وکیل طلاق در مشهد، آشناییی با قوانین و شرایط طلاق

وکیل طلاق در مشهد

فهرست مطالب

آیا با قوانین طلاق آشنا هستید؟ آیا از اهمیت در اختیار گرفتن وکیل طلاق در این پروسه آگاهی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد شما را با صفر تا صد پروسه طلاق توسط زن و مرد و نقش غیر قابل انکار یک وکیل خوب در مشد آشنا می‌کنیم.

وکیل طلاق در مشهد

کلمه آشنا و پر کاربرد و البته شاید نه چندان خوشایند.  طلاق در لغت در واقع به معنی رها شدن است، که امروزه برای خاتمه دادن  به روابط زناشویی میان زوجین از این لغت استفاده می‌شود که در فقه و قانون شرایط خاصی برای آن مشخص شده است. لازم به ذکر است که طلاق با فسخ نکاه دو امر کاملا متفاوت هستند، که شما می‌توانید با مشاوره با یک وکیل خانواده در مشهد، به آگاهی بیشتری در رابطه با تفاوت این دو موضوع دست یابید.

وکیل طلاق در مشهد
از لحاظ قانونی راهکارهایی برای پایان دادن به زندگی مشترک در نظر گرفته شده که با رعایت قوانین و پروسه پیش بینی شده، و با کمک وکیل طلاق در مشهد، زوجین می‌توانند اقدام به این امر نمایند.

اولین نکته که باید به آن توجه داشت این است که تعداد طلاق و ضوابط آن تنها مربوط به ازدواج دائم بوده و خاتمه رابطه در ازدواج موقت از شرایط دیگری برخوردار است.

جهت اطلاع خاتمه دادن به ازدواج موقت تنها از دو راه امکان پذیر می‌باشد.

 • بذل یا بخشش مدت از طرف مرد
 • انقضای مدت معین شده

به طور کلی طلاق به سه دسته تقسیم بندی می‌شود:

 • طلاق از طرف مرد یا به درخواست مرد که طلاق رجعی نام دارد.
 • طلاق از طرف زن یا به درخواست زن که طلاق غیر رجعی نام دارد.
 • طلاق توافقی

که زوجین می‌توانند با در اختیار گرفتن وکیل طلاق در مشهد، به آگاهی بیشتری از تمامی مراحل و پروسه طلاق دست یابند.

پروسه طلاق در مشهد به درخواست مرد

برخلاف گذشته که مرد هر زمان که اراده می‌کرد مستقیما با مراجعه به دفترخانه می‌توانست همسر خود را بدون هیچ دلیلی طلاق دهد، در حال حاضر با توجه به قانون حمایت از خانواده مرد زمانی که اراده کند که همسر خود را طلاق دهد، می‌بایست با مراجعه به دادگاه و دریافت گواهی عدم سازش و همچنین پرداخت تمامی حق و حقوق مالی زن از قبیل نفقه، نحله، مهریه و.. از وی جدا شود.

مرد برای ارائه درخواست طلاق ممکن است دلایل موجهی داشته باشد، از قبیل عقیم بودن خانم، سوءرفتار زن، محکومیت خانم به حبس، عدم تمکین زن، ترک زندگی خانوادگی و…

لازم به ذکر است که اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت حقوق مالی زن را نداشته باشد می‌تواند به دادگاه دادخواست اعسار داده و اعلام کند که توانایی پرداخت را به صورت یک جا ندارد. در این صورت این حقوق را به صورت اقساطی به زن پرداخت خواهد کرد. همچنین برای انجام این مراحل در صورتی که مرد تمایل به حضور در دادگاه را نداشته باشد، می‌تواند با کمک وکیل طلاق در مشهد، تمامی این اختیارات را به وی واگذار کند.

شرایط طلاق در مشهد

پروسه طلاق در مشهد به درخواست زن

این موضوع زمانی امکان پذیر خواهد بود که زن به هر دلیلی از همسرش ناراضی بوده و به عبارتی نسبت به او کراهت داشته باشد، در این شرایط با دادن مالی به همسرش که می‌تواند تمام مهریه یا بخشی از آن باشد، می‌تواند به این امر دست یابد.

در حالت دیگر زمانی که با توسل به جهات و راهکارهای قانونی پیش‌بینی شده و اثبات آن‌ها، اقدام به درخواست طلاق کند، می‌تواند با شرایطی که در ادامه به آن پرداخته شده اقدام به این امر نماید.
1- زن بتواند در دادگاه ثابت کند همسرش از دادن نفقه به او را سر باز می‌کند، که البته اثبات نفقه نکات خود شامل شرایطی خواهد بود، چراکه در این زمینه اختلافات نظر وجود دارد، که آیا منظور از عدم پرداخت نفقه صرفا نفقه ایام گذشته است و نفقه گذشته و آینده را شامل می شود.
 2- اثبات موارد عسر و حرج در لغت یعنی سختی و مشقت.

 توجه داشته باشید مواردی که در ماده1130 آمده جنبه تمثیلی دارد نه حصری، یعنی برای مثال آورده شده و    عسر و حرج فقط به این موارد محدود نمی‌شود پس ممکن است موارد دیگری هم در این قاعده قرار بگیرد.
3- غیبت مرد بیش از چهار سال که از نظر قانون مدنی غایب مفقودالاثر نام دارد و زنی که همسرش غایب مفقودالاثر است می تواند با رعایت تشریفات( سه نوبت درج آگهی در جراید و روزنامه های کثیرالانتشار به فاصله زمانی یک ماه) اقدام به طلاق کند که در این صورت اگر از تاریخ اولین آگهی یک سال بگذرد و از شوهر خبری نشود و حیات او ثابت نشود، قانون برای او حکم موت فرضی صادر خواهد کرد، یعنی دادگاه فرض می‌کند که وی مرده است و با نگه داشتن عده وفات می‌تواند دوباره ازدواج کند.

از سوی دیگر اگر مرد شروط دوارده گانه زیر را که در هنگام ازدواج در عقدنامه ذکر شده‌اند را امضاء کرده باشد، در صورت تحقق آن شرایط زن می‌تواند اقدام به درخواست طلاق کند.

طلاق در مشهد

 

 •   عدم پرداخت نفقه یا عدم ایفای حقوق واحب زن
 •   سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج
 •   بیماری صعب العلاج
 •   جنون زوج
 •   اشتغال زوج به شغل منافی مصالح خانوادگی یا زن
 •   محکومیت به حبس
 •   اعتیاد زوج
 •   غیبت و یا ترک زندگی خانوادگی
 •   محکومیت به جرائم حیثیتی
 •   عقیم بودن شوهر
 •   مفقود الأثر شدن شوهر
 •   انتخاب همسر دیگر

اهمیت نقش وکیل در پروسه طلاق

با توجه پروسه دشوار و پیچیده طلاق، وکیل طلاق در مشهد می‌تواند، نقش بسیار مهمی در پرونده طلاق زوجین داشته باشد. وکیل طلاق برای زوجینی که تصمیم به طلاق گرفته و می‌خواهند علاوه بر اطمینان از تصمیمشان و اینکه که کاملا آگاهانه و هوشیارانه عمل می‌کنند، کم‌ترین آسیب ممکن را از این موضوع متحمل شوند، می‌تواند کمک موثری باشد.

به عنوان مثال شرح وظایف یک وکیل طلاق در مشهد می‌تواند این باشد که اصول مربوط به حقوق شما در طلاق را به وضوح برای شما توضیح خواهد داد. که از جمله این حقوق نفقه، مهریه و مسائل مربوط به حضانت فرزند خواهد بود. همچنین موارد مهمی که باید پیش از ثبت درخواست طلاق نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشید را برای شما شرح خواهد داد.

قابل توجه است که پرونده طلاق در صورت مقاومت هر یک از زوجین، پروسه‌ای بسیار طولانی خواهد بود و در این صورت طرفین باید بسیار صبور باشند، چراکه طلاق مشکلات خاص خود را دارد و در پی همین امر خیلی از افراد حاضر نیستند که بار این مشکلات را به تنهایی به دوش بکشند، بنابراین توصیه می‌شود که در این مسیر از وکیل طلاق و یا مشاورین با تجربه کمک بگیرید.

نحله
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد