وکیل صلح‎ نامه در مشهد

وکیل صلح نامه در مشهد

فهرست مطالب

آیا با مواد و موارد قانونی در خصوص عقد صلح نامه آشنا هستید؟ آیا شرایط آن را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به تمامی موارد و مواد قانونی در خصوص قرارداد صلح نامه، شما را با شرایط آن و همچنین اهمیت نقش وکیل صلح نامه در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل صلح‎ نامه در مشهد

صلح یکی از انواع قراردادها و عقود معین می‎‌باشد، و به این معنی است که قانون گذار در قانون مدنی از آن نام برده و برای آن آثار، احکام و قواعدی را در نظر گرفته است. معنی لغوی صلح، تسلیم و سازش و آشتی می‎باشد. همچنین از لحاظ تاریخی، صلح در واقع وسیله‌ای برای حل اختلاف و رفع نزاع موجود بین دو طرف می‎باشد و به تدریج صلح به شکل عقدی در آمده است که برای انجام مبادلات و نقل و انتقال اموال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وکیل صلح نامه در مشهد

می‎توان گفت از ویژگی‌های مهم عقد صلح، این است که شرایطی در این عقد وجود دارد که هیچ یک از طرفین نخواهند توانست به اختیار خودشان عقد صلح را به هم بزنند. مگر طبق شرایطی که برای فسخ معین کرده باشند. در واقع هر دو طرفین قرارداد صلح، می‎بایست به عهدی که با یکدیگر بسته‎اند، پایبند باشند، و در غیر این صورت قانون وارد عمل شده و برای هر یک از آن‎ها حکم خواهد داد.

شرایط شکایت از پزشک متخلف
مطالعه بیشتر

شرایط انعقاد عقد صلح

در صورتی که می‌خواهید عقد صلحی بی‌عیب و نقص داشته باشید، باید توجه داشته باشید که در هنگام انعقاد قرارداد، شرایط زیر در نظر گرفته و رعایت شود. این شرایط عبارت هستند از:

  • طرفین عاقل و بالغ بوده و قدرت اداره اموال خود را داشته باشند.
  • طرفین انعقاد عقد صلح را بخواهند و از انجام آن راضی باشند.
  • مالی که مورد صلح قرار می‌گیرد از نظر قانون ارزش اقتصادی داشته باشد.

احکام و اثار صلح در مقام معامله

صلح در مقام معامله دارای احکام و آثاری است که عبارتند از:

  • طبق ماده 760 قانون مدنی:

عقد صلح همیشه لازم است اگرچه نقش عقد جایز را ایفا کند مانند صلح در مقام هبه

  • صلح می‎تواند معوض یا غیر معوض باشد و همچنان که گفتیم هر دو نوع ان لازم خواهد بود .
  • در عقد صلح حق شفعه وجود ندارد. هر چند که صلح در مقام بیع منعقد شده باشد. به عنوان مثال هر زمان یکی از دو شریک سهم خود را از مال غیر منقول قابل تقسیمی در برابر مبلغی به شخص ثالث صلح نماید، شریک دیگر نخواهد توانست این مورد معامله را دریافت به شفعه نماید، چرا که شفعه از آثار مخصوص عقد بیع است و قابل تسری به معاملات دیگر حتی صلحی که نتیجه بیع را دارد نخواهد بود.
وکیل اعاده دادرسی در مشهد
مطالعه بیشتر

همچنین در صلح صرف، بر خلاف بیع صرف قبض مورد عقد در مجلس لازم نمی‎باشد. چرا که حکم لزوم قبض در معامله صرف اختصاص به عقد بیع دارد وقابل تسری به عقود دیگر و صلح در مقام بیع نخواهد داشت.

  • مطابق ماده 762 قانون مدنی:

در صورتی که در طرف عقد صلح یا در مورد صلح اشتباهی واقع شده باشد صلح باطل است . لازم است تذکر دهیم که منظور این نیست که هر نوع اشتباهی در شخصیت طرف صلح عقد را باطل می کند . بلکه این وضعیت هنگامی صادق است که شخصیت طرف عقد علت عمده باشد یعنی مواد 200 و 201 قانون مدنی مصداق پیدا کند . در غیر اینصورت عقد صلح باطل نخواهد بود.

وکیل صلح نامه در مشهد

نقش و وظایف وکیل صلح نامه در مشهد

وکیل دادگستری  به صورت تخصصی در خصوص دعاوی عقد صلح مشاوره و وکالت خواهد کرد.  نقش و عملکرد وکیل صلح نامه در مشهد، به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اثبات و یا ابطال قرارداد عقد صلح (صلح نامه) تاثیر گذار بوده است. بنابراین توصیه می‎گردد جهت کسب بهترین نتیجه از دعاوی مرتبط با صلح پیش از هر گونه  اقدامی با وکیل صلح نامه در مشهد که از تجربه بالایی در امور قراردادها و موارد مربوط به آن برخوردار است، مشاوره نماید.

با وکیل داوری در مشهد بیشتر آشنا شوید
مطالعه بیشتر

در قانون ثبت، قانون گذار صلح‌ نامه را نیز به صورت مستقل در بند ۲ ماده ۴۷ آورده و بیان کرده است: «در نقاطی که اداره ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی موجود بوده و وزارت عدلیه مقتضی بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است.»

۱ ـ کلیه عقود و معاملات…

۲ ـ صلح‌ نامه و هبه‌ نامه و شرکت‌ نامه.

افراد بسیاری در جامعه با توجه به اصل آزادی اراده، در صورتی که منع قانونی و شرعی نداشته باشند، بنابراین می‌توانند در برخی از عقود و وقایع حقوقی خود از عقد صلح بهره برده و از آثار آن نیز استفاده نمایند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد