وکیل رشوه در مشهد

وکیل رشوه در مشهد

فهرست مطالب

همه­‌ی ما می­دانیم که رشوه امری ناپسند است و قانون اسلامی برای آن مجازات­هایی تعیین کرده تا افراد از انجام این عمل زشت خودداری کنند. اما باز هم در کسب و کارهای مختلف شاهد رشوه دادن به شخص مسئول هستیم تا کاری را خلاف مقررات انجام دهند. ما در این مقاله به کمک یک وکیل با تجربه در تیم یسنا وکیل، به­طور ساده و واضح به بیان این مسئله می­‌پردازیم و شما را با روش اثبات این جرم و مجازات رشوه‌­گرفتن آشنا خواهیم کرد. پس این مقاله را از دست ندهید.

رشوه در لغت به چه معناست؟

رشوه در لغت به معنای پرداخت پولی که به منظور انجام کاری خلاف وظیفه یا خارج از حیطه وظایف یا انجام ندادن وظیفه به منظور ضایع کردن حقی یا صدور حکم به ناحق، انجام می­پذیرد. در اصطلاح عامیانه به رشوه “زیرمیزی” اطلاق می­شود. حضور یک وکیل رشوه در مشهد می­تواند در روند پرونده‌­های مربوط به رشوه بسیار موثر باشد.

اصطلاحاتی که در زمینه رشوه به کار می­رود که در ادامه مقاله از این اصطلاحات استفاده خواهد شد، شامل:

رشوه دادن رشاء و شخصی که رشوه می­‌دهد راشی گفته می‌­شود.

وکیل رشوه در مشهد

رشوه گرفتن ارتشاء و شخصی که رشوه را دریافت می­کند مرتشی گفته می‌­شود.

وکیل رشوه در مشهد بیان می­کند که رشوه از آن دسته جرایمی است که علیه آسایش عمومی است زیرا اعتماد و اطمینان مردم را نسبت به نظام اداری و اجرایی خدشه دار کرده و موجب از بین رفتن زمینه رقابت سالم بین کارمندان و مجریان دولت خواهد شد. همچنین زمینه ایجاد و گسترش فساد را فراهم می­کند.

از آن جا که مرز باریکی بین پاداش و هدیه با رشوه دادن وجود دارد، قبل از هرگونه عمل خودسرانه حتما با یک وکیل حقوقی در مشهد مشورت کنید.

 وکیل کلاهبرداری رایانه‎‌ای در مشهد و خدمات آن
مطالعه بیشتر

در صورتی که رشوه جهت احقاق حق قانونی باشد، حکم راشی و مرتشی چه خواهد بود؟

به بیان وکیل رشوه در مشهد، در صورتی که حق با راشی باشد، ولی احقاق حق قانونی راشی، مشروط به پرداخت رشوه بوده باشد، یعنی در صورت عدم پرداخت رشوه، حق قانونی وی ضایع و دچار زیان بسیار خواهد شد، در این صورت جایز است که فرد راشی بخشیده شده ولی فرد مرتشی باید مجازات شود و بخشش مرتشی حرام است.

حکم رشوه غیرنقدی چیست؟

گاهی ممکن است که رشوه به صورت نقدی نباشد، مثلا فرد راشی در اینجا به جای پرداخت وجه نقد، مال بلاعوضی را به قیمت بسیار ارزان تر از قیمت واقعی بطور مستقیم به کارمندان یا مجریان قانون واگذار کند.

یا در حالت دیگر، مالی به قیمت بسیار گران تر از قیمت واقعی، به قصد رشوه، خریداری شود.

در هر دو حالت حکم به رشوه خواری صادر شده و به رای قاضی، مشمول مجازات خواهند بود. حالت­های مختلفی برای جرائم مربوط به رشوه وجود دارد، شما می­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به یک وکیل رشوه در مشهد مراجعه کنید.

چگونه می توان جرم رشوه را اثبات کرد؟

فرد راشی نیز به جرم پرداخت رشوه مجازات خواهد شد مگر در صورتی که ثابت کند تحت شرایط اضطرار مجبور به پرداخت رشوه برای احقاق حقوق خود شده است، برای اینکه ثابت شود فرد راشی مجبور به پرداخت رشوه شده و جرم در شرایط اضطرار رخ داده، می­بایست ادله و مستندات قابل قبولی ارائه دهد که به تایید بازرسان و مامورین قانون و قاضی برسد، برای تحقق این امر لازم است یک وکیل خوب در مشهد در جریان پرونده قرار بگیرد.

آشنایی با وکیل حق انتفاع در مشهد و وظایف او
مطالعه بیشتر

برای اثبات جرم در صورت شکایت کیفری، لازم است فرد مدارک قابل قبولی داشته باشد، از جمله رسید پرداخت پول به حساب مرتشی، یا تصویر سند منتقل شده به نام مرتشی.

چه شرایطی موجب تحقق جرم رشوه می شود؟

ارزش مالی: زمانی گفته می­شود رشوه خواری اتفاق افتاده که پول مبادله شده به عنوان رشوه ارزش مالی داشته باشد.

کارمند دولت باشد: زمانی به فرد “مرتشی” اطلاق می­شود که کارمند دولت باشد، در حقیقت شرط اساسی برای تحقق جرم رشوه خواری، این است که فرد مرتشی کارمند دولت باشد.

در صورتی که فرد رشوه گیرنده، کارمند دولت نبوده و در ادارات خصوصی مشغول به کار باشد، جرم رشوه قلمداد نخواهد شد.

در صورتی که فردی به دروغ خود را کارمند دولت معرفی کرده و اقدام به دریافت رشوه کند، کلاهبردار است و تحت تعقیب قانون قرار می­گیرد.

کارمند دولت عمل رشوه­خواری را در همان اداره دولتی محل خدمت خود انجام داده باشد: یعنی اگر کارمند دولت برای انجام کاری در یک اداره دولتی دیگر که محل خدمت او نیست، مبلغی را دریافت کند، متهم به رشوه­خواری نخواهد بود و جرم رشوه محقق نخواهد شد.

انواع مجازات برای جرم رشوه­‌خواری در قانون مجازات اسلامی شامل چه مواردی است؟

اگر چنانچه ثابت شود که شخص راشی برای حفظ حق خود مجبور به دادن مال یا وجه نقدی بوده، در این صورت شخص رشوه دهنده مورد مجازات قرار نمی­‌گیرد و دادگاه وجه یا مال او را بازمی­گرداند.

آشنایی با جرم و عناصر تشکیل دهنده آن
مطالعه بیشتر

وکیل رشوه در مشهد انواع مجازات­های تعیین شده برای جرم رشوه­خواری را با نظر به مبلغ و میزان و نوع رشوه، شامل موارد زیر بیان می­کند:

  • شش ماه تا 15 سال حبس و در مواردی حبس ابد.
  • شلاق.
  • مرتکب به عزل دائم از مشاغل دولتی محکوم خواهد شد.
  • مال مبادله شده در موضوع رشوه، به عنوان تعزیر یا مجازات به نفع دولت ضبط خواهد شد.

یک سوال پرتکرار در زمینه پرونده های رشوه خواری

در صورتی که پزشکی علاوه بر دستمزد متعارف خود، اقدام به دریافت مبلغ دیگری از بیمار کند، مرتکب جرم شده است؟ مجازات رشوه در این موارد اعمال خواهد شد؟

همان­طور که پیش از این ذکر شد، تحقق جرم رشوه تنها در صورتی است که مرتشی کارمند دولت باشد، پس اگر پزشک در استخدام دولت بوده باشد، در صورت دریافت رشوه مطابق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، مشمول مجازات خواهد شد اما در صورتی که پزشک در استخدام دولت نبوده و در مطب خصوصی خود اقدام به دریافت مبلغ نامتعارف از بیمار کرده باشد، جرم رشوه محقق نشده، ولی به جرم دریافت مال نامشروع محکوم می­شود.

مزایای مراجعه به وکیل حقوقی در پرونده‌­های رشوه

وکیل رشوه در مشهد می­تواند به صورت تخصصی در اثبات جرم، ارائه مدارک یا رد اتهام و… در این گونه دعاوی، کمک شایانی به روند پیشرفت و پیروزی پرونده رشوه داشته باشد. نقش و عملکرد یک وکیل حقوقی در مشهد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نتیجه دعاوی موثر است. به دلیل پیچیدگی مباحث رشوه و جرم رشوه­خواری بهتر است برای کسب نتیجه­ی بهتر در دادگاه حتما با یک وکیل باتجربه و متخصص در این حوزه مشورت نمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد