وکیل طلاق غیابی در مشهد | بررسی شرایط و هزینه‌های طلاق غیابی

طلاق غیابی

فهرست مطالب

آیا با شرایط و قوانین در مورد طلاق غیابی آشنا هستید؟ آیا می‌دانید نقش وکیل طلاق غیابی در این بین چیست؟ با بهترین وکلای خانواده در مشهد آشنا هستید؟ آیا به دنبال افزایش اطلاعات خود در حوزه طلاق هستید؟ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با تیم یسنا وکیل در مشهد همراه باشید.

شرایط طلاق غیابی در مشهد

طلاق غیابی در مشهد هنگامی رخ خواهد داد که یکی از طرفین زن و مرد به دلایل مختلف در دادگاه و روند پرونده حضور پیدا نکند، در این صورت حکم طلاق غیابی صادر خواهد شد. قابل توجه است که این رای ظرف مهلت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ شده توسط فرد غایب و یا وکیل خانواده در مشهد او قابل واخواهی می‌باشد.

وکیل طلاق غیابی در مشهد
طلاق غیابی در مشهد از طرف مرد

مطابق با ماده ۱۱۳۳ مرد این امکان را خواهد داشت تا با توجه به شرایط مقرر در این قانون و رعایت آن، با مراجعه به دادگاه درخواست خود را جهت طلاق همسرش ارائه نماید. از طرف دیگر در صورت عدم حضور زوجه یا وکیل او (وکیل طلاق غیابی در مشهد) در دادگاه، و همچنین اگر ایشان لایحه ارسال نکند و اخطاریه به او ابلاغ واقعی نشده باشد ، بر طبق ماده ۱۱۳۳ و حدود اختیارت مرد رای طلاق به صورت غیابی صادر خواهد شد.

لازم به ذکر است مرد برای ثبت طلاق غیابی ملزم است که تکلیف حقوق مالی زن، مثل مهریه را تعیین کند، بنابراین در این صورت اگر مهریه از سوی زن مطالبه نشده باشد و مرد ناتوان در پرداختن تمامی مهریه باشد، می‌تواند داد خواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه صادرکننده طلاق غیابی به طرفیت زوجه را ارائه کند. در این راستا دادگاه در صورت عدم حضور زن در جلسه رسیدگی و یا نبود او، با توجه به شهادت شهود مرد، اقدام به تقسیم بندی مهریه خواهد نمود.

در نظر داشته باشید که اگر مرد تمام یا بیشتر از نصف مهریه را قبل از وقوع نزدیکی به زن پرداخته باشد در زمان طلاق غیابی این حق را دارد که نصف مهریه را از زن مطالبه کند.

طلاق غیابی در مشهد از طرف زن

در صورتی که زن بر اساس اختیارات و دلایلی که دارد، اقدام به درخواست طلاق کند وبا توجه به قانون و ماده ۳۰۳ مرد در دادگاه حضور بهم نرساند و لایحه و دفاعیه کتبی ارسال نکند و یا اخطاریه به او ابلاغ قانونی شده باشد، اگر از سوی قانون و دادگاه دلایل درخواست طلاق قابل قبول باشد قاضی رای به طلاق خواهد داد که این رای غیابی خواهد بود.

اگر زوجه وکالت کامل در طلاق داشته باشد، بنابراین می‌تواند با در اختیار گرفتن به طور مثال وکیل طلاق توافقی در مشهد به وکالت از همسر خود و بدون حضور او، از طریق طلاق توافقی پروسه طلاق را طی نماید. قابل توجه است که از لحاظ حقوقی این طلاق به دلیل حضور وکیل مع‌الواسطه برای زوج (شوهر) طلاق غیابی محسوب نخواهد شد.

طلاق غیابی از طرف زن همراه وکیل طلاق غیابی در مشهد

در صورت داشتن یکی از شرایط و دلایل محکمه پسند که در ادامه  به آن اشاره خواهد شد، و سپردن پرونده به  وکیل طلاق غیابی در مشهد زن به صورت غیابی می‌تواند طلاق خود را بگیرد.

  • وکیل طلاق غیابی در مشهد
    رایج‌ترین مورد مفقودالاثر(غایب بودن) بودن مرد است. با توجه به ماده ۱۰۲۹ چنانچه مرد به مدت ۴ سال مفقود‌الاثر باشد همسر او می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد. در این صورت با رعایت ماده ۱۰۲۳ حاکم رای طلاق را صادر خواهد شد.
  • مطابق با ماده ۱۱۳۰در صورتی که غیبت مرد و تدام زوجیت باعث عسر و حرج (شرایطی که ادامه زندگی برای زوجین امکان‌پذیر نباشد) زن شود، او می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد و در صورت اثبات عسر و حرج دادگاه می‌تواند مرد را به طلاق مجبور نماید. اما در این صورت که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم طلاق داده خواهد شد.
  • اعتیاد مرد به یکی از انواع مواد مخدر و یا دائم الخمر ( اعتیاد به مشروبات الکلی) بودن او و همچنین سوء رفتار او نسبت به همسر، از دلایل دیگر برای ارائه طلاق غیابی به دادگاه می باشد.
  • یکی دیگر از دلایل محکمه پسند برای طلاق غیابی در مشهد از سوی زوجه، ترک زندگی خانوادگی توسط مرد حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون هیچ دلیل موجهی عذر و پرداخت نکردن نفقه از سوی او، خواهد بود. که در این صورت زن می‌تواند در دادگاه دعوای مطالبه نفقه را مطرح کند. در صورتی که مرد را ملزم به پرداخت نفقه کند. اگر با این حال باز هم مرد نفقه زن را ندهد و یا توانایی مالی برای پرداخت آن را نداشته باشد، این بار دادگاه می‌تواند به درخواست زن حکم طلاق غیابی را صادر نماید.

     اجرای طلاق غیابی در مشهد

بر طبق تبصره ۲ ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی مدنی، اجرای حکم غیابی طلاق منوط به معرفی ضامن معتبر و یا اخذ تامین متناسب از محکوم له خواهد شد. مگر اینکه دادنامه یا اجرائیه به محکوم علیه غایب ابلاغ واقعی شده و نامبرده در زمان مقرر از تاریخ ابلاغ دادنامه واخواهی نکرده باشد. لازم به ذکر است که این مورد توسط وکیل واخواهی یا وکیل طلاق غیابی در مشهد قابل بررسی است.

طلاق غیابی در مشهد
در نظر داشته باشید که طلاق هم نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و تا وقتی که محکوم له تامین نسپارد یا ضامنی معرفی نکند امکان صدور اجراییه و تعقیب عملیات اجرایی حکم وجود خواهد داشت. اگر محکوم رای طلاق مرد باشد، ملزم است حقوق مشخص شده زوج را به صندوق دادگستری پرداخت کرده تا بتواند اجرا نماید و اگر محکوم له زوجه باشد با معرفی یک ضامن کارمند یا فردی که جواز کسب دارد این امکان برایش فراهم می‌آید که رای را اجر نماید.

   هزینه وکیل طلاق غیابی در مشهد

قابل توجه است که معمولا وکلا با توجه به نام و شهرتشان حق‌الوکاله‌های متغیر و متفاوتی دریافت خواهند کرد همچنین لازم به ذکر است که شرایط زوجین برای طلاق در این امر هم تاثیر گذار خواهد بود. اما با تحقیق و پرس و جو از چندین وکیل خوب دادگستری در مشهد می‌توانید به یک جمع بندی از قیمت تقریبی پرونده‌های طلاق دست یابید و با توجه به توان مالی خود، وکیل مورد نظر خود را انتخاب کرده و در اختیار بگیرید. توجه داشته باشید که در صورت داشتن وکیل دیگر نیازی به حضور شما در در دادگاه نخواهد بود. پس در انتخاب وکیل خود دقت لازم داشته باشید.

 

آشنایی با وکیل استرداد جهیزیه در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد