وکیل سفته در مشهد | بررسی قوانین سفته

وکیل سفته در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‌دانید مراحل واخواست سفته چیست؟ مراحل وصول سفته را می‌دانید؟ آیا بهترین وکیل سفته در مشهد را می‌شناسید؟ از نقش وکیل در پرونده وصول و واخواست سفته اطلاع دارید؟  آیا می‌دانید وکیل سفته در مشهد چه وظایف و چه ویژگی‌هایی دارد؟ پیشنهاد می‌کنیم  برای پاسخ به این سوال‌ها مقاله وکیل سفته در مشهد را تا انتها دنبال کنید.

آشنایی با وکیل سفته در مشهد

موضوع سفته و تبادلات آن، مانند هر امر حقوقی دیگر، دارای ویژگی حق و مسئولیت، بسیار با اهمیت می‌باشد. همه افراد متخصص در این زمینه از جمله وکیل سفته در مشهد و وکیل حقوقی در مشهد، که در زمینه حقوق و تعهدات مالی از تجربه و دانش کافی برخوردار هستند، این امکان را فراهم آورده‌اند که افراد قبل از هرگونه تصمیم گیری در انجام تبادلات، از مشاوره حقوقی سفته برخوردار شده و با پیامدها و عواقب احتمالی آن کاملا آشنا شوند.

وکیل سفته در مشهد
قبل از هر چیزی باید بدانید که سفته، سندی است تجاری و تعهد آور، که صادرکننده آن ملزم به پرداخت وجهِ درج شده در آن خواهد بود. توجه داشته باشید درج یا عدم درج نکات حقوقی در سفته می‌تواند بر کیفیت و ویژگی آن از سند تجاری به سند عادی، تاثیر گذار باشد، که در خصوص این موضوع می‌توان با مشاوره با یک وکیل سفته در مشهد از آن مطلع شد.

سفته هم مانند چک، سندی محسوب می‌شود که به وسیله آن کسی که زیرش امضا می‌زند، موظف است در موعد مقرر یا زمانی که صاحب سفته (کسی که سفته در اختیار او است) وجه را طلب کند، به او بپردازد.

دلیل اینکه در اغلب اوقات از چک بیشتر از سفته استفاده می‌شود این است که:

  • چک به مراتب راحت الوصول‌تر است و یک دسته چک می‌گیرید، اما سفته را باید بخرید.
  • در چک هر مبلغی که بخواهید می‌توانید بنویسید، ولی در سفته محدودیت وجود خواهد داشت.

مراحل وصول سفته توسط وکیل سفته در مشهد

توجه داشته باشید که اگر قصد وصول شدن و یا به اجرا گذاشتن سفته را دارید، در این صورت شما نیاز به مشاوره حضوری با یک وکیل متخصص در وصول مطالبات را خواهید داشت. (تیم یسنا وکیل در مشهد آماده مشاوره حقوقی در این زمینه می‌باشد). بعد از گرفتن وقت حضوری با یک وکیل سفته در مشهد، ضمن ارائه جزئیات پرونده برای وکیل حقوقی متخصص در این زمینه، مدارکی که برای اثبات ادعای خود و یا دفاع از خود دارید را به وی  تحویل داده و وکالتنامه وکیل را امضاء خواهید کرد، و تمامی پروسه قانونی پرونده خود را به وی خواهید سپرد.

مزایای در اختیار گرفتن وکیل سفته در مشهد

وصول سفته توسط یک وکیل خوب در مشهد، به دلیل آگاهی وی در این امر می‌تواند بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام پذیرد، که عبارتند از:

  • مدت زمان صدور حکم علیه صادرکننده سفته کمتر می‌باشد.
  • وکیل می تواند شخصا برای واخواست سفته اقدام کند.
  • نیازی به حضور شاکی یا خوهان در دادگاه نخواهد بود.
  • در صورت شناسایی اموال وکیل می‌تواند سریعا آنها را توقیف کند.
  • وکیل می‌تواند برای جبران ضرر و زیان موکل و خسارت تاخیر، دادخواست جداگانه تنظیم کند.
  • وکیل سفته در مشهد می‌تواند حکم جلب صادرکننده سفته را هم بگیرد.

هزینه‌های به اجرا گذاشتن سفته در دادگستری مشهد

وکیل سفته در مشهد
این هزینه‌ها شامل دو دسته کلی می‌شوند که عبارتند از:

  • هزینه دادرسی

این هزینه بر اساس تعرفه هزینه‌های دادرسی، برای سفته‌های در صلاحیت شورا 1.25 درصد از مبلغ سفته می‌باشد. سفته‌های در صلاحیت دادگاه تا 20 میلیون تومان، 2.5 درصد و مازاد بر 20 میلیون تومان، 3.5 درصد خواهد بود.

  • حق الوکاله وکیل

این هزینه که بر طبق تعرفه حق الوکاله وکیل، در سال 1399 به اجرا در آمده است، تعیین خواهد شد. قابل توجه است که هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل را می‌توان ضمن دادخواست و از طریق دادگاه یا شورا از خوانده دعوا طلب کرد.

واخواست سفته

نکته قابل توجه در این امر، این است که کسی که سفته را در اختیار دارد، باید در سررسید، سفته را خود شخصا و یا به کمک وکیل سفته در مشهد، مطالبه کند. در صورتی که وجه سفته پرداخت نشد، دارنده سند باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کند.

دارنده سفته‌ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوا مطالبه وجه سفته کرده است، می‌تواند از طریق وکیل حقوقی در مشهد از دادگاه تقاضا کند که اموال طرف دعوی را قبل از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند.

در این صورت بعد از صدور حکم، دارنده سفته نیز در وصول طلبش از اموالی که به توقیف در آمده، نسبت به دیگران تقدم خواهد داشت و این امکان وجود خواهد داشت که توسط دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته، معادل وجه آن را از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف کند.

وکیل سفته در مشهد
در مرحله بعد برای واخواست سفته، یک برگه واخواست برای شما می‌باشد و برگه دیگر آن متعلق به صادرکننده ابلاغ خواهد بود. همچنین یک برگه دیگر در دادگاه خواهند ماند.

بنابراین شما باید برگه متعلق به خودتان را تحویل گرفته و نسخه دوم توسط مامور ابلاغ به صادرکننده سفته ابلاغ خواهد شد.

تفاوت سفته و چک

واخواست سفته برخلاف چک بوده،و نیازمند ابطال تمبر معادل دو نیم درصد خواهد بود. در خصوص چک باید گفت با مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت، واخواست شده محسوب خواهد شد.

آشنایی با قوانین و مجازات‌های تعیین شده برای چک در مقاله وکیل چک در مشهد

لازم به ذکر است مزیتی که واخواست دارد این می‌باشد که دارنده چک و یا سفته می‌تواند قبل از قطعیت حکم محکومیت، نسبت به توقیف اموال صادر کننده چک و سفته اقدام کرده و بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، نسبت به توقیف دارایی‌های وی تا صدور رای و تعیین تکلیف، در این امر پیش دستی نماید کند.

همچنین لازم است بدانید چک در مواردی دارای اوصاف کیفری و دارنده چک این امکان را دارد که نه تنها وجه آن را در دادگاه حقوقی مطالبه کند، بلکه نسبت به صدور چک بلامحل، جهت طرح شکایت کیفری اقدام نماید.

 قابل توجه است که همین امر می‌تواند تضمین بیشتر و بهتری در خصوص احقاق حق و وصول مطالبات باشد. سفته به هیچ عنوان وصف کیفری نداشته و در هر حال دارنده سفته صرفا تنها می‌تواند وجه آن را مطالبه کند.

آشنایی با دادگاه ابطال رای داوری و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد