وکیل محجورین

فهرست مطالب

پیش از آنکه عنوان کنیم وکیل محجورین کیست و چه وظایفی دارد باید به معرفی محجورین و انواع آن ‌ها بپردازیم.

واژه محجور از حجر گرفته شده پس ابتدا معنی حجر را عنوان می‌ کنیم.

حجر در لغت یعنی منع کردن اما در اصطلاحات حقوقی یعنی فرد توانایی انجام امور حقوقی خود را به صورت مستقل و شخصی ندارد و به موجب قانون از اعمال امور حقوقی خود به صورت مستقل و شخصی منع شده است.

حال مقابل حجر، اهلیت استیفا قرار دارد یعنی شخص علاوه بر حق و حقوق قانونی شایستگی لازم جهت اعمال و انجام آن ‌ها را نیز به صورت شخصی دارد.

در ارتباط با حجر و اهلیت استیفا واژه دیگری نیز در قانون با عنوان اهلیت تمتع و استحقاق وجود دارد که به معنی شایستگی فرد جهت داشتن حق و تکلیف است.

وکیل اختلاس در مشهد

انواع حجر

وکیل محجورین علاوه بر آگاهی کامل در خصوص موارد بالا بایستی انواع حجر و محجورین را نیز بشناسد و با نحوه پیگیری پرونده ‌ها در خصوص محجورین به صورت حرفه ‌ای آشنا باشد. آنچه از یک وکیل محجورین یک وکیل خبره می ‌سازد تجربه ‌های او، میزان آگاهی و مطالعه او و هوش اوست. در ادامه شما را با انواع حجر آشنا خواهیم کرد.

 • حجر عام و خاص: حجر عام یعنی فرد از انجام کلیه حقوق خود منع شده مانند حجر مجنون.

حجر خاص یعنی فرد تنها از انجام بعضی از حقوق خود منع شده باشد مانند حجر سفیه یا غیر رشید که تنها مربوط به امور مالی است.

 • حجر حمایتی و حجر سوء ظنی: حجر حمایتی یعنی قانونگذار خواستار حمایت از محجور است اما در حجر سوء ظنی قانونگذار خواستار حمایت از منافع دیگران در برابر محجور است.
 • حجر قانونی و حجر قضایی: به حجر‌هایی مانند حجر صغیر که به موجب حکم قانون باشند، قانونی و به حجر‌هایی که مانند حجر تاجر ورشکسته به موجب حکم دادگاه باشند، حجر قضایی گفته می ‌شود.
 • حجر بر اساس فقدان یا نقص اراده: همانطور که از نام آن پیداست به موجب فقدان یا نقص اراده، فرد از اعمال حق و حقوق خود منع می‌ شود.
 • حجر امور مالی و حجر امور مالی و غیرمالی: اگر حجر تنها شامل امور مالی باشد مربوط به نوع اول (حجر امور مالی) است و اگر حجر هم شامل امور مالی و هم شامل اومور غیرمالی باشد از نوع دوم (حجر امور مالی و غیرمالی) است.
 • حجر با پایان معین و بدون پایان معین : اگر حجر در زمان مشخصی به اتمام برسد از نوع اول (حجر با پایان معین) است و اگر حجر فاقد شرایط معین باشد از نوع دوم (حجر بدون پایان معین) است.
دفاع مشروع چه شرایطی دارد؟ آیا مقاومت در برابر پلیس دفاع مشروع است؟
مطالعه بیشتر

وکیل محجورین، وکلای چه اشخاصی هستند؟

همانطور که پیش از این نیز گفتیم محجور به شخصی اطلاق می ‌شود که به علت نداشتن اهلیت یا نقص اهلیت، قادر به انجام و اعمال امور حقوقی خود نیست. محجورین یا همان موکلین وکیل محجورین شامل سه دسته هستند که در ادامه به معرفی هریک می‌ پردازیم.

 • صغار: صغار به معنی جمع صغیر است، صغیر یعنی شخص نابالغ، کوچک، خردسال و طفل. مطابق قانون مدنی سن بلوغ در دختران رسیدن به ۹ سال تمام قمری و در پسران رسیدن به سن ۱۵ سال تمام قمری است. با توجه به تعریف گفته شده صغیر دو نوع است:
  • صغیر ممیز: صغیری است که به سن بلوغ نرسیده ولی دارای اراده حقوقی و قدرت درک و تشخیص سود از زیان و زشت از زیبا است.
  • صغیر غیرممیز: صغیری که نه تنها به سن بلوغ نرسیده بلکه اراده حقوقی و قدرت تشخیص و درک نیز ندارد.
 • اشخاص غیررشید یا همان سفیه: سفیه در لغت به معنی شخص جاهل و نادان است اما در اصطلاح حقوقی به شخصی اطلاق می‌ شود که تصرفات مالی وی عاقلانه و بر اساس راه و روش عاقلان و عرف جامعه نیست مانند شخصی که اموال خود را در راه حرام مصرف کند.
آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟
مطالعه بیشتر

توجه داشته باشید فردی که برخی اوقات اموال خود را به صورت غیرعاقلانه مصرف می‌ کند سفیه یا همان غیررشید نیست.

حجر سفیه تنها مختص امور مالی فرد است و به امور غیرمالی او ربطی ندارد مانند طلاق که فرد سفیه به راحتی می ‌تواند امور حقوقی خود را در رابطه با آن به صورت مستقل انجام دهد.

وکیل فرجام خواهی در مشهد

 • مجانین: مجانین جمع مجنون است یعنی فردی که فاقد قدرت تعقل و ادراک است و قوه عقلانی او دچار اختلال شده است. با توجه به تعریف فوق، دو نوع مجنون داریم که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.
  • مجنون با عنایت به اتصال یا عدم اتصال جنون وی به دوران کودکی: این دسته بندی شامل دو نوع مجنون می ‌شود؛ مجنونی که جنون او به دوران کودکی ‌اش متصل است و مجنونی که جنون او به دوران کودکی ‌اش متصل نیست.
  • مجنون دائمی و مجنون ادواری: مجنون دائمی کسی که دائما و به صورت مستمر در حالت جنون به سر می‌ برد اما مجنون ادواری گاهی در حالت جنون و گاهی در حالت افاقه به سر می ‌برد.

چگونگی اعمال حقوقی مجنون

با توجه به شرایط مجنون که ذکر شد، وی هیچگونه حقی در خصوص انجام امور حقوقی خود ندارد و اگر معامله ‌ای انجام دهد باطل خواهد بود.

نحوه انتشار احکام دادگاه
مطالعه بیشتر

با توجه ماده ۱۲۱۳ قانون مدنی مجنون دائمی هیچگاه و به هیچ وجه و مجنون ادواری در حالت جنون، حق هیچگونه تصرف در اموال مالی خود را ندارند مگر با اجازه ولی یا قیم خود، اما اعمال امور حقوقی مجنون ادواری در حالت افاقه بلامانع است البته به شرط اینکه حالت افاقه او آشکار باشد و تشخیص داده شود.

وکیل حقوقی در مشهد

ولی و قیم محجورین به منظور رسیدگی به حق و حقوق آنان و همچنین در خصوص انجام معاملات باید حتما به وکیل محجورین مراجعه کرده و با او مشورت کنند. تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را در این زمینه به شما معرفی خواهد کرد.

در صورتی که نیازمند مشورت با یک وکیل متخصص امور حسبی هستید مشورت با وکیل خوب در مشهد از طریق تیم ما می ‌تواند به شما عزیزان کمک شایانی در پیگیری پرونده‌ هایتان نماید. آنچه در مراجع قضایی حق را به حق دار می ‌رساند و حقوق او را از دیگران باز پس می ‌گیرد اثبات صحت و درستی بیانات و مدارک ارائه شده و در اختیار داشتن یک وکیل کارآزموده است که معرفی یک وکیل متخصص در این زمینه می ‌تواند مکمل خوبی برای مدارک و اسناد و گفته ‌های معتبر شما جهت دفاع از حق و حقوق شما باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد