وکیل رجوع پس از بخشش مهریه

مطالبه مهریه در مشهد

فهرست مطالب

مهریه حق و حقوق شرعی و قانونی زن است که میزانی برای آن مشخص نشده و حداقل و حداکثر برای آن تعریف نشده است. حتی این امکان نیز وجود دارد که اگر زوجین در هنگام عقد نکاح مهریه ‌ای در نظر نگرفته باشند می ‌توانند پس از انعقاد عقد نکاح میزان و نوع مهریه را با توافق خویش تعیین کنند.

بخشش مهریه یک عنوان حقوقی با عناوین مختلف است که هر کدام از آن‌ ها آثار و تبعات حقوقی خاص خود را دارند از جمله این عناوین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اقرار برای وصول مهریه
 • بذل مهریه
 • هبه
 • ابراء ذمه زوج

در خصوص پرداخت مهریه نیز چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت می ‌توانند از طریق وکیل مطالبه مهریه حق و حقوق خود را پیگیری کنند. اما سوالی که در این زمینه پیش می ‌آید و ما به دنبال پاسخگویی به آن هستیم این است که اگر زوجه نسبت به دریافت بخشی از مهریه یا تمام آن گذشت کند آیا امکان رجوع از این تصمیم به واسطه وکیل رجوع پس از بخشش مهریه وجود خواهد داشت؟

عناوین حقوقی مرتبط در خصوص رجوع پس از بخشش مهریه

در این بخش در خصوص رجوع زوجه پس از بخشش مهریه در خصوص عناوینی از جمله اقرار برای وصول مهریه، بذل مهریه، هبه و ابراء ذمه زوج صحبت می ‌شود که به بررسی جداگانه هر یک و نقش وکیل رجوع پس از بخشش مهریه می ‌پردازیم.

 • ابراء ذمه زوج: ابتدا باید عنوان کنیم که ابراء چیست و چه ارتباطی با مهریه دارد. ابراء در خصوص مهریه یعنی صرف نظر کردن زوجه به میل خود از دریافت مهریه به این صورت که از الفاظی نظیر تکلیفی بر گردن همسر در خصوص پرداخت مهریه وجود ندارد و یا اینکه چیزی از حق زوجه در خصوص مهریه بر گردن مرد نیست، استفاده کند. در چنین شرایطی این بخشش و اقرار به آن، در دفاتر اسناد رسمی ثبت و تنظیم می ‌شود که در این صورت زوجه نمی ‌تواند دوباره نسبت به این امر اعتراض کند و قصد دریافت مهریه داشته باشد. حال تفاوتی ندارد که این اقدام و دادخواست از طریق زوجه باشد یا از طریق وکیل رجوع پس از بخشش مهریه.
 • اقرار به وصول مهریه: این مورد جزو شایع‌ ترین دلایل تنظیم سند توسط زوجه مبنی بر دریافت تمام یا بخشی از مهریه است. در این خصوص در ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی ذکر شده که انکار پس از اقرار مسموع نیست اما در مقابل این ماده، در تبصره ۷۰ ماده قانون ثبت بیان شده که اگر یک شخص به موجب سند رسمی اقرار به دریافت وجه یا تسلیم مالی را تعهد کند و ادعا نماید که در مقابل این اقرار یا تعهد سند رسمی یا عادی، حواله، برات، چک یا فته طلبی دریافت کرده است که این تعهد صورت نگرفته و یا وجه مورد نظر در قالب چک، برات پرداخت نگردیده است، طرح این دعوا قابل رسیدگی است. علاوه بر این اگر ثابت شود که اقرار مذکور دارای فساد یا اشتباه بوده، اقرار به وصول مهریه فاقد اعتبار خواهد بود و قابل رسیدگی توسط وکیل مهریه در مشهد است.
آشنایی با وکیل حضانت در مشهد | بررسی قوانین حضانت
مطالعه بیشتر

در نتیجه باید گفت که اثبات عدم وصول مهریه از طریق اثبات موارد ذکر شده در خصوص اقرار به وصول مهریه، بر خلاف ابراء ذمه زوج میسر خواهد بود که این درخواست از طریق وکیل رجوع پس از بخشش مهریه به مراجع قضایی ارائه می ‌شود.

 • هبه مهریه: هبه به معنی بخشش مال خود به صورت مجانی و رایگان به شخص مدیون است که در خصوص بخشش مهریه هبه قابل رجوع است مگر اینکه شخص بخشنده یا همان واهب که در اینجا منظور زوجه است قبلا طی عقد خارجی لازمی حق رجوع از هبه را از خود سلب کرده باشد‌ که در این صورت امکان رجوع پس از بخشش مهریه برای زوجه وجود نخواهد داشت. اما در خصوص قابلیت رجوع هبه در بخشش مهریه دو نظریه وجود دارد:
  • عده ‌ای معتقدند از آنجایی که هبه قابل رجوع است پس هبه در بخشش مهریه نیز قابلیت رجوع دارد.
  • عده ‌ای دیگر نیز با توجه به ماده ۸۰۶ قانون مدنی معتقدند که به دلیل اینکه اگر دائن طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد، در نتیجه هبه در بخشش مهریه نیز قابل رجوع نیست.

کاهش یا افزایش مهریه

نکات تکمیلی در خصوص مسئله هبه در مهریه و قابل ارجاع بودن یا نبودن آن:

 • نظریه ‌ای که در خصوص اختلاف نظر قابلیت رجوع پذیری هبه گفته شد مربوط به هبه غیر معوض بود، حال اگر هبه معوض باشد یعنی واهب یا همان زوجه بخشش خود را در گرو دریافت مال یا وجه انجام داده باشد امکان رجوع زوجه پس از بخشش مهریه وجود خواهد داشت.
 • نکته بعدی در خصوص تفاوت هبه نامه رسمی و غیررسمی است، هبه نامه رسمی در زمان ارائه درخواست زوجه مبنی بر رجوع از هبه در بخشش مهریه به راحتی قابلیت پیگیری دارد اما در خصوص هبه نامه غیر رسمی، ابتدا باید وقوع عقد هبه توسط وکیل رجوع پس از بخشش مهریه به دادگاه اثبات شود و سپس مسئله رجوع از هبه مطرح و پیگیری شود.
 • بذل مهریه: بذل به معنای بخشش است که با عنوان فدیه نیز از آن یاد می ‌شود. بر اساس ماده ۱۱۴۵ و ۱۱۴۶ قانون مدنی در خصوص طلاق اصطلاحات خلع و مبارات به کار برده می ‌شوند که طی مدت عده زن حق رجوع به مابذل (آنچه بخشیده است که در اینجا منظور مهریه است) و مرد حق رجوع به زوجه را دارد.
پرداخت نفقه اقارب
مطالعه بیشتر

نکته ‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که در مورد طلاق توافقی امکان رجوع به مابذل توسط زوجه و همچنین امکان رجوع مرد به زوجه تا ۳ ماه پس از ثبت تاریخ طلاق وجود خواهد داشت که در مقابل، به وجود آورنده حق رجوع از طلاق برای مرد خواهد بود.

وکیل خانواده در مشهد

با توجه به پیچیدگی این نوع پرونده‌ ها و همانطور که مشاهده کردید به دلیل وفور تبصره ‌ها و ماده‌ های این نوع دعاوی بهتر است مشورت با وکیل خوب در مشهد را به عنوان اولین قدم در طرح اینگونه دادخواست ‌ها در نظر داشته باشید. تیم یسنا وکیل، بهترین وکیل در مشهد را با تجربه و تخصص کافی در خصوص پرونده ‌تان به شما معرفی خواهد کرد تا کلیه روند پیگیری پرونده شما به سرعت و به دلخواه شما طی شود و نتیجه آن چیزی جز دریافت قطعی و مسلم حق و حقوق شما نباشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد