وکیل قرارداد اجاره | بررسی ویژگی‌ها

کسری متراژ ملک

فهرست مطالب

پیش از آن که به معرفی وکیل قرارداد اجاره و وظایف او بپردازیم باید قرارداد اجاره را تعریف کنیم که در پی تعریف این قرارداد وظایف وکیل قرارداد نیز به راحتی روشن خواهد شد.

بر اساس ماده ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره عبارت است از عقدی که به واسطه آن مستاجر مالک منافع عین موجر یعنی ملک او می ‌شود.

لازم به ذکر است که به موجب عقد و اجرای این قرارداد مستاجر باید مبلغی را به موجر بپردازد. این موضوع در سومین مورد ماده ۴۹۰ بیان شده که به صورت زیر است.

مال اجاره را در مواردی که بین طرفین معامله مقرر گشته است تادیه کند و در صورتی که زمانی برای آن مشخص نشده است پرداخت به صورت نقدی صورت می ‌گیرد.

نکته: تادیه در مسائل حقوقی به معنی پرداخت دین و ایفای تعهد است.

در نتیجه باید گفت وکیل قرارداد اجاره، وکیلی است که در خصوص دعاوی مربوط به قرارداد اجاره تبحر کافی دارد.

قرارداد اجاره از جمله قراردادهایی است که به کرات توسط مردم جامعه امروزی استفاده می ‌شود و از موارد عقود معین است یعنی شرایط و نمونه آن در قانون مدنی ذکر گردیده است پس عقد این نوع قرارداد کاملا قانونی صورت می‌ گیرد مگر در صورتی که طرفین قرارداد توافقات دیگری را که در خصوص اجاره ملک انجام داده‌اند به متن قرارداد بیافزایند.

کسری متراژ ملک

مواد قانونی در خصوص رابطه میان مالک و مستاجر و عقد قرارداد

مطابق روابط میان مستاجر و موجر که مصوب سال ۱۳۵۶ است اینگونه بیان شده است که:

در خصوص اجاره اماکن، روابط میان مستاجر و موجر حتی پس از اتمام مهلت اجاره نیز برقرار است و مستاجر می ‌تواند تا زمانی که اجاره مربوطه را می ‌پردازد از ملک مورد نظر استفاده کند.

مطلع و شاهد چه تفاوت هایی دارند؟
مطالعه بیشتر

اما قانون فوق در سال ۱۳۵۷ اصلاح شد و به عبارت زیر است:

رابطه و قرارداد میان مستاجر و موجر با پایان مدت زمان اجاره به اتمام می ‌رسد.

وکیل قرارداد اجاره شخصی است که می ‌تواند در این خصوص و مصوبات تغییر یافته یا اصلاح شده مربوط به آن، به شما آگاهی بخشی کند تا در خصوص چنین پرونده ‌هایی و ارائه درخواست به دادگاه دچار خطا نشوید و نتیجه مطلوب را کسب کنید.

انواع قرارداد اجاره

  • عادی: این نوع قراردادها توسط طرفین معامله و شهود تنظیم می ‌شوند.
  • رسمی: تنظیم این نوع قرارداد اجاره در دفاتر اسناد رسمی و توسط سردفتران آن‌ ها صورت می ‌گیرد و قابلیت استفاده از مزایای اسناد رسمی را داراست. از جمله مزایای ویژه این سند می ‌توان به این مورد اشاره کرد که پس از اتمام مهلت تخلیه و ارائه سند رسمی توسط موجر یا وکیل قانونی وی به مراجع قضایی، تخلیه ملک مذکور به واسطه مراجع اجرایی ظرف مدت یک هفته صورت می ‌گیرد.

قرارداد اجاره موقتی است یا دائم؟

قرارداد اجاره عبارت است از عقد قراردادی که به موجب آن مالک منافع حاصل از ملک را به صورت مدت دار و موقت در اختیار مستاجر قرار می ‌دهد. البته توجه داشته باشید که مالکیت ذکر شده تنها در خصوص منافع ملک است نه خود ملک، تنها مالک ملک مورد نظر، خود موجر است.

به دلیل موقتی بودن قرارداد اجاره، برخی از مستاجرین پس از پایان مدت ذکر شده در قرارداد از تخلیه ملک خودداری می‌ کنند که در نتیجه این امر موجر می ‌تواند دادخواست مبنی بر تخلیه مستاجر را به دادگاه شورای حل اختلاف ارائه دهد تا به آن رسیدگی شود البته رسیدگی به این درخواست و اجرای آن مستلزم پرداخت مبلغ ودیعه از جانب موجر به دادگستری است.

 کد فروشی چیست؟
مطالعه بیشتر

وکیل قرارداد اجاره در این خصوص می‌ تواند کمک شایانی به شما در رابطه با کلیه ترفندها و راه حل ‌های گرفتن حکم تخلیه در مدت زمان کوتاه و اجرای سریع آن ارائه دهد. همچنین اگر موجر بی دلیل و قبل از موعد مقرر خواستار تخلیه ملک مورد نظر شود نیز مستاجر می ‌تواند بر علیه او اقامه دعوا کند و در این زمینه از وکیل قرارداد اجاره کمک بگیرد.

دادگاه صالح جهت رسیدگی به مسائل پیرامونی قرارداد اجاره

محل رسیدگی به دعاوی در رابطه با اموال غیر منقول مانند ملک یا زمین (مسکونی) بر اساس اصل کلی قانون آیین دادرسی مدنی، نزدیک ‌ترین دادگاه (شورای حل اختلاف) در محدوده قرارگیری ملک است.

اما رسیدگی به دعاوی در خصوص اجاره املاک تجاری تابع مقرراتی نظیر پرداخت حق سرقفلی و حق کسب و پیشه است و رسیدگی به موضوع تخلیه ملک فوق در صلاحیت دادگاه است.

تیم یسنا وکیل با در نظر داشتن شاکیان در زمینه ‌های مختلف، مجموعه ‌ای از کارآزموده ‌ترین وکلا در هر زمینه را در کادر خود کنار یکدیگر جمع کرده است تا به صورت تخصصی به پرونده‌ ها رسیدگی شود و به هر پرونده متناسب با موضوع آن وکیلی خاص به منظور مشاوره و رسیدگی اختصاص می ‌یابد.

وکیل بلاعزل

اهمیت مشاوره با وکیل قرارداد اجاره

به واسطه مشاوره با وکیل به خصوص پیش از عقد قرارداد اجاره از بروز مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد جلوگیری به عمل می ‌آورید‌.

وکالت محضری و قوانین آن
مطالعه بیشتر

مثلا باید در عقد قرارداد اجاره توجه داشته باشید که کلیه ضوابط و شرایط توافق شده ذکر شده باشند و این قرارداد شامل دو نسخه باشد که یکی نزد مالک باقی می ‌ماند و دیگری نزد مستاجر. همچنین علاوه بر امضای موجر و مستاجر، امضای دو شخص دیگر به عنوان شاهد ماجرا در عقد قرارداد الزامی است. در غیر این صورت یعنی در صورت عدم رعایت هر کدام از شرایط زیر روند اجرایی درخواست شما دچار مشکل خواهد شد و حتی ممکن است درخواست اجرای حکم تخلیه مدت زیادی به طول بیانجامد.

در نتیجه، لزوم مراجعه و مشورت با وکیل عقد قرارداد اجاره یکی از اصلی ‌ترین اصولی است که باید در این زمینه حتما به آن توجه شود، حال چه در زمینه عقد و اجرای قرارداد و چه در زمان فسخ قرارداد و تخلیه ملک مذکور.

البته لازم به ذکر است که وجود وکیل در عقد قرارداد اجاره الزامی و حتمی نیست اما می ‌تواند در محفوظ نگه داشتن حقوق شما تاثیرگذار باشد.

وکیل خوب در مشهد

بهترین وکیل در مشهد در زمینه قرارداد اجاره وکیلی است که از کلیه مواد قانونی در این زمینه آگاهی به روزی داشته باشد و مسئولیت پذیر باشد یعنی شما را از روند پیشرفت پرونده‌ تان آگاه سازد و همچنین امانتدار شما باشد. تیم یسنا وکیل در خصوص تحقق این خواسته شما قدم برداشته و کادری مجرب در این زمینه تدارک دیده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد