وکیل مطالبه حق سرقفلی

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

در ابتدا سوالی ایجاد می ‌شود که اصلا سرقفلی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سرقفلی به مقدار وجه مشخصی گفته می ‌شود که مالک از مستاجر اخذ می ‌کند تا ملک مورد نظر را که خالی است به وی اجاره دهد.

لازم به ذکر است که سرقفلی مختص اجاره اماکن تجاری است و افراد برای اجاره منازل مسکونی حق سرقفلی نمی‌ پردازند.

تفاوت ‌های حق سرقفلی با حق کسب و پیشه

از آنجایی که از نظر شورای نگهبان حق کسب و پیشه غیرشرعی تلقی می‌ شد، حق مذکور که از جمله قوانین روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۵۶ بود حذف گردید و حق سرقفلی مصوب سال ۷۲ جایگزین آن شد و در همین راستا وظایف وکیل مطالبه حق سرقفلی شکل گرفت. در ادامه تفاوت ‌های حق سرقفلی و حق کسب و پیشه را بیان می ‌کنیم.

 • حق سرقفلی همزمان با عقد قرارداد و توافق طرفین شکل می ‌گیرد در صورتی که حق کسب و پیشه در نتیجه فعالیت مستاجر و به شکل تدریجی شکل می‌ گیرد.
 • حق سرقفلی بنابر توافق طرفین حذف شدنی است ولی حق کسب و پیشه به هیچ وجه حذف و برداشته نمی ‌شود.
 • مبنای حق کسب و پیشه میزان کسب شهرت، پیشرفت و مشتری است اما مبنای حق سرقفلی میزان مبلغی است که در ابتدای قرارداد پرداخت شده است.
 • اگر اجاره مکان تجاری بدون دریافت حق سرقفلی صورت گیرد و پس از به پایان رسیدن مدت زمان اجاره مستاجر حق کسب و پیشه کسب کند و یا بالعکس نمی‌ توان حق کسب و پیشه برای مستاجر قائل شد.
 • ملاک تعیین حق سرقفلی بر اساس موقعیت مکانی است اما این ملاک برای حق کسب و پیشه برابر است با تعداد مشتری.
وکیل جرایم نوجوانان در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل دیه تصادف در مشهد

بهترین راه برای مطالبه حق سرقفلی در  صورت بروز اختلاف و مشکل میان موجر و مستاجر مراجعه به وکیل و مشورت با او و دریافت راهنمایی‌ های لازم از وی است. اگر خواهان دریافت حق سرقفلی از طریق وکیل مطالبه حق سرقفلی هستید موسسه ما این نوید را به شما می‌دهد که حق و حقوقتان را به شما باز خواهد گرداند و این کار را از طریق معرفی وکیل خوب در مشهد به شما انجام خواهد داد.

انواع سرقفلی

برای آگاهی از انواع سرقفلی و چگونگی نحوه مطالبه آن نباید از کمک و مشورت وکیل مطالبه حق سرقفلی غافل شد؛ زیرا به اصطلاح، این وکلا از زیر و بم این امور و نحوه رسیدگی به شکایات این چنینی آگاهی کامل دارند که در نتیجه راه را برای  رسیدگی به درخواست خواهان هموار می ‌کنند.

در ادامه به بیان و شرح انواع سرقفلی پرداخته شده است:

 • سرقفلی واقعی: واگذاری سرقفلی ملک بدون واگذاری خود ملک از سمت مالک به شخص دیگر با اجاره ماهیانه و شرایطی خاص.
 • سرقفلی نتیجه کسب و پیشه: منظور از این نوع سرقفلی حقوق مستاجر پیشین یک محل است که به صورت دست به دست به شخص دیگری واگذار می ‌شود و در بین عوام به عنوان سرقفلی شناخته می ‌شود.

نحوه شروع به کار وکیل مطالبه حق سرقفلی

مستاجر با مراجعه به دفاتر قضایی و تنظیم درخواست مبنی بر مطالبه مبلغ پرداختی به موجر تحت عنوان سرقفلی، با پرداخت هزینه دادرسی بر علیه موجر اعلام دعوا می‌ کند.

با وکیل درخواست اجرای رای آشنا شوید
مطالعه بیشتر

انتخاب وکیل مناسب برای دریافت حق سرقفلی در روند اجرای پرونده بسیار موثر است و نمی ‌توان اهمیت این موضوع را نادیده گرفت. مبلغی که در این زمینه از شما گرفته شده و به ناحق به شما عودت داده نمی ‌شود در فاصله زمانی کوتاه و به راحتی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. تیم یسنا وکیل با معرفی و در اختیار قرار دادن کارآزموده ‌ترین وکیل در مشهد این حق را به حقدار خواهد رساند.

شرایط و معیار تعیین میزان وجه سرقفلی

مبلغ پرداختی مستاجر به موجر تحت عنوان سرقفلی با توجه چندین مورد متغیر خواهد بود. این موارد به شرح زیر است:

 • مدت زمان اشتغال مستاجر
 • نوع اشتغال مستاجر
 • شرایط اجاره و کیفیت آن
 • موقعیت مکانی ملک مورد نظر
 • وضعیت ملک مورد نظر

شرایط لازم به منظور انتقال سند سرقفلی

انتقال سند سرقفلی در صورتی بدون ایراد خواهد بود که در قرارداد انتقال سند به غیر عنوان شده باشد در غیر این صورت مستاجر هیچ حقی برای انتقال سرقفلی ندارد و اگر انتقال سند سرقفلی مطابق میل مالک نباشد قرارداد فسخ یا باطل می ‌گردد.

حالت ‌های مختلف جهت انتقال سرقفلی

به منظور انتقال سرقفلی چندین حالت وجود دارد که به شرح آن ‌ها می ‌پردازیم.

 • انتقال سرقفلی به صورت اختیاری از جانب صاحب سرقفلی به شخصی دیگر طی سند رسمی یا عادی.
 • با فوت مالک، سرقفلی به ورثه او انتقال می‌ یابد که به این نوع انتقال، انتقال قهری اطلاع می ‌شود.
 • اگر انتقال سرقفلی بنابر حکم دادگاه صورت گیرد، این انتقال قضایی است.
وکیل تابعیت در مشهد و شرایط اخذ تابعیت
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که در صورت انتقال سرقفلی از جانب افرادی که هیچگونه حق و مالکیتی در این زمینه ندارند یعنی در قرارداد ذکر نشده که مستاجر می‌تواند سرقفلی را انتقال دهد، مالک سرقفلی می ‌تواند اقامه دعوا کند و اگر این کار را انجام دهد باعث ساقط شدن و از بین رفتن نصف حق سرقفلی می ‌شود.

وکیل مطالبه حق سرقفلی

اگر شرایطی پیش آید که دریافت حق سرقفلی به صورت توافقی امکان پذیر نباشد شخص برای اینکه مبلغ مذکور را از موجر باز پس گیرد باید اقدام به مشورت با وکیل مطالبه حق سرقفلی نماید و از او بخواهد که حق و حقوق او را باز پس گیرد.

رسیدگی به این دعوا در زمینه مسائل حقوقی است و شما می ‌توانید برای حل مشکلات خود در این زمینه بهترین وکیل حقوقی در مشهد را در اختیار داشته باشید. اگر به تیم حرفه ای ما اطمینان کنید و تنها مشکل خود را با ما در میان بگذارید، کارشناسان و وکلای مجرب ما حقوق از دست رفته ‌تان را به شما  باز می‌ گرداندند و این یعنی حسن انتخاب شما.

قانون و بازپس گیری حقتان آن ‌قدرها هم که فکر می ‌کنید پیچیده و دشوار نیست حق شما در میان مشت ‌های شماست کافی است آن را باز کنید این باز کردن مشت یعنی اعتماد به ما.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد