وکیل فرجام خواهی در مشهد

وکیل فرجام خواهی در مشهد

فهرست مطالب

آیا در خصوص فرجام خواهی و شرایط آن اطلاعاتی دارید؟ آیا انواع آرای قابل فرجام و غیر قابل فرجام را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن پرداختن به موضوع فرجام خواهی و شرایط آنشما را با روند پروسه و نقش مهم وکیل فرجام خواهی در مشهد آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل فرجام خواهی در مشهد

فرجام ‌خواهی یکی از راه‎های فوق‌العاده شکایت در امور حقوقی محسوب می‎شود که توسط عالی‌ترین مرجع قضایی کشور یعنی دیوان‌عالی‌کشور انجام خواهد پذیرفت.

وکیل فرجام خواهی در مشهد

از راه‎ های‌ فوق‌العاده شکایت در امور حقوقی می‎توان از اعتراض شخص ثالث، فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی نام برد. قاعده جاری این است که حکمی که قطعی و لازم‌الاجرا می‎شود، دیگر قابل تغییر و تحول نخواهد بود، اما فرجام ‌خواهی خلاف این قاعده بوده و به همین سبب دارای شرایط ویژه‌ای برای اعمال آن وجود دارد.

به عبارت دیگر در فرجام‌، دعوای بین طرفین مورد رسیدگی واقع نمی‎گردد، بلکه  مطابق با رای با موازین شکلی و قانونی مورد  بررسی قرار داده و در صورتی که دیوان رای را صحیح بشناسد، آن را اجرا می‎کند و اگر آن را غیر صحیح بداند آن را نقض خواهد کرد. همچنین لازم به ذکر است که در صورت نقض مورد رسیدگی نخواهد شد، بلکه رسیدگی را به مرجع بدوی یا تجدید نظر واگذار می‎نماید.

جایگاه علم قاضی در قانون مجازات اسلامی
مطالعه بیشتر

آرای قابل فرجام خواهی

 • آراء دادگاه تجدید نظر
 • آراء دادگاه‌های بدوی؛ جز آن ‌چه به علت عدم درخواست تجدیدنظر قطعیت یافته مگر در موارد زیر:
 • احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث، حبس و تولیت و احکامی که خواسته آن بیش از ۲۰ میلیون ریال باشد.
 • قرارهای ابطال و رد دادخواست، قرار سقوط دعوا، قرار عدم اهلیت یکی از طرفین. مشروط به این‌که اصل حکم راجع به آن‌ها قابل رسیدگی فرجامی باشد.

آرای غیر قابل فرجام

احکامی وجود دارند که قابل فرجام‌‌ خواهی نخواهند بود که از جمله آن‎ها عبارتند از:

 • احکام مستند به اقرار قاطع دعوا در دادگاه
 • احکام مستند به نظریه یک یا چند نفر کارشناس که طرفین به طور کتبی رای آن‌ها را قاطع دعوا قرار داده باشند.
 • احکام مستند به سوگند قاطع دعوا.
 • احکامی که طرفین حق فرجام‌ خواهی خود را نسبت به آن ساقط کرده باشند.
 • احکام مربوط به فرعیات دعوائی که قابل رسیدگی فرجامی نباشد.
 • احکامی که به موجب قوانین خاص غیرقابل فرجام‌ خواهی است.

تشکیل جلسه در فرجام خواهی

در مرحله بدوی تشکیل جلسه دادرسی الزامی خواهد بود. در مرحله تجدید نظر تشکیل جلسه دادرسی معمولا الزامی نبوده و بسته به صلاحیت قضات ویژه مد نظر قرار خواهد گرفت. اما در فرجام خواهی اصل عدم دعوت از اصحاب دعوی یا وکیل  پایه یک دادگستری خواهد بود1ف مگر در صورت نیاز به دریافت توضیح، و دلیل این امر آن است که در فرجام، اصل اختلاف مورد رسیدگی قرار نمی‎گیرد، بلکه به شیوه رسیدگی پرونده در مراحل بدوی و تجدید نظر بررسی خواهد شد، و در این خصوص وکیل کیفری در مشهد، هیچ نقشی در تشکیل جلسه ندارد.

جرم هتک حرمت، بررسی موارد مختلف در تحقق جرم هتک حرمت
مطالعه بیشتر

مهلت فرجام خواهی

مهلت زمان فرجام خواهی برای افراد مقیم ایران ۲۰ روز بوده و برای افراد مقیم خارج مدت زمان 2 ماه می‌باشد. در صورتی که رای فرجام خواسته از دادگاه تجدید نظر به صدور رسیده باشد، از تاریخ ابلاغ رای شروع خواهد شد. در صورتی که رای فرجام خواسته از دادگاه نخستین صادر شده باشد مهلت‎های دکر شده، از تاریخ پایان یافتن در صورتی که محکوم علیه متعدد باشند و حتی فقط یک نفرشان ساکن خارج باشد برای همه ۲ ماه مهلت فرجام‌ خواهی وجود خواهد داشت.

وکیل فرجام خواهی

پس از وصول پرونده به دیوان عالی کشور، رییس دیوان عالی کشور یا یکی از معاونان او، پرونده را با رعایت نوبت و ترتیب وصول، به یکی از شعب دیوان ارجاع خواهد داد. شعبه مرجوع الیه به نوبت رسیدگی خواهد کرد، مگر در مواردی که به موجب قانون یا به تشخیص رئیس دیوان عالی کشور، رسیدگی خارج از نوبت ضروری در نظر گرفته باشد.

 • پس از ارجاع پرونده، این امکان وجود نخواهد داشت که آن را از شعبه مرجوع الیه دریافت و به شعبه دیگر ارجاع داد، مگر در شرایطی که به تجویز قانون رعایت این امر برای رسیدگی در کلیه دادگاه‎ها الزامی می‎باشد.
 • رسیدگی در دیوان عالی کشور بدون حضور اصحاب دعوا انجام خواهد شد، مگر در برخی شرایط و موارد که شعبه رسیدگی کننده دیوان، حضور آنان را لازم بداند.
 • شعبه رسیدگی کننده طبق نظر اکثریت، در تایید یا نقضرای فرجام خواسته، اتخاذ تصمیم م‎کند.
 • اگر رای، مطابق قانون و دلایل موجود در پرونده باشد ضمن تایید آن، پرونده را به دادگاه صادر کننده اعاده خواهد کرد، اگر نه مطابق مقررات آتی اقدام خواهد شد.
قوانین مجازات برای کودکان زیر 18 سال
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد