وکیل طلاق توافقی در مشهد و شرایط آن

وکیل طلاق توافقی در مشهد

فهرست مطالب

قبل از هر چیزی بهتر است به این موضوع پرداخته شود که طلاق توافقی چیست؟ شرایط و قوانین تعیین شده از سوی قانون گذار برای این موضوع چیست؟ نقش وکیل خانواده در مشهد در طلاق توافقی به چه صورت است؟

طلاق توافقی در مشهد زمانی رخ می‌دهد که زن و شوهر هر دو نسبت به این امر توافق داشته، که در این صورت پروسه طلاق با سرعت و سهولت بیشتری رخ خواهد داد.

وکیل طلاق توافقی در مشهد
در حالت کلی رضایت همزمان زن و مرد به طلاق که معمولا با بخشیدن مالی یا حقوقی از سوی زن (جهت گرفتن رضایت به امر طلاق) انجام می‌پذیرد که در حقوق با خلع و مبارات آن می‌باشد، را طلاق توافقی می‌نامند.

لازم به ذکر است موضوعی که در طلاق توافقی در مشهد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توافق و رضایت هر دو طرف بر انجام این امر است و همچنین توافق در مورد حضانت فرزندان، مهریه( وکیل مهریه در مشهد)، نحوه و مدت ملاقات و مقدار نفقه خواهد بود.

بهترین وکیل طلاق توافقی در مشهد

راحت‌ترین و بی دردسرترین نوع طلاق، طلاق توافقی در مشهد خواهد بود، چراکه با توجه به زمان کمتری که در این پروسه صرف خواهد شد، رایج‌تر می‌باشد. در نتیجه زوجین هر موقع که قصد کنند، با توافق یکدیگر و همچنین از طریق یک وکیل خوب  در مشهد می‌توانند اقدام به این امر نمایند.

در این نوع طلاق،  زوجین هر دو باید در دفترخانه حضور یابند تا طلاق آن‌ها ثبت شود، و در صورت عدم حضور یکی از آن‌ها در دفترخانه، طلاق صورت نگرفته و به ثبت نخواهد رسید.

آشنایی با هزینه‌های مربوط به وکالت طلاق در مشهد
مطالعه بیشتر

در نظر داشته باشید که بدون رای دادگاه این امکان وجود نخواهد داشت که هیچ زن و شوهری به طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند، و در پی همین امر هیچ دفتر خانه‌ای هم اجازه نخواهد داشت که طلاق را بدون رای دادگاه به ثبت برساند.

شرایط طلاق توافقی در مشهد

با توجه به قانون حمایت از خانواده، در تمامی انواع طلاق، بجز طلاق توافقی، هر دو طرفین باید با دستور دادگاه به داوری ارجاع داده شوند. به عنوان مثال در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد، هر دو طرفین به داوری ارجاع داده شده و دادگاه بعد از بررسی نظر داوران، اقدام به صدور رای خواهد کرد.

وکیل طلاق توافقی در مشهد
اما توجه داشته باشید که در طلاق توافقی، با توجه به توافق زوجین برای امر طلاق، لزومی به انجام این کار نخواهد بود. بنابراین زوجین فقط باید به واحد مشاوره خانواده رفته، سپس مشاور باید نظر خود را برای تعیین تکلیف، به دادگاه ارائه کند.

موارد و مواد تعیین شده در طلاق توافقی در مشهد

بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، دادگاه ضمن رای خود مطابق با شروط ضمن عقد و موارد درج شده در سند ازدواج از قبیل تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین کرده و همچنین اجرت‌المثل ایام زوجیت طرفین با توجه به تبصره ماده (۳۳۶) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه‌های مربوط به حضانت و نگهداری، تصمیم مقتضی اتخاذ می‌کند.

لازم به ذکر است که دادگاه باید با در نظر داشتن وابستگی عاطفی و همچنین مصلحت فرزند، ترتیب زمان و مکان ملاقات او با پدر و مادر و یا سایر بستگان را تعیین نماید.

روش مطالبه مهریه: وکیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد
مطالعه بیشتر

مهریه در طلاق توافقی

در این خصوص در هر توافقی از جانب زوجه محترم و معتبر است، به این معنی که زن این امکان را دارد که تمام مهریه و یا بخشی از آن را در قبال طلاق توافقی به مرد بذل نماید و یا حتی این امکان وجود دارد که هر دو طرف توافق نمایند که مهریه به صورت اقساط پرداخت شود.

از نظر وکیل طلاق در مشهد در طلاق خلع بایستی مالی از طرف زوجه بذل شود که این مال می‌تواند به صورت بخشیدن مهریه یا قسمتی از آن باشد.

زوجین توجه داشته باشند که اگر مرد در حین طلاق توافقی از پرداخت مهریه ممانعت کند، زن می‌تواند از طریق مراجعه به دادگاه و با ارائه دادخواست مطالبه مهریه حق خود را بطلب کند. لازم به ذکر است که ازدواج مجدد زن بعد از طلاق هیچ ممانعتی برای دریافت مهریه قبلی نخواهد داشت.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

مطابق با قانون حضانت فرزندان تا ۷ سالگی با مادر بوده و بعد از ۷ سالگی با پدر خواهد بود. اما در طلاق توافقی زوجین یا وکیل آن‌ها میتوانند در این موضوع با یکدیگر توافق کنند. به عنوان مثال می‌توانند شرط کنند که حضانت دختر ۸ ساله با مادر باشد.

وکیل طلاق توافقی در مشهد
از نظر وکیل حضانت، حضانت امری است مربوط به نگهداری و سرپرستی فرزند، و جدای از ولایت استیعنی کلیه اقدامات حقوقی فرزندان می‌بایست با موافقت پدر باشد. البته توجه داشته باشید که پدر می‌تواند تمامی این اختیارات و حضانت را با دادن وکالت کامل به زن اعطا نماید.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

تکلیف جهیزیه در طلاق توافقی

اگر زن دارای جهیزیه باشد، هر دو طرف موظف هستند در تعیین تکلیف جهیزیه در طلاق توافقی، به توافق رسیده و یا حتی زن می‌تواند تمامی آن را ببخشد. همچنین بر طبق توافقات، زمانی از طرف زوجین تعیین می‌گردد که این زمان بعد از اجرای صیغه طلاق خواهد بود که زوجه به محل زندگی مشترک رفته و جهیزیه را به هر مکانی که قصد دارد انتقال دهد.

در نتیجه طرفین می‌توانند در مورد استرداد جهیزیه در طلاق توافقی مانند سایر موارد دیگر با هم به توافق برسند، اما اگر جهت تعیین تکلیف جهیزیه توافقی صورت نگیرد، این امکان برای زوجه فراهم خواهد بود که بعد از طلاق با استناد به سیاهه، برای دریافت جهیزیه خود اقدامات لازم را انجام دهد.

مدارک لازم جهت طلاق توافقی در مشهد

  • صورت‌جلسه توافقی که در دفتر وکالت تنطیم تنطیم می گردد
  • وکالت‌نامه حق طلاق، در صورتی که زوجه وکالت در طلاق داشته باشد.
  • وکالت‌نامه مخصوص وکیل دادگستری در مشهد
  • سند ازدواج یا رونوشت
  • شناسنامه زوجین
  • گواهی عدم بارداری

مراحل طلاق توافقی مشهد توسط وکیل

  • تعیین وقت حضوری و مشاوره با وکیل
  • تحویل مدارک و تنظیم صورت‌جلسه جهت طلاق توافقی
  • مراجعه به وکیل طلاق توافقی به دادگاه خانواده برای دریافت گواهی عدم امکان سازش
  • مراجعه به دفتر طلاق جهت اجرا و ثبت طلاق

لازم به ذکر است که وکالت در طلاق به دو شکل امکان پذیر خواهد بود، اول اینکه می‌تواند در ضمن سند ازدواج باشد، و یا می‌تواند در دفترخانه اسناد رسمی صورت پذیرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد