وکیل سقط جنین در مشهد و خدمات آن

وکیل سقط جنین در مشهد

فهرست مطالب

آیا با شرایط سقط جنین آشنایی دارید؟ مجازات‎های سقط جنین به صورت عمد را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی شرایط سقط جنین مجاز و همچنین مجازات‎ها و قوانین در نظر گرفته شده جهت سقط جنین عمدی، شما را نقش وکیل سقط جنین در این خصوص آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل سقط جنین در مشهد

سقط جنین یکی از شایع‎ترین عوارض اوایل دوران بارداری می‎باشد. به طوری معمولا که یک چهارم تمام بارداری‎ها، منجر به سقط جنین خواهند شد. اما با توجه به نظر وکیل سقط جنین در مشهد اگر سقط جنین به صورت عمدی باشد جرم محسوب شده و دارای مجازات خواهد بود.

وکیل سقط جنین در مشهد

سقط جنین به معنی خارج کردن جنین از بدن مادر به صورتی که زنده نباشد و توانایی داشتن زندگی مستقل از مادر را نداشته باشد. این اتفاق در سه ماهه ی اول بارداری و تا هفته بیستم رخ می دهد.

شرایط تحقق سقط جنین عمدی

 • وجود جنین یا حامله بودن زن

در صورتی که زن باردار نباشد و یا اینکه کسی به اشتباه متوجه شود زن حامله است و اقدام به دادن دارو و یا ضرب و جرح او کند، به عنوان مرتکب جرم سقط جنین مسئولیتی بر گزدن وی نخواهد بود.

اما برای آسیبی که در پی ضرب و جرح به مادر وارد کرده، مسئول خواهد بود.

به گفته وکیل کیفری در مشهد هرگاه در اثر جنایت یا آسیب، چیزی از زن ساقط شود که کارشناسان در تشخیص انسان بودن آن با تردید مواجه شوند، در این صورت جرم سقط جنین محقق نمی‎باشد، اما برای آسیبی که به مادر وارد کرده، مسئول می‎باشد.

بر اساس ماده ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی: « هرگاه رفتار انجام شده، ارتباط مستقیم با ارتکاب جرم داشته، اما به دلایلی مرتکب از آن‎ها بی اطلاع و وقوع جرم غیر ممکن باشد، اقدام انجام شده در حکم، شروع به جرم است.»

 • رفتار مرتکب

جرم سقط جنین عمدی از طریق انجام دادن عمل، قابل ارتکاب خواهد بود

مساحقه چیست؟
مطالعه بیشتر

انجام هر عملی که در نتیجه باعث سقط جنین و ارتکاب جرم شود، به عنوان رکن مادی این جرم محسوب خواهد شد.

بنابراین برای تحقق جرم سقط جنین عمدی، مرتکب باید اقدام به عملی کند که به عمد بوده و نتیجه حاصله از آن مجرمانه تلقی شود.

به عنوان مثال در صورتی که پزشک مربوطه از باردار بودن بیمار اطلاع داشته باشد، ولی بر اثر سهل انگاری و اشتباه اقدام به تجویز دارویی کرده است که منجر به سقط جنین شود، در این حالت پزشک به جرم سقط جنین عمدی شناخته شده، این عمل جرم محسوب نشده و محکوم نخواهد شد.

سقط جنین از جرایم بسیار حائز اهمیتی در نظر گرفته شده است چراکه می‎تواند پیامدهای فراوان و بسیار مهمی را به همراه داشته باشد. وکیل سقط جنین در مشهد، می‎بایست علاوه بر تسلط کامل بر قوانین و مقررات مربوط به این جرم، همچنین دارای تجربه زیاد و سابقه متمادی در این زمینه داشته را دارا باشد تا بر روند پرونده و دادگاه‎ها اشراف کامل را داشته و با طرح دعوی به بهترین شکل، مطلوب‎ترین نتیجه را برای رسیدن موکل خود به حقوقش را حاصل کند.

انواع سقط جنین

سقط جنین به صورت مجاز و درمانى

وکیل سقط جنین در مشهد

برای اثبات این امر شرایطی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • در این خصوص می‎بایست سه پزشک متخصص به طور قطعی، بیماری جنین را که به صورت عقب افتادگی، ناقص الخلقه بودن یا بیماری که تهدید کننده جان مادر باشد را تشخیص داده، سپس به تایید پزشکی قانونی برسد.
 • اقدام به سقط جنین باید قبل از چهار ماهگى انجام پذیرد.
 • اقدام به سقط جنین می‎بایست حتما با رضایت مادر بوده و رضایت پدر در این نوع سقط ضرورتی نخواهد داشت.
وکیل فرجام خواهی در مشهد
مطالعه بیشتر

سقط جنین به صورت غیر مجاز یا مجرمانه

در واقع این نوع سقط جنین به صورت عمد توسط مادر، شخص دیگر، با ضرب و جرح بر مادر و به صورت همکاری در سقط جنین و یا از سوی پزشک و ماما انجام خواهد شد.

سقط جنین به صورت غیر عمد نیز مطابق مواد ٧١۵ و ٧١۶ قانون تعزیرات، عملی مجرمانه در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که مادرى خود اقدام به سقط جنین کند، تنها محکوم به مجازات دیه می‎شود. بر طبق ماده ٧١٨ قانون مجازات اسلامى، چنانچه زنى جنین خود را در هر مرحله‌اى از بارداری که باشد، به طور عمدی و با قصد، شبه عمد و یا خطا از بین ببرد، دیه جنین توسط مرتکب یا عاقله او پرداخت می‎شود.

مجازات سقط جنین

 • بر اساس ماده ۴۹۳ قانون مجازات اسلامی که در آن بیان داشته: « از بین بردن جنینی که قبل از موعود به دنیا بیاید و پس از مدتی بتواند بدون دستگاه زندگی مستقلی داشته باشد، قتل عمد به حساب می‎آید.»

چنانچه فردی با ضربه‎هایی به زن برادار صدماتی به او وارد کند و جنین پس از تولد در اثر آن ضربه فوت کند، این عمل نیز قتل عمد محسوب خواهد شد.

در صورتی این جرم حکم قصاص را به همراه خواهد داشت که جنین زنده متولد شده و بتواند به زندگی ادامه دهد، و چنانچه جنایت قبل از تولد، منجر به نقص یا مرگ او پس از تولد شود، منجر به قصاص مطابق قانون خواهد شد.

 • اگر ضارب قصد ضربه زدن به مادر که از بارداری او اطلاع داشته و همچنین قصد از بین بردن جنین در همان حالت جنینی داشته باشد، اما زن در اثر ضربه فارق شده و نوزاد دقایقی بعد در اثر همان ضربه از بین برود و منجر به مرگ او شود، در این مورد جنایت نسبت به مادر و جنین به طور جداگانه انجام می‎شود، به این صورت که نسبت به مادر جنایت عمد و حکم قصاص را به همراه دارد، اما نسبت به جنین شبه عمد و مجازات آن پرداخت دیه و به حبس از یک تا سه سال خواهد بود.

  وکیل سقط جنین در مشهد

 • چنانچه ضارب قصد ضربه زدن به زن حامله را داشته اما از بارداری او اطلاعی نداشته باشد، در این حالت جرم انجام شده نسبت به زن، قتل عمد بوده، اما نسبت به جنین به این دلیل که قصدی نداشته، خطای محض محسوب خواهد شد و عاقله ضارب محکوم به پرداخت دیه خواهد شد.
 • در صورتی که ضارب قصد ضربه زدن به شخصی دیگری که کنار زن باردار ایستاده است را داشته اما بر اثر خطا در هدف گیری، ضربه به زن باردار اصابت کند، هم نسبت به مادر و هم به جنین خطای محض بوده و مجازات خواهد شد.

دیه جنین با توجه به مراحل مختلف رشد

بر اساس قوانین وضع شده، دیه جنین به صورت زیر خواهد بود:

 • نطفه‎ای که در رحم وجود دارد، دو صدم دیه کامل را دارد.
  • علقه که در آن جنین به صورت خون بسته در می‎آید، چهار صدم دیه را دارد.
  • مضغه که در آن جنین به صورت توده گوشتی در می‌آید، شش صدم دیه کامل را دارد.
  • عظام که در آن جنین به صورت استخوان درآمده اما هنوز گوشت روییده نشده است، هشت صدم دیه کامل را دارد.
  • جنینی که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده ولی روح در آن دمیده نشده است یک دهم دیه کامل را دارد.
  • دیه جنین بعد از ۴ ماهگی که روح در آن دمیده شده است اگر پسر باشد، دیه کامل و اگر دختر باشد نصف آن و اگر خنثی باشد، سه چهارم دیه کامل را دارد.
آشنایی با تفاوت‌های شهادت شرعی و قانونی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد