وکیل قصور پزشکی در مشهد

وکیل قصور پزشکی در مشهد

فهرست مطالب

آیا با موارد مربوط به قصور پزشکی در دعاوی کیفری آشنا هستید؟ آیا از روند رسیدگی به این جرایم و مراجع ذی‎صلاح جهت رسیدگی به جرایم قصور پزشکی اطلاعی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، قصد داریم تمامی موارد مربوط به قصور پزشکی و روند شکایات و رسیدگی به این دسته جرایم را مورد بررسی قرار داده و شما را با اهمیت نقش وکیل ثصور پزشکی در مشهد، در این زمینه آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وکیل قصور پزشکی در مشهد

جرایم پزشکی در واقع نشات گرفته از غفلت بوده و با تقصیر پزشکی متفاوت می ‎باشد، چرا که در تقصیر عمد و اراده وجود داشته و مصادیق آن توسط قانون گذار وضع شده است که از قبیل آن می‎توان به بی‎ احتیاطی، بی‎مبالاتی، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی اشاره کرد.

وکیل قصور پزشکی در مشهد

قصور پزشکی طبق گفته وکیل قصور پزشکی در مشهد، یکی از انواع جرایمی است که در حکم جرایم شبه عمد به شمار می‎رود و در آن قصد فعل وجود دارد، اما قصد انجام جرم وجود نداشته و مجازات آن به صورت دیه خواهد بود.

در این خصوص پزشک باید به کار خود منعهد بوده و خود را مکلف به خدمت به مردم بداند و تمام نیرو و علم خود را صرف کمک به بیمار بکند.

با توجه به ماده 616 قانون مجازات اسلامی در کتاب تعزیرات: «تمامی افراد جامعه اعم از حقیقی و حقوقی پزشک یا کارفرما چنانچه به دلیل بی‎احتیاطی یا بی‎مبالاتی مرتکب قتل عمد شوند به یک تا سه سال حبس و پرداخت دیه محکوم می‎شوند.»

آشنایی با اصلی حقوقی ماده 48 آئین دادرسی کیفری
مطالعه بیشتر

شماری از جرائم مربوط به پزشکان

 • سهل انگاری در انجام وظیفه و عدم رعایت موازین شرعی و قانونی
 • افشا اسرار مربوط به بیماری افراد
 • انجام اعمال خلاف شئونات پزشکی
 • جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده
 • فریفتن بیمار
 • صدور گواهی خلاف واقع توسط پزشک

در نظر داشته باشید که بیشتر دعاوی که علیه پزشکان به اجرا در خواهد آمد، در زمینه بی‎احتیاطی، بی‎مبالاتی در درمان، اشتباه در تشخیص، بی توجهی و عدم مراقبت بعد از عمل جراحی بوده است که متاسفانه باعث عیب و یا نقص در بیمار خواهد شد، و یا حتی باعث مرگ بیمار خواهد شد. از سوی دیگر بعضی از اعمال که توسط پزشکان انجام می‎شود قانونا تخلف محسوب شده که از جمله آن می‎توان از عدم رعایت موازین علمی، افشای سر، انجام اعمال خلاف شئون و فریب بیمار نام برد.

تشخیص قصور پزشکی

در صورتی می‎توان ادعا نمود که پزشک دچار قصور یا خطا شده است که فاکتورهای زیر رخ داده باشد.

 • اقدام توسط پزشک صورت گرفته باشد و پزشک در آن عمل نقش ایفا کرده باشد.
 • پزشک در تشخیص و درمان بیماری برخلاف موازین علمی اشتباه کرده باشد با تشخیص غلط داده باشد.
 • در نتیجه اقدامات پزشک و کادر درمان ضرر و زیان مادی و معنوی به بیمار وارد شده باشد.
آشنایی با اعاده حیثیت و انواع آن
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است تشخیص قصور و خطای پزشکی بر عهده کارشناسان و پزشکان متخصص است که توسط سازمان نظام پزشکی تایید و تعیین خواهند شد، و پس از تشخیص آن، پزشکی قانون دیه یا ارشی را که پزشک معالج ضامن پرداخت آن است را مشخص خواهد نمود.

توجه داشته باشید که پزشکان می‎توانند با گرفتن رضایت و برائت نامه، خود را از مسئولیت‎های ناشی از حضور و خطا معاف کنند.

وکیل قصور پزشکی در مشهد

مراجع صالح به رسیدگی در جرایم پزشکی

رسیدگی به تخلفات پزشکی توسط هیئت‎های بدوی انتظامی، مانع رسیدگی توسط محاکم قضایی نخواهد شد، چرا که این امکان وجود خواهد داشت که پزشک اقدام به عملی کند که واجد وصف مجرمانه بوده و چون چنین امری در واقع تخلف نیز تلقی می‎شود، بنابراین محاکم دادگستری و هیئت‎های بدوی انتظامی هر یک می‎توانند به صورت جداگانه به موضوع رسیدگی کنند .

بر اساس قانون تعزیرات حکومتی در امور بهداشتی و درمانی مصوب ۲۳/۱۲/۶۷ ، بعضی از موارد را نیز می‎توان از طریق این سازمان پیگیری کرد، که از مهم‎ترین آن‎ها می‎توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

 • ایجاد موسسه پزشکی غیر مجاز توسط افراد فاقد صلاحیت
 • ایجاد موسسه پزشکی توسط شخص فاقد پروانه
 • خودداری بیمارستان ها از ارائه خدمات
 • و موارد دیگر ذکر شده در قانون مصوب

جهت پروسه شکایت از قصور خطای پزشکی، افراد می‎توانند از دو روش زیر این امر را پیگیری نمایند:

 • شکایت انتظامی: از طریق سازمان نظام پزشکی صورت خواهد پذیرفت و النهایه به توبیخ شفاهی یا کتبی و برخی موارد محرومیت از طبابت منجر خواهد شد.
 • شکایت جهت مطالبه دیه یا میزان خسارت: معمولا در دادسرا یا شوراهای حل اختلاف مطرح خواهد شد، اما از طریق سازمان نظام پزشکی نیز قابل پیگیری خواهد بود.
تعدد جرم در قانون جدید (1399) / تعدد جرم یعنی چه و مجازات آن چیست؟
مطالعه بیشتر

اهمیت نقش وکیل قصور پزشکی در مشهد

وجود تنوع جرایم درمانی، بهداشتی و دارویی، پراکندگی قوانین و مراجع رسیدگی مختلف در این چنین زمینه‌‎هایی، لزوم نقش وکیل کیفری در مشهد در این گونه جرایم را بسیار پررنگ خواهد کرد.

افراد می‎توانند با بهره مندی از متخصصان در این امور و وکیل قصور پزشکی در مشهد، تمامی خدمات در خصوص مشاوره جرایم پزشکی، نحوه شکایت از پزشک، وکالت جرایم پزشکی و همچنین در اختیار گرفتن وکلای مجرب و متعهد برای پرونده‎های پزشکی توسط بهترین وکلا و متخصصان در این گونه جرایم، روند پروسه شکایات خود را تسریع بخشیده و به سهولت به نتیجه دلخواه خود برسند.

جرایم پزشکی جزو دسته دعاوی کیفری محسوب خواهد شد، که امروزه مصادیق بسیار زیادی را در بر گرفته است که از جمله آن می‎توان از قصورات پزشکی منجر به فوت یا نقص، و همچنین جرایم بهداشتی و دارویی،  مداخله در امور پزشکی، مطالبه دیه فوت و صدمات ناشی از قصور پزشکی نیز نام برد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد