وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری)

فهرست مطالب

در این مقاله ابتدا باید معنی رشا و ارتشا ذکر شود تا بتوانیم در خصوص وظایف وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری) صحبت کرده و او را معرفی کنیم.

در ادارات دولتی عده‌ای از کارمندان و ارباب رجوعان جهت پیشبرد سریع اهداف و کارهایشان اقدام به اخذ یا ارائه رشوه می ‌کنند.

رشا به معنی رشوه دادن و ارتشا معنی رشوه گرفتن است. به شخص رشوه دهنده راشی و به شخص رشوه گیرنده مرتشی گفته می ‌شود.

رشا یا ارتشا در اصطلاح عامیانه در واقع همان زیرمیزی است.

قانونگذار جهت رعایت حق و حقوق افراد و حفظ جایگاه و سلامت اداری کارکنان دولت و همچنین ممانعت از تضعیف جایگاه دولت، رشوه دادن و رشوه گرفتن را در ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری و همچنین در ماده‌های ۵۸۸ الی ۵۹۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات جرم قلمداد کرده است.

وکیل اختلاس در مشهد

شرایط جرم محسوب شدن رشا و ارتشا

رشا و ارتشا به منظور اینکه جرم قلمداد شوند باید شرایطی را دارا باشند که وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری) به صورت تخصصی به این شروط واقف است و می‌ تواند راهنمای مناسبی برای شما در خصوص آگاهی از زیر و بم این شرایط باشد. در ادامه شرایط مذکور را ذکر می ‌کنیم.

  • رشوه گیرنده باید مستخدم یا مامور دولتی رسمی یا غیررسمی باشد.
  • دریافت رشوه (وجه یا مال) بایستی به منظور انجام یا عدم انجام عملی در ارتباط با سازمان‌ های دولتی صورت گیرد.
  • رشوه دریافتی توسط مامور دولت باید در قالب دریافت وجه، مال یا سند پرداخت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باشد.
  • فرقی ندارد عملی را که مامور دولت در قبال دریافت رشوه قصد انجام آن را دارد جزو وظایف او و مطابق حق و حقیقت است یا خیر.
  • فرقی ندارد که دریافت رشوه در انجام یا عدم انجام عمل خواسته شده از جانب رشوه دهنده تاثیر گذار باشد یا خیر.
پرونده شخصیت متهم چیست؟
مطالعه بیشتر

اگر دریافت رشوه شامل شرایط ذکر شده باشد، رشوه گیرنده یا همان راشی مجرم محسوب شده و دارای مجازات نیز خواهد بود.

لازم به ذکر است علاوه بر رشوه گیرنده، رشوه دهنده به مامور دولت که خواستار انجام یا عدم انجام کاری از او شده است نیز در صورت اثبات عناصر مادی و معنوی جرم، مجرم محسوب می ‌گردد و عمل او نیز دارای مجازات خواهد بود.

مجازات ارتکاب جرم رشا و ارتشا

بر اساس ماده ۳ قانون مجازات تشدید، میزان  و نحوه مجازات مامور دولتی که رشوه دریافت کرده بستگی به جایگاه او و میزان رشوه دریافتی دارد که با توجه به این دو مورد مجازات او شامل یک الی ده سال حبس، انفصال دائمی یا موقت از جایگاه و شغل و جریمه نقدی یا شلاق خواهد بود. البته در هر مورد بایستی بررسی ‌های لازم صورت گیرد تا میزان  و نحوه مجازات مشخص گردد.

همچنین بر اساس ماده ۵۹۰ قانون مجازات، مجازات شخص رشوه گیرنده علاوه بر ضبط مال توسط دولت و پرداخت جریمه نقدی معادل آن اموال و تا ۷۴ ضربه شلاق و خلع از مقام دولتی، حبس از ۱۵ سال تا ابد نیز خواهد بود. در صورتی که وی مفسد فی الارض معرفی شود حکم او اعدام خواهد بود (لازم به یادآوری است همانطور که گفته شد میزان مجازات ثابت نیست و در هر مورد متفاوت خواهد بود)

مجازات مرتشی (رشوه دهنده) نیز شامل ضبط مال به نفع دولت، شش ماه الی سه سال حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود همچنین اگر امتیازی از طریق پرداخت رشوه به مرتشی رسیده باشد امتیاز مذکور نیز لغو می ‌گردد. البته در شرایطی ممکن است مرتشی از حبس معاف شود که این شرایط عبارتند از:

  • پرداخت رشوه توسط مرتشی به دلیل قرار گرفتن او در شرایط اضطرار
  • پرداخت رشوه به منظور دریافت و حفظ حق و حقوق
  • و یا اینکه مرتشی قبل از کشف جرم توسط مامورین آنان از ارتکاب جرم آگاه سازد.
ماهیت و مفهوم جعاله
مطالعه بیشتر

در موارد اول و دوم علاوه بر معافیت از حبس، مال رشوه داده شده نیز به او عودت داده می ‌شود. اما در خصوص مورد سوم مرتشی تنها از حبس معاف می‌ گردد.

وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری)، وکیلی است که در خصوص دعاوی مربوط به رشوه خواری دارای مهارت و تبحر تخصصی است و از زیر و بم شرایط و مفاد قانونی این دعاوی آگاهی کامل و جامع دارد.

مطلق بودن جرم رشا و ارتشا به چه معناست؟

منظور از مطلق بودن جرم رشا و ارتشا این است که اگر شخصی رشوه بدهد یا رشوه دریافت کند جرم صورت گرفته، حتی اگر عمل مورد توافق انجام نشده باشد.

مثلا اگر شخصی به قاضی شعبه ‌ای که پرونده‌ وی برای رسیدگی در دست اوست رشوه بدهد تا حکم را به نفع او صادر کند، حتی اگر قبل از صدور حکم، مسئله رشوه دادن او برملا شود شخص رشوه دهنده و گیرنده هر دو مجرم محسوب می ‌شوند و دارای مجازات خواهند بود.

نحوه شکایت و دادرسی در خصوص جرم ارتشا

اشخاصی که قربانی این جرم می ‌شوند می‌توانند با ارائه دلایل و مدارک قابل قبول مثل قبض پرداخت وجه به حساب شخص سوم، شکایت خود را نوشته و تحویل دادسرا دهند تا به آن رسیدگی شود و پس از آن دادسرا تحقیقات مربوطه را شروع می‌ کند.

شرایط قصاص در ضرب و جرح
مطالعه بیشتر

حتی اگر شاکی از شکایت خود صرف نظر کند، تعقیب از بین نخواهد رفت؛ زیرا این جرایم با آسایش عمومی جامعه منافات دارند.

مراحل رسیدگی به پرونده‌ های مربوط به رشوه گیری

پس از آنکه شکواییه به دادسرا ارجاع شد، دادسرا تحقیقات مربوطه را انجام داده و پرونده به دادگاه ارجاع داده می‌شود و حکم نهایی صادر می‌شود، البته این حکم تا ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است.

اثبات حق

وکیل کیفری در مشهد

چنانچه درگیر مسئله رشا و ارتشا شده ‌اید و به دلیل عدم آگاهی از شرایط و ضوابط و قوانین مربوط به آن نمی ‌توانید در صدد دفاع از خود برآیید مشورت با بهترین وکیل در مشهد را از طریق تیم یسنا وکیل پیگیری کنید.

وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری)، وکیلی کیفری محسوب می ‌شود که در خصوص پرونده‌ های رشوه خواری از تجربه و مهارت بالایی برخوردار است و می‌ تواند پاسخگوی خوبی به شما در خصوص رفع ابهامات پرونده‌ تان در خصوص رشوه خواری باشد.

نکته: وکیل کیفری، وکیلی است که پیگیری پرونده ‌های کیفری را بر عهده دارد و پرونده ‌های کیفری مربوط به جرایمی هستند که عموما از نظر قانون جرم محسوب می ‌شوند.

تیم یسنا وکیل، معرف بهترین وکلا در زمینه دعاوی کیفری از جمله وکیل رشا و ارتشا (رشوه خواری) به متقاضیان گرامی است و شما عزیزان می ‌توانید با مراجعه به متخصصین ما از فرصت مشورت با وکیل خوب در مشهد بهره مند شوید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد