهت رسیدگی به تظلم خواهی اشخاص و افراد جامعه اعم از حقیقی و حقوقی غیر دولتی از اقدامات و تصمیمات مراجع دولتی و همچنین مرجع تجدید نظر خواهی از آرای مراجع شبه قضایی همچون کمیسیون ماده ۱۰۰ هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما هیات تشخیص مطالبات تامین اجتماعی و همچنین هیئت تشخیص مالیاتی خواهد بود.

آشنایی با دادگاه نظامی و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد، پس از گرفتن وکالت از شما، می‎تواند اقدام به طرح شکایت کند.
نکته حائز اهمیت در زمینه پرونده‎های مرتبط با این دیوان، به این صورت است که شما باید به وکیلی وکالت دهید که توانایی مراجعه حضوری به دیوان عدالت را داشته باشد. چرا که رسیدگی در دیوان عدالت اداری به صورت غیر حضوری انجام می‎پذیرد.
در نتیجه صحبت حضوری وکیل دیوان عدالت اداری در مشهد می‎تواند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به صحبت کردن از طریق مدارک و لایحه‎های کتبی برای روشن شدن موضوع و تسخیر ذهن قاضی را در بر داشته باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد