وکیل شکایت از کارفرما

فهرست مطالب

در این مقاله پیش از اینکه صحبتی در خصوص وکیل شکایت از کارفرما داشته باشیم توضیح کوتاهی در خصوص وظایف کارگر یا کارمند و کارفرما نسبت به یکدیگر ارائه دهیم.

برخی از کارفرمایان علی رغم اینکه کارگران به وظایف خود در قبال کارفرما عمل می ‌کنند هیچگونه حق و حقوق، سنوات و بیمه ‌ای برای آنان در نظر نمی ‌گیرند‌. کارگران نیز با توجه به اینکه از حقوق خود منع گشته‌ اند می ‌توانند از کارفرما شکایت کنند. در این مقاله سعی داریم در خصوص این شکایات اطلاعاتی ارائه دهیم تا کارگران با اطمینان خاطر و بدون نگرانی از هدر رفت هزینه ‌ها به طرح شکایت بپردازند و به حقوق خود دست یابند.

در ادامه وظایف کارفرما و کارکنان را نسبت به یکدیگر و اختیارات کارفرما را عنوان می‌ کنیم و مسئولیت هر یک را نسبت به دیگری در خصوص مسائل مربوط به قرارداد بیان می ‌کنیم.

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

کارفرما چه کسی است؟

یک شخص حقیقی یا حقوقی که طرف مقابل امضاکننده یک قرارداد است و عملیات اجرایی پروژه یا قرارداد را به پیمانکار یا مشاور محول می ‌کند. نمایندگان قانونی کارفرما نیز به عنوان کارفرما شناخته می ‌شوند و حکم شخص کارفرما را دارند.

تعهدات کارفرما

کارفرما نسبت به انجام قرارداد و در قبال کارگران تعهداتی دارد که بایستی به آن‌ ها عمل نماید در غیر اینصورت کارگران می ‌توانند از طریق وکیل شکایت از کارفرما علیه او شکایت نمایند. این تعهدات عبارتند از:

 • تعیین مدیر پروژه
 • تعریف و مشخص کردن نیازها و هدف‌ ها، تصویب پروژه و راهبردها
 • تصویب مراحل تکمیل پروژه یا قرارداد
 • اطمینان از دسترسی به منابع
 • آموزش به کارکنان
 • کنترل پیشرفت پروژه نسبت به راهبردها
 • تصویب تغییرات احتمالی پروژه
 • تحویل و تصویب پروژه

اختیارات کارفرما نسبت به پیمانکار پروژه

علاوه بر اینکه کارفرما نسبت به کارکنان پروژه اعم از کارگران و پیمانکار دارای تعهداتی است همچنین از اختیاراتی نیز نسبت به پیمانکار برخوردار است که در ادامه این اختیارات را عنوان می ‌کنیم.

 • اعلام موافقت کارفرما نسبت به پیش پرداخت (وجهی جهت حمایت از پیمانکار)
 • تغییر مقادیر مبلغی برای کار در صورت لزوم
 • تغییر موافقتنامه میان کارفرما و پیمانکار
 • دستور به تعلیق کار به مدت محدود (تا حدود سه ماه) در صورت عدم پیشروی مناسب پروژه یا رخ دادن هر اتفاق خاص دیگر.
 • ختم پیمان با پیمانکار
آشنایی با وکیل حقوقی و وظایف او
مطالعه بیشتر

شرایط فسخ قرارداد میان کارفرما و پیمانکار

کارفرما و پیمانکار نمی ‌توانند بدون دلیل منطقی و قانونی اقدام به فسخ قرارداد نمایند بلکه تنها در صورتی این امکان وجود دارد که یکی از شرایط زیر رخ دهد.

 • تاخیرهای غیر مجاز پیمانکار
 • رها کردن پروژه بدون سرپرست توسط پیمانکار
 • تعطیل کردن پروژه بدون کسب اجازه از کارفرما و بدون دلیل قبلی و بیشتر از ۱۵ روز
 • انتقال موافقتنامه بدون کسب اجازه از کارفرما به شخص ثالث
 • تشخیص عدم توانایی فنی یا مالی پیمانکار جهت تکمیل و انجام پروژه بر اساس برنامه پیشرفت عملیات توسط دستگاه نظارت
 • منحل گشتن شرکت پیمانکار
 • ورشکسته شدن پیمانکار

وکیل دعاوی کارگر و کارفرما

مهلت زمانی مقرر جهت تسویه حساب با کارگر

این مهلت زمانی که عرفا در جامعه شکل گرفته و بر اساس قانون نیست شامل زمانی است که کارگر از کار استعفا دهد و یا با کارفرما قطع همکاری کند در این شرایط وظیفه و تعهد کارفرما نسبت به کارگر پرداخت حق و حقوق او طی مدت زمانی کوتاه است اگر این مدت زمانی به طول بیانجامد و کارگر برای دریافت حق و حقوقش دچار زحمت فراوان شود این امکان برای کارگر به وجود می ‌آید که از طریق اداره کار اقدام به دریافت حق و حقوق خود از کارفرما نماید و در این زمینه می ‌تواند از مشورت با وکیل حقوقی در مشهد نیز بهره مند شود تا راحت ‌تر و سریع ‌تر از طریق قانونی به حقوق خود دست یابد.

معرفی وکیل اداره کار در مشهد و وظایفش
مطالعه بیشتر

جریمه کارفرما از جانب تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی از جمله بیمه ‌های جهانی و کاربردی در ایران است که کلیه کارفرمایان بر اساس قانون کار و قانون تامین اجتماعی موظف هستند کارکنان خود را چه برای مدت یک روز و چه یکسال بیمه کنند در صورت عدم انجام این کار از سوی کارفرما، کارگر می ‌تواند جهت دریافت حق بیمه خود از طریق اداره بیمه اقدام کند تا این اداره کارفرما را ملزم به پرداخت حق بیمه کارگر نماید.

موارد شکایت کارگر از کارفرما

موارد شکایت از کارفرما شامل چندین مورد بخصوص می ‌شود که در پرونده‌ های شکایت از کارفرما این موارد بیشتر به چشم می‌ خورند.

 • عدم واریز بیمه ‌های سنواتی و معوق کارگران
 • عدم تضمین امنیت شغلی کارگران برای مثال عقد قراردادهای کوتاه مدت با آنان
 • عدم در نظر گرفتن مزایا برای کارگران و عقد قرارداد سفید امضا و دریافت چک و سفته از آنان به منظور جلوگیری از اقدام آنان جهت طرح شکایت از کارفرما در مراجع قضایی

نکته: دریافت چک و سفته از کارگران و کارمندان به منظور اطمینان کارفرما از حسن انجام کار آن ‌ها است اما اگر از این روش به عنوان حربه ‌ای برای عدم اقدام کارگران در صورت کم کاری کارفرما در پرداخت حقوق و مزایا استفاده شود جرم محسوب می ‌گردد.

جهت دستیابی به حق و حقوقتان در خصوص کلیه این موارد می ‌توانید به وکیل شکایت از کارفرما مراجعه کنید که در این زمینه تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را به شما معرفی می ‌نماید.

وکیل تامین دلیل در مشهد
مطالعه بیشتر

شکایت از کارفرما در صورت بروز حادثه در محل کار برای کارگر

بر اساس ماده ۹۵ و ۸۵ قانون کار، اگر کارگر در زمانی که مشغول کار در کارگاه زیر نظر کارفرما است دچار سانحه شود مسئولیت این امر بر عهده کارفرما خواهد بود که پس از حادثه، کارفرما باید ظرف مدت ۳ روز کاری این امر را به اطلاع اداره بیمه تامین اجتماعی برساند و مراحل اداری را طی کند در غیر اینصورت و عدم اقدام کارفرما، کارگر می ‌تواند از طریق اداره کار و بیمه تامین اجتماعی از کارفرما شکایت کند.

آیا مرور زمان در خصوص شکایت از کارفرما صدق می ‌کند؟

پاسخ خیر است و کارگر می ‌تواند در هر زمانی نسبت به دریافت حق و حقوق خود از کارفرما اقدام کند اما بهتر است پیش از اینکه مدارک و شواهد مورد استناد کارشناسان اداره کار از بین بروند این اقدام صورت گیرد تا کارشناسان جهت کشف حقیقت با مشکل روبرو نشوند.

نتیجه گیری

در رابطه با شکایت کارگر از کارفرما مراجعه به وکیل شکایت از کارفرما نقطه عطفی برای کارگر محسوب می‌شود؛ زیرا وکلا در این زمینه از کلیه حق و حقوق کارگر آگاه هستند و با اطلاعات کافی که در این زمینه دارند می ‌توانند به راحتی حق و حقوق کارگر را به او برسانند.

تیم یسنا وکیل در زمینه مشورت به کارگران و حضور در جلسه دادگاه حتی به جای موکل خود با در اختیار داشتن کادری مجرب از چندین وکیل خوب در مشهد با استناد به شواهد و مدارک معتبر و با اقدامات سنجیده کلیه حق و حقوق کارگر را از کارفرما دریافت می ‌کنند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد