رابطه نامشروع چیست؟ وکیل رابطه نامشروع در مشهد

وکیل رابطه نامشروع در مشهد

فهرست مطالب

از یک سو با گسترش شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام و تبلیغ همه جانبه فساد و فحشا در جامعه و از سوی دیگر با ورود فشار اقتصادی به مردم و سخت شدن امر ازدواج، متاسفانه روز به روز شاهد گسترش روابط نامشروع در جامعه هستیم.
علم جامعه شناسی خانواده را قلب جامعه می داند و از سوی دیگر می دانیم اولین تاثیر مخرب افزایش روابط نامشروع، نابودی کانون خانواده و فرهنگ جامعه می باشد. قانونگذار از دیرباز به منظور مقابله و جلوگیری از گسترش روابط نامشروع و حفاظت از کیان فرهنگ کشور، این عمل را جرم شناخته و برای آن مجازات سختی در نظر گرفته است. در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد به سوالات متداول درباره جرم و مجازات روابط نامشروع خواهیم پرداخت.

وکیل رابطه نامشروع در مشهد

رابطه نامشروع یعنی چه؟ وکیل رابطه نامشروع کیست؟

مطابق تعریفی که ماده 637 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) ارائه داده، رابطه نامشروع عبارت است از اینکه «زن و مردي كه بين آن‌ها علقه زوجيت نباشد، مرتكب روابط نامشروع يا عمل منافي عفت غير از زنا از قبيل تقبيل يا مضاجعه‌شوند.» طبق مفاد ماده مذکور، ارتکاب رابطه نامشروع دارای چند شرط اساسی است، که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

وکیل رابطه نامشروع در مشهد کیست؟

از آنجایی که این جرم در دسته جرایم کیفری قرار گرفته و نیاز به قبول پرونده توسط یک وکیل کیفری در مشهد می‌باشد، چه بهتر که اون به صورت تخصصی وکیل رابطه نامشروع در مشهد باشد. این افراد باید فن بیان قوی در عین حال آشنا به بروزترین قوانین اسلامی در رابطه با این جرم باشند. وکیل رابطه نامشروع فردی قابل اعتماد و کاردارن است که پرونده شما را به درستی پیش می‌برد.

تقبیل و مضاجعه یعنی چه؟ چه رفتارهایی رابطه نامشروع محسوب می شود؟

تقبیل یعنی بوسیدن یا هر نوع تماسی بین لب های زن و مرد نامحرم. مضاجعه یعنی خوابیدن در کنار یکدیگر بدون آن که دخول صورت بگیرد. قانونگذار تقبیل و مضاجعه را از باب مثال آورده است. لذا هر نوع رابطه ای که همراه با دخول نباشد، رابطه نامشروع محسوب می شود. نظیر گرفتن دست نامحرم، نوازش و … .

آیا رابطه نامشروع به صورت تلفنی یا چت مجازات دارد؟

با گسترش شبکه های اجتماعی و ارتباطات غیر حضوری، به تبع آن داشتن روابط نامشروع نیز به شیوه ها و راه های مختلفی امکان پذیر شده است. در برخی موارد افرادی همسر خود را به داشتن روابط نامشروع مجازی متهم می کنند و از او در مراجع دادگستری شکایت می کنند. اما به نظر وکیل رابطه نامشروع در مشهد این جرم به صورت تلفنی یا چت در تلگرام و اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی جرم محسوب می شود؟

قانون در این باره ساکت است. اما از آنجا که قاضی نمی تواند به بهانه سکوت قانون از صدور حکم، خودداری کند، طبق اصل 167 قانون اساسی باید حکم را بر اساس متون فقهی اسلامی به دست بیاورد. تفسیر دادگاه ها در این باره بسیار متفاوت است. اما اغلب دادگاه ها، بر اساس آموزه های اسلامی معتقدند برای وقوع جرم «رابطه نامشروع» حتما لازم نیست تماس فیزیکی برقرار شود.

رابطه نامشروع در مشهد

بلکه از طریق تماس تلفنی، پیامک یا چت تلگرامی نیز ممکن است افراد رابطه نامشروع برقرار کنند. قاضی در صورت مشاهده متن چت ها یا پیامک ها ممکن است آن ها را قرینه بر ارتکاب جرم دانسته و از طریق «علم قاضی» شخص را به «روابط نامشروع» محکوم نماید.

آیا پلیس و بسیج حق بازخواست موارد مشکوک را دارد؟

در برخی موارد ممکن است مامورین نیروی انتظامی یا بسیجیان به زن و مردی مشکوک شوند. آیا مامورین قانونا حق دارند از نسبت بین آن زن و مرد سوالی بپرسند؟ آیا تفتیش از رابطه مردم مجازات است؟ ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 به این سوال چنین پاسخ داده:«انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست.»

مطابق ماده 241 قانون مجازات اسلامی: «در صورت نبود ادله اثبات قانوني بر وقوع جرائم منافي عفت و انکار متهم هرگونه تحقيق و بازجويي جهت کشف امور پنهان و مستور از انظار ممنوع است.» لذا در صورتی که رابطه نامشروع در اماکن غیرعمومی مثلا در منزل اتفاق بیفتد و دلیلی هم بر اثبات جرم وجود نداشته باشد و متهم نیز به جرم اقرار نکند و منکر آن شود، مامورین نیروی انتظامی و بسیج حق دخالت و تحقیق و بازجویی ندارند.

در چه مواردی تحقیق و بازجویی در جرم رابطه نامشروع مجاز است؟

در صورتی که هر کدام از شرایط مذکور در ماده 241 قانون مجازات وجود نداشته باشد، تحقیق و بازجویی از زن و مرد متهم به رابطه نامشروع مجاز است. مثلا رابطه نامشروع در خیابان اتفاق بیفتد. یا شاهدی نزد مرجع قضایی شهادت دهد که متهم مرتکب رابطه نامشروع شده است. همچنین ماده 241 در ادامه می افزاید در مواردی که احتمال ارتکاب رابطه نامشروع با عنف، اکراه، آزار، ربايش يا اغفال وجود دارد، مقام قضایی مکلف به بررسی و تحقیق است.

ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری نیز چند استثاء اضافه می کند و می گوید در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان یافته باشد، اجازه تفتیش و تحقیق وجود دارد. در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط «مقام قضائی» (و نه مامور نیروی انتظامی) انجام می شود.

برای شکایت از همسر در این جرم به وکیل رابطه نامشروع در مشهد باید مراجعه کرد

بر اساس تصریح ماده 306 قانون آیین دادرسی کیفری به جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می شود. با این وجود همانطور که برخی حقوقدانان بزرگ گفته اند، ارجاع پرونده به دادگاه باید توسط دادسرا صورت بگیرد. لذا چنانچه شخصی قصد شکایت از جرم رابطه نامشروع دارد، باید با مستندات و دلایل خود به دادسرای محل مراجعه کند. دادسرا پس از تشخیص اینکه پرونده مشمول ماده 306 است، بدون هر گونه تحقیقی پرونده را به دادگاه کیفری ارجاع می دهد.

وکیل رابطه نامشروع

مجازات رابطه نامشروع چیست؟

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 (تعزیرات): «هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نا مشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ‌یا مضاجعه شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد» لذا مجازات جرم «رابطه نامشروع» از 1 تا 99 ضربه شلاق، متغیر است و بستگی به نظر قاضی پرونده دارد.

مجازات رابطه نامشروع زوری و اجباری چیست؟

یکی از شرایط اساسی برای مجازات هر فرد، داشتن «اختیار» در هنگام ارتکاب جرم است. لذا چنانچه شخصی در حین ارتکاب جرم اختیار نداشته باشد قابل مجازات نیست. این بی اختیاری ممکن است گاهی با زور و اجبار صورت پذیرد. مثلا شخصی دختری را دزدیده و دست و پای او را بسته و او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می دهد. و نیز گاهی بی اختیاری با اکراه صورت می گیرد.

مثلا شخص از زنی در حالیکه پوشش مناسب ندارد فیلم تهیه می کند و او را تهدید می کند در صورتی که تسلیم خواسته های شیطانی او نشود، فیلم او را منتشر می کند. چنانچه زن در این مثال با اکراه تن به رابطه نامشروع بدهد، قابل مجازات نخواهد بود.

مطابق تبصره 2 ماده 224 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) «ربايش، تهديد و يا ترساندن زن اگرچه موجب تسليم شدن او شود» نیز از موارد اکراه و اجبار و عنف محسوب می شود. بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) در جرم «روابط نامشروع» اگر عمل با عنف و اكراه باشد فقط اكراه‌كننده تعزير مي ‌شود.

مجازات برقراری رابطه نامشروع در حال خواب و بیهوشی چیست؟

در برخی مجرمین با بیهوش کردن قربانیان خود اقدام به رابطه مشروع یا زنا و لواط می کردند و گاهی این عمل در هنگامی صورت می گرفت که قربانی خواب بود. تا قبل از تصویب قانون مجازات اسلامی 1392، تکلیف حکم در قانون مشخص نبود و قضات باید به منابع اسلامی رجوع می کردند. اما در تبصره 2 ماده 224 قانون مذکور، تصریح شده چنانچه جرم منافی عفت در حالیکه که قربانی خواب یا بیهوش است انجام شود یا بطور کلی در هر حالی صورت بگیرد که قربانی رضایت ندارد، جرم به عنف محسوب می شود و تنها مرتکب مجازات می شود.

آیا اجبار و اکراه در رابطه نامشروع باید اثبات شود؟

مطابق تبصره 1 ماده 218 قانون مجازات اسلامی در جرائم منافي عفت، چنانچه شخص ادعا بکند که به زور، اکراه، اجبار، تهدید، اخاذی، ربوده شدن یا … مجبور بوده تن به رابطه نامشروع بدهد یا اینکه ادعا کند در حالیکه خواب بوده قربانی رابطه نامشروع شده، صرف ادعای او توسط دادگاه پذیرفته نمی شود و دادگاه باید در این باره تحقیق کند و این مسئله باید اثبات بشود.

وکیل رابطه نامشروع در مشهد

مجازات رابطه نامشروع با دختر کم سن و سال چیست؟

اغفال یعنی چه؟ مجازات رابطه نامشروع از طریق اغفال چیست؟ آیا دختران زیر 18 سال بخاطر روابط نامشروع مجازات می شوند؟ مجازات آن ها چیست؟ اغفال در لغت به معنای فریب دادن می باشد که در بیان عامیانه به آن «گول زدن» نیز اطلاق می شود. مطابق تبصره 2 ماده 224 قانون مجازات اسلامی، اغفال و فریب تنها و تنها در خصوص دختران نابالغ (کمتر از 9 سال) امکان پذیر است.

لذا دختر بالغ نمی تواند ادعا کند گول خورده و تن به رابطه نامشروع داده و از این طریق از مجازات فرار کند. اگر دختر بالغی ادعا کند که اغفال شده اگر بالای 18 سال سن داشته باشد، مطلقا ادعای او پذیرفته نمی شود. اما اگر کمتر از 18 سال باشد مطابق ماده 91 قانون مجازات اسلامی در صورتی ماهيت جرم انجام شده و يا حرمت آن را درک نکنند و يا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات‌هاي پيش بيني شده در اين فصل محکوم مي شوند. تشخیص بلوغ عقلی با دادگاه است.

رابطه نامشروع به چه رابطه ای گفته می‌شود؟
وکیل اختلاس در مشهد | آشنایی با جرم اختلاس
مطالعه بیشتر

روابط نامشروع به روابطی گفته می‌شود که مرد یا زن بدون نسبیت زوجیت روابطی را بین خود برقرار کنند.

وکیل رابطه نامشروع در مشهد کیست؟

به فردی که در در حوزه کیفری کار کرده و از قوانین این حوزه و جرم رابطه نامشروع مطلع باشد، وکیل رابطه نامشروع در مشهد گویند.

آیا رابطه نامشروع به صورت تلفنی یا چت مجازات دارد؟

قانون در این باره ساکت بوده اما در برخی موارد دیده شده که نیاز نیست روابط نامشروع لزوما فیزیکی باشند و به همین دلیل رابطه نامشروع مجازی هم درخور مجازات است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد