فرزندخواندگی و شرایط قانونی آن

وکیل فرزندخواندگی

فهرست مطالب

آیا شرایط زوجین جهت سرپرستی فرزند را می‎دانید؟ آیا از وظایف در اختیار گرفتن وکیل فرزند خواندگی و مزایای آن مطلع هستید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط به سرپرستی گرفتن فرزند، شما را با اهمیت نقش وکیل فرزند خواندگی جهت این امر آشنا خواهیم کرد.

وکیل فرزند خواندگی

فرزند خواندگی در واقع یک رابطه حقوقی می‎باشد که بر نفوذ پذیرش یک کودک، به عنوان فرزند توسط زن و شوهر و یا شخص دیگری، بدون آنکه پذیرندگان کودک پدر و مادر واقعی آن کودک باشند به وجود خواهد آمد.

وکیل فرزندخواندگی

فرزند خواندگى یک نهاد قانونى است که پیرو آن باعث می‎شود رابطه خاصى بین فرزند خوانده و پدر خوانده و مادر خوانده به وجود آید. از نظر وکیل خانواده در مشهد، این امر در طول دوران تاریخ حقوق، سابقه نسبتا طولانى داشته و در ادوار مختلف با اهداف گوناگون بسیار حائز اهمیت بوده است.
قانون مدنی ایران به تبعیت از شریعت اسلام و فقه، این امر را به رسمیت نشناخته، ولی با توجه به اینکه فرزند خواندگی ریشه در احتیاج اجتماعی و اقتصادی داشته است و افزون بر آن جهات روحی معنوی و عاطفی باعث ایجاد آن شده و قانون گذار ایران هم برای قانون‎مند کردن آن، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست را تدوین کرده است .

شرایط زوجین جهت سرپرستی فرزند

 • وجود رابطه نکاح بین زن و مرد سرپرست.
 • پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آن‎ها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند.‏
 • زن و شوهر داوطلب سرپرستی ، ایرانی و مقیم ایران باشند.‏
 • سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد.‏
 • زوجین دارای محکومیت جزائی موثر به علت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور نباشد.‏
 • زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.‏
 • زوجین یا یکی از آن‎ها دارای تمکن مالی باشند.‏
 • زوجین مبتلا به بیماری صعب العلاج نباشند.‏
 • زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادات مضر نباشند.‏
 • هرگاه زوجین پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند معافیت از شرایط ۲ و ۳ به عهده دادگاه است.‏
وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه
مطالعه بیشتر

مشاوره با وکیل خوب در مشهد، در این زمینه می‎تواند راه شما را هموارتر نماید.

وظایف وکیل فرزند خواندگی و مزایای آن

در زمینه سرپرستی و فرزند خواندگی پیشنهاد می‎شود از بهترین وکیل و مشاور حقوقی در این خصوص کمک گرفته و مشاوره بگیرید. چرا که وکیل متخصص و آشنا به امور فرزند خوانده می‎تواند با تجربیات خود در این زمینه در کمترین زمان ممکن، کار موکل به سر انجام رسانده و نتیجه مطلوب حاصل کند.

وکیل فرزند خواندگی، متخصصان حقوقی در زمینه مسائل قانون خانواده به خصوص فرزند خواندگی می‎باشند.

وکلای فرزند خواندگی تمامی مراحل قانونی در این امر را طی خواهند کرد، اما والدین بالقوه متولدین را برای مشتریان خود پیدا نخواهند کرد. بلکه آن‎ها را نیز به یک حرفه‎ای ایده‎آل برای اموری مانند فرزند خواندگی‎های ناتنی، نسبی و شناسایی تبدیل خواهند کرد.

وکیل فرزندخواندگی

در بعضی موارد وکلای دادگستری می‎توانند خدماتی از قبیل مکان یابی مادران متولد، تسهیل ارتباط، نظارت بر هزینه ‎های زندگی و محافظت از سرمایه‎ های مالی خانواده ‎ها را تنجام دهند.

مدارک مورد نیاز جهت فرزند خواندگی

متقاضیان فرزند خواندگی باید تقاضای رسمی خود مبنی بر فرزند پذیری را به سازمان بهزیستی ارائه کنند. توجه داشته باشید که این تقاضا می‎بایست به امضای متقاضیان رسیده، که شامل نشانی و شماره تلفن متقاضیان خواهد بود. گاهی متقاضیان شروع کار را از دادگاه آغاز کرده و سپس به بهزیستی معرفی خواهند شد.

تدلیس در ازدواج و شرایط مربوط به آن
مطالعه بیشتر

مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • تصویر شناسنامه زوجین صفحه اول و دوم(وکیل شناسنامه در مشهد)
 • تصویر سند ازدواج
 • گواهی عدم بچه دار شدن از پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد زوجه
 • گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عقیم بودن زوجین یا یکی از آن‎ها
 • ارائه حکم سرپرستی آزمایشی از مراجع قضایی
 • گواهی برگ عدم سوء پیشینه کیفری زوجین
 • گواهی سلامت جسم و روان از پزشک قانونی برای زوجین
 • گواهی تمکن مالی، اعم از فیش حقوقی، فتوکپی سند منزل مسکونی، ماشین، …‏
 • گواهی سلامت از پزشک مبنی بر عدم ابتلا به بیماری های صعب العلاج و واگیردار
 • گواهی عدم اعتیاد

سازمان بهزیستی وظیفه دارد درصورت لزوم متقاضیان را برای دریافت گواهینامه‎های مورد نیاز به سازمان‎های مربوطه ‏معرفی کند.‏ مشورت با یک وکیل فرزند خواندگی در مشهد، قبل از فرزند پذیری از موارد مهمی است که زوجین قبل از تشکیل کمیته فرزند خواندگی باید در آن شرکت کنند. سپس نتیجه ‏جلسات در پرونده درج خواهد شد.‏

اخذ شناسنامه برای فرزند خوانده

متقاضیان سرپرسی فرزند خواندگی باید بعد از مراجعه به بهزیستی، به دادگاه صالح جهت تایید صلاحیت جهت در امور مربوطه مراجعه کنند.

اداره ثبت ‌احوال محل موظف است بعد از ابلاغ حکم قطعی سرپرستی از سوی دادگاه، با اعلام و حضور زوجین یا زنان سرپرست، نسبت به اجرای حکم و صدور شناسنامه با مشخصات سرپرست یا سرپرست منحصر (دختر یا زن سرپرست بالای ۳۰ سال) با قید توضیحات لازم اقدام نماید. همچنین لازم به ذکر است انتخاب نام نیز توسط سرپرست انجام خواهد شد.

اعتراض ثالث و شرایط آن
مطالعه بیشتر

برای کودکانی که سرپرستشان یک زن مجرد باشد، شناسنامه فرد تحت سرپرستی با مشخصات کامل شناسنامه‌ای سرپرستش صادر خواهد شد، همچنین نام کوچک پدر فرضی به پیشنهاد سرپرست خواهد بود.

وضعیت ارث فرزند خوانده

بر اساس قوانین وضع شده در کشور، فرزند خوانده شامل ارث نخواهد بود، بنابراین قانون گذار برای تامین آینده او روش‌هایی را معین کرده است، که به آن‎ها جایگزین‌های ارث می‎گویند.

این جایگزین‎ها که شامل تملک بخشی از اموال متقاضیان سرپرستی است، برای فرزند خوانده در یکی از دفاتر اسناد رسمی، و همچنین بیمه کردن عمر متقاضیان سرپرستی نزد یک شرکت بیمه سهامی ایران به نفع آینده کودک خواهد بود.

در کل می‎توان گفت که فرزند خوانده از سرپرست خود ارثی نمی‎برد، مگر در صورتی که سرپرست پیش از فوت خود از روش‎های قانونی جهت انتقال مال و اموال به او اقدام به این امر نماید. وکیل ارث در مشهد و همچنین شخص سرپرست، می‎بایست تا زمانی که زنده است به صورت قانونی و محضری اموال خود را به فرزند خوانده‎اش واگذار کند.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد