وکیل شرط تنصیف اموال

شرایط طلاق توافقی

فهرست مطالب

ابتدا بایستی تعریفی از شرط تنصیف عنوان کنیم.

شرط تنصیف یکی از شروط ضمن عقد است که به موجب آن زوج متعهد می ‌گردد اموال و دارایی ‌هایی را که پس از جاری شدن خطبه عقد به دست می ‌آورد با زوجه تقسیم نماید؛ یعنی آنچه مرد بعد از عقد نکاح به دست می‌ آورد میان زن و مرد تقسیم می ‌گردد.

باید عنوان کرد که تنصیف اموال در صورتی به زوجه تعلق می ‌گیرد که درخواست طلاق از جانب زوجه نباشد و دلیل طلاق نیز مربوط به عدم تمکین زوجه، عدم انجام وظایف در زندگی مشترک از سوی او و مسائلی که در نتیجه سوء رفتار زوجه حاصل می ‌گردد نباشد و در صورتی که اجرای طلاق به تشخیص دادگاه و از سوی زوج صورت گیرد زوج موظف است نصف اموال و دارایی ‌های خود را که طی زندگی مشترک کسب کرده توسط وکیل شرط تنصیف اموال به زوجه به صورت بلاعوض انتقال دهد یا اینکه معادل اموال مذکور وجه نقد به زوجه بپردازد.

وکیل شرط تنصیف اموال، یک وکیل خانواده محسوب می ‌شود که جزء کادری از تیم یسنا وکیل است و بهترین وکیل در مشهد در این زمینه در کادر تیم ما حضور دارد که در کنار مدرک حقوقی مرتبط از علم و دانش تخصصی و اصولی در این زمینه نیز برخوردار است و شما را جهت رسیدن به اهدافتان در این پرونده یاری خواهد کرد و به کمک مواد و تبصره‌ های قانونی که به آن ‌ها اشراف کامل دارد حق را به حقدار خواهد رساند.

شرایط لازم جهت تحقق شرط تنصیف اموال

به منظور تحقق شرط تنصیف اموال تنها وجود و بیان آن ضمن عقد کافی نیست بلکه شرایطی باید وجود داشته باشند تا این شرط تحقق یابد و به عبارتی عملی شود.

 • اصلی‌ترین شرط، قید شدن این شرط ضمن عقدنامه و در بند الف سند نکاحیه و به امضا رسیدن آن توسط زوجین در عقد نکاح یا ضمن عقد خارج لازمی است.
 • شرط دوم مربوط به این است که درخواست طلاق بایستی حتما از جانب زوج صورت گیرد و یا اینکه در صورتی که درخواست طلاق از جانب زوجه بود بایستی وی دارای وکالتنامه حق طلاق از جانب شوهرش باشد در غیر اینصورت یعنی اگر درخواست طلاق به صورت توافقی یا از جانب زوجه باشد این شرط ساقط می ‌گردد.
 • وکیل شرط تنصیف اموال می ‌تواند در شرایطی که دلیل طلاق، عدم تمکین و نشوز زن نباشد اقدام به اجرایی نمودن این شرط برای موکل خود یا همان زوجه نماید.
 • دارایی و اموالی که قابلیت اجرایی در خصوص شرط تنصیف اموال را دارند تنها شامل آن بخش از اموال می ‌گردند که زوج بعد از عقد و در طول زندگی مشترک با زوجه کسب کرده و اموال حاصله پیش از عقد نکاح یا سهم الارث مرد که نتیجه کار و تلاش وی نیست در این تقسیم بندی به زوجه تعلق نمی ‌گیرند‌.
 • در صورت عدم بقای دارایی ‌های زوج یا مفقود شدن، از بین رفتن و انتقال یافتن آن به غیر، وکیل شرط تنصیف اموال قادر به اعمال شرط تنصیف اموال برای دارایی ‌های ذکر شده نخواهد بود.
 • میزان منظور شده جهت تحقق این شرط از میزان حداقل تا ۵۰ درصد دارایی ‌های زوج است که تعیین این میزان بستگی به رای و نظر دادگاه دارد.
 • اجرای شرط تنصیف اموال فقط بعد از جدایی زوجین امکان پذیر است و زوجه نمی ‌تواند حین زندگی مشترک یا بعد از فوت همسرش خواستار تعلق گرفتن نصف اموال شوهرش که در طی زندگی مشترک با او کسب کرده است باشد.
ازدواج موقت و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

نکاتی دیگر در خصوص شرط تنصیف اموال

ذکر شروط لازم جهت تنصیف اموال از جانب وکیل شرط تنصیف اموال در دادگاه مطرح می ‌گردد و وی باید مدارک و مستندات وجود و بقای املاک را که زوجه آن‌ ها را جمع آوری کرده و به او تحویل داده به محضر دادگاه ارائه کند، پس باید گفت که وظیفه اثبات اموال و دارایی ‌های موجود مرد جهت اجرای شرط تنصیف اموال بر عهده زوجه خواهد بود.

لازم به ذکر است که این شرط شامل قاعده اعسار زوج نمی‌ گردد؛ زیرا با وجود و بقای اصل اموال این قاعده منتفی اعلام می ‌شود و در واقع قابلیت طرح ندارد.

لازم است عنوان کنیم که شرط تنصیف اموال تنها جزو حق و حقوق زوجه محسوب نمی ‌گردد و ادای این شرط تنها بر ذمه مرد نیست بلکه زن نیز در صورت جدایی از همسرش موظف است نصف اموالی را که طی زندگی مشترک با همسرش به دست آورده بین خود و همسرش تقسیم نماید.

معایب شرط تنصیف اموال زوجین

یکی از معایبی که این شرط در کنار مزایای آن دارد این است که اگر زوجه به اموالی بیشتر از اموال شوهرش دست یابد تقسیم آن به ضرر وی خواهد بود.

در صورتی که مرد دارای دو همسر رسمی یا بیشتر باشد شرط تنصیف اموال به گونه ‌ای دیگر اجرا خواهد شد و مانند تساوی اموال خانوادگی خواهد بود و بین کلیه همسران این تقسیم به شکل مساوی صورت می‌ پذیرد.

معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ های او 
مطالعه بیشتر

موانع اجرای شرط تنصیف اموال

شرایطی وجود دارند که با وجود آن ‌ها وکیل شرط تنصیف اموال که از جانب زوجه به دادگاه معرفی شده نمی ‌تواند در جهت تحقق این شرط قدمی بردارد و قضیه به کلی منحل خواهد شد.

 • اعلام انصراف مرد از طلاق
 • عدم اطلاع و آگاهی زوجه از میزان دارایی‌ ها و اموال زوج
 • ارائه درخواست مطالبه زوجه بدون مشورت یا در اختیار داشتن وکیل
 • وجود مشکلات اجرائی جهت اجرای این شرط

آنچه به کلیه درخواست ‌ها و پرونده‌‌ ها روند اجرایی معقول می ‌بخشد و آن ‌ها را در مسیر درست هدایت می‌ کند در اختیار داشتن یک وکیل باتجربه و متخصص در زمینه پرونده شماست. تیم یسنا وکیل در زمینه دریافت و اجرای شرط حق تنصیف اموال، بهترین وکیل خانواده در مشهد را در اختیارتان قرار خواهد داد تا به راحتی بتوانید از حقوق خانوادگی خود دفاع کنید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده از این مقاله اینگونه برداشت می ‌شود که حق شرط تنصیف اموال جزو حقوق زن و مرد است و هر دو موظف‌ اند در صورتی که طرفین مقابل آن‌ ها اقدام به جدایی نمود این حق را از آنان مطالبه نمایند، البته فراموش نکنید که در این راستا حتما با یک وکیل خوب در مشهد در ارتباط باشید تا به راحتی بتوانید روند قانونی پرونده را طی کنید.

زمان و مدت اعتبار رای طلاق در قوانین اسلامی
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد